REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Walentynki 2024. Jak obchodzi się je na świecie?

Walentynki 2024
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy Polacy lubią świętować Dzień Zakochanych? Jakie nietypowe zwyczaje walentynkowe celebruje się na świecie? 

Walentynki w Polsce i na świecie

Polacy raczej chętnie podchodzą do celebrowania różnych zwyczajów. Jak wynika z ubiegłorocznego sondażu Providenta, 43% z nich świętuje Dzień Zakochanych 14 lutego. Jak to robią? W Polsce miłosne zwyczaje nie są szczególnie wyszukane. Dla większości z nas walentynki to czas uroczystej kolacji oraz obdarowywania bliskich słodyczami lub kwiatami.

REKLAMA

Zupełnie inaczej święto miłości wygląda w innych krajach – różne są nie tylko tradycje, ale nawet przyjęta data. 

Zestawienie zaskakujących zwyczajów walentynkowych świata przygotowane przez Preply otwiera Anglia, a dokładnie – hrabstwo Norfolk. W połowie lutego przechadza się tam niejaki Jack Valentine, czyli odpowiednik świętego Mikołaja. Tradycja ma wiele lat, ale wciąż jest kontynuowana. Mieszkańcy Norfolk co roku u progu swoich drzwi mogą znaleźć upominki dla całej rodziny „od nieznajomego”.

 

Tradycje nietypowe i zapomniane

REKLAMA

Niektóre z dawnych zwyczajów zostały już zapomniane. Tak stało się choćby z une loterie d’amour – głośną imprezą organizowaną niegdyś przez niezamężnych Francuzów i Francuzki (bawiono się w sąsiednich domach). Zabawa polegała na wykrzykiwaniu anonimowo imienia osoby, która wpadła im w oko. Odrzucone kobiety paliły w ognisku zdjęcia niedoszłych kochanków. Zwyczaj ten tak często wymykał się spod kontroli, że francuski rząd zdecydował się go zakazać. 

W dawnych czasach w Polsce walentynki nie były znane, ale Słowianie mieli swoje własne święto zakochanych. Obchodzono je w nocy z 21 na 22 czerwca. W tak zwaną Noc Kupały wybierano „narzeczonych” i organizowano im ceremonie zaślubin. Elementem zabawy było wymienianie się wiankami, szukanie kwiatu paproci i kąpiele w porannej, letniej rosie. Dziś w niektórych miejscach próbuje się wskrzesić obchodzenie tego święta, w większości miejsc zostało już jednak zapomniane. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Nie tylko we Francji czy Polsce dawne miłosne tradycje zostały wyparte przez te bardziej komercyjne zwyczaje. Trudno dziś sobie wyobrazić, aby młode Rumunki roztapiały śnieg i tworzyły z niego magiczne eliksiry – a był to popularny rytuał związany z tamtejszym świętem zakochanych, zwanym Dragobete. Słowenki z kolei przestały wpatrywać się w niebo w nadziei na zobaczenie tam przyszłego ukochanego, bowiem dawniej wierzono, że mąż będzie taki, jaki pierwszy ptak ujrzany w dniu zakochanych.” – zwraca uwagę Sylvia Johnson, ekspert ds. umiejętności językowych i międzykulturowych w Preply.

Walentynkowe prezenty na świecie

REKLAMA

Jakie prezenty wręcza się na świecie z okazji Dnia Zakochanych? Okazuje się, że do dziś w Niemczech popularnym prezentem wręczanym z okazji walentynek jest... świnia. W niemieckiej kulturze świnia to symbol dobrobytu i pożądania. Zamiast, wydawałoby się, klasycznego amorka ze strzałą, w sklepach dominuje więc motyw świnki. W Walii natomiast z miłością najbardziej kojarzą się drewniane rzeźbione łyżki, czyli tak zwane Lovespoons. 

W Japonii najczęściej wręczanym prezentem z okazji walentynek jest czekolada. Ale nie byle jaka! Okazuje się, że Japończycy wyróżniają różne rodzaje czekoladowych podarunków, w zależności od stopnia zażyłości oraz zamiarów osoby wręczającej. Przyjmuje się też, że 14 lutego prezenty kupują wyłącznie kobiety. Mężczyźni odwdzięczają się miesiąc później podczas tak zwanego Białego Dnia. 

Podobna tradycja takiego podziału święta miłości w zależności od płci funkcjonuje również w Korei Południowej. Tam powstała też dodatkowa „wariacja” na temat święta zakochanych. 14 kwietnia obchodzony jest Czarny Dzień, podczas którego osoby samotne ubierają się na czarno i jedzą czarne danie o nazwie jajangmyeon. 

Ślub w walentynki

W wielu krajach Walentynki są często wybierane jako dzień na oświadczyny lub ceremonie ślubne. Na Filipinach młode pary idą jednak o krok dalej. 14 lutego Filipińczycy biorą udział w masowych weselach, ślubując sobie miłość i wierność wśród niekiedy nawet setek innych par. 

Często takie masowe śluby na Filipinach są sponsorowane przez władze. Zdarza się, że to jedyny sposób, aby osoby żyjące w ubóstwie mogły sobie pozwolić na ślub. Takie ceremonie może nie są szczególnie intymnym wydarzeniem, ale z pewnością bardzo spektakularnym” – podkreśla Sylvia Johnson z Preply. 

Święto miłości pod inną datą

Warto zauważyć, że luty uznaje się za miesiąc zakochanych tylko w niewielu krajach. W Estonii, Finlandii i niektórych państwach Ameryki Łacińskiej 14 lutego obchodzi się Dzień Przyjaciela. W Salwadorze powszechny jest tego dnia zwyczaj losowania imion przyjaciół i wręczania im prezentów – tradycja bardzo podobna do amerykańskiego Secret Santa. 

W Walii miłość zwyczajowo celebruje się 25 stycznia, w Rumunii 24 lutego, w Słowenii 12 marca, a w Hiszpanii 9 października.

Źródło: Preply

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

REKLAMA

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

REKLAMA

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA