REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ten rok dla logistyki będzie przełomowy. Wszystko za sprawą sztucznej inteligencji

Eksperci zapowiadają rok przełomu w logistyce. Firmy postawią na SI
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wykorzystywanie sztucznej inteligencji w logistyce jest już praktycznie na porządku dziennym. Ale to dopiero początek wykorzystywania potencjału AI. Rewolucja jest blisko, a nawet jeszcze bliżej. 

Rewolucja w branży logistycznej 

REKLAMA

To już nie fikcja rodem z fantastyki naukowej, to nowa rzeczywistość. W ciągu najbliższego roku możemy być świadkami prawdziwej rewolucji w branży logistycznej! Aż połowa największych firm z branży planuje wdrożyć najnowszą technologię generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI), co może całkowicie zmienić sposób, w jaki zarządzamy dostawami.

REKLAMA

Plany to jedno, a co dalej? Ankieta przeprowadzona przez Gartner jednoznacznie wskazuje, że za deklaracjami branży logistycznej stoi także gotowość do wdrożenia sztucznej inteligencji. Środki, jakie zostały zabudżetowane na rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję są o niemal 6 proc. większe niż w roku ubiegłym. W przypadku miliardów euro czy dolarów, daje to ogromne kwoty. Czy to oznacza, że już niedługo zaawansowane algorytmy AI będą wspierać logistyków w ich codziennej pracy? - W miarę upowszechniania i lepszego zrozumienia, jaki potencjał drzemie w SI, ta technologia ma szansę istotnie zaznaczyć swoją obecność w przyszłości handlu i logistyki - zauważa Bartłomiej Rychtarski zajmujący się rozwiązaniem opartym o SI w poznańskiej spółce PSI Polska. Jego zdaniem zmiany, które nas czekają, będą tak duże, że firmy, które nie zdecydują się na wdrożenia, mogą mieć kłopoty na rynku. - W obliczu tak dynamicznych zmian technologicznych, firmy, które nie przyjmą innowacji, ryzykują utratę konkurencyjnej przewagi na rynku - kończy Rychtarski. 

Polacy przodują w nowych technologiach

REKLAMA

Jak to wszystko wygląda w praktyce? Okazuje się, polska firma LPP, znana z marek takich jak Reserved, Cropp, czy House, jest już o krok przed konkurencją, adaptując inteligentne algorytmy w praktyce. W wybranych magazynach obsługujących sprzedaż e-commerce LPP,  działa system Warehouse Intelligence firmy PSI Polska, bazujący na sztucznej inteligencji. A jak funkcjonuje system? – Platforma WI, analizuje różne scenariusze operacji magazynowych i dostarcza rekomendacje do ich usprawnienia. A to wszystko przy pomocy rozwiązań sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego zintegrowanych bezpośrednio z PSIwms. To przekłada się na poprawę wydajności w rzeczywistych procesach – w skrócie wyjaśnia Bartłomiej Rychtarski. 

Jednak mechanika działania jest znacznie bardziej zaawansowana. Dla branży logistycznej i handlowej ważniejsze od technologicznych niuansów są możliwości systemu związane z poprawą efektywności. Kluczową cechą Warehouse Intelligence jest jego zdolność do usprawnienia procesu kompletacji zamówień. Podczas pierwszych testów w centrum dystrybucyjnym LPP, system wykazał zdolność do skrócenia tras kompletacji zamówień o około 30 proc., dotychczasowe działania algorytmów WI pozwoliły usprawnić procesy o ponad 20%. Jest to szczególnie istotne, biorąc pod uwagę pozycję LPP jako ważnego gracza na rynku e-commerce w Polsce i Europie, obsługującego około 44 miliony zamówień rocznie.

Czy branża logistyczna stoi na progu rewolucji, którą przewiduje Gartner? Wszystko wskazuje na to, że zmiany są bliskie. Połowa głównych firm z sektora już planuje inwestycje w sztuczną inteligencję i zarezerwowała na to środki w swoich budżetach. To sygnalizuje, że era, w której zaawansowane algorytmy SI wspomagają zarządzanie dostawami, staje się codziennością. Wkrótce nasze codzienne zakupy mogą być zarządzane przez nowoczesne technologie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA