REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dbać o zaangażowanie pracowników?

Zaangażowanie pracowników jako kluczowy czynnik sukcesu. Jak mierzyć i budować
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czym jest zaangażowanie pracownika? Dlaczego warto o nie dbać? Czy można je zmierzyć? 

Co świadczy o zaangażowaniu pracownika?

REKLAMA

Zaangażowanie pracownicze - co to tak naprawdę jest? To pytanie otwiera drzwi do zrozumienia głębokości relacji między pracownikiem a organizacją. Zaangażowanie nie jest jedynie kwestią liczby przepracowanych godzin czy fizycznej obecności w miejscu pracy. Wręcz przeciwnie, to skomplikowany stan umysłu, który obejmuje silne poczucie przynależności, akceptacji wartości organizacji, oraz zrozumienie celów firmy. Pracownik zaangażowany identyfikuje się z misją przedsiębiorstwa, a jego motywacja przejawia się nie tylko w wysiłku, ale także w innowacyjności, kreatywności i chęci przekazywania pozytywnej energii.

REKLAMA

- Angażujący się pracownik to kapitał, którego wartość przekracza jedynie obecność fizyczną w miejscu pracy. Przede wszystkim, absencja wśród takich pracowników jest znacznie niższa, co przekłada się na stabilność zespołu i ciągłość działań organizacji. Statystyki wskazują, że osoby zaangażowane generują aktywną stratę o 35% niższą niż ich mniej zaangażowani współpracownicy. Ponadto, poziom wydajności oraz innowacyjności w firmie, gdzie pracownicy przejawiają zaangażowanie, może wzrosnąć nawet o 20-22%. Taki pracownik to nie tylko wykonawca zadań, lecz także źródło kreatywności, efektywności i pozytywnej atmosfery w miejscu pracy. W dłuższej perspektywie przekłada się to na zyski organizacji oraz rozwój jej potencjału – komentuje Magda Pietkiewicz, twórczyni platformy Enpulse, służącej badaniu zaangażowania pracowników.

Inicjatywa w kontekście organizacyjnym wykracza poza indywidualne działania pracowników. Stanowi ono także odzwierciedlenie umiejętności zarządzania organizacją, której istotą jest włączanie pracowników na różnych poziomach decyzyjnych. Zaangażowanie pracowników nie tylko świadczy o ich lojalności wobec firmy, lecz także pełni kluczową rolę w kształtowaniu ogólnej efektywności i rentowności przedsiębiorstwa. Aby w pełni zrozumieć głęboką istotę zaangażowania, konieczne jest również przyjrzenie się jego przeciwnościom, a także zrozumienie metod i praktyk, które prowadzą do jego budowania i skutecznego utrzymywania w strukturze organizacyjnej.

Kiedy brak zaangażowania?

REKLAMA

A co z brakiem zaangażowania? Skąd on się bierze? Może wynikać z różnorodnych przyczyn. Po pierwsze, istotnym czynnikiem jest brak poczucia sensu wykonywanej pracy oraz brak poczucia sprawczości. Pracownicy, którym brakuje jasnych celów i zrozumienia wartości swojej pracy, mogą odczuwać brak zaangażowania i satysfakcji. Dodatkowo, nieprawidłowe stawianie oczekiwań, niewłaściwe wsparcie ze strony kierownictwa oraz brak możliwości rozwoju i awansu to kolejne czynniki wpływające negatywnie również na motywację. Niesprawiedliwe traktowanie, brak uznania i doceniania to również aspekty, które mogą prowadzić do obniżenia zaangażowania pracowników.

Dodatkowo, kultura organizacyjna odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu zaangażowania pracowników. Brak równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, a także niechęć do korzystania z urlopów czy nadmierna presja i stres w miejscu pracy to czynniki, które wpływają na obniżenie motywacji, a tym samym zaangażowania. Warto zaznaczyć, że każda organizacja jest wyjątkowa i nawet wewnątrz nich różnice między zespołami mogą być znaczące. Dlatego istotne jest dostosowanie działań do konkretnych potrzeb i charakterystyki danego zespołu, w celu efektywnego budowania zaangażowania pracowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W kontekście badania zaangażowania pracowników, istnieją narzędzia i metody, które pozwalają na skuteczny pomiar i ocenę efektywności działań budujących zaangażowanie. - Platforma Enpulse koncentruje się na wykorzystaniu zwalidowanych kwestionariuszy. Ankiety składają się z zamkniętych pytań co znacząco ułatwia ich zrozumienie i udzielenie odpowiedzi przez pracowników. Kluczowe jest tutaj zwalidowanie tych pytań, czyli ich statystyczna poprawność, aby faktycznie mierzyć to, co jest istotne dla zaangażowania pracowników. Oprócz tego, ważne jest, aby poza pytaniami zamkniętymi pozostawić miejsce na otwartą wypowiedź, co pozwala doprecyzować informacje oraz zrozumieć kontekst i subiektywne doświadczenia pracowników w organizacji – dodaje Magda Pietkiewicz.

Jak dbać z zaangażowanie pracownika

Troska o zaangażowanie pracowników wymaga holistycznego podejścia, uwzględniającego różnorodne aspekty ich doświadczeń w miejscu pracy. Bardzo ważne jest zapewnienie jasnych celów i oczekiwań, co pozwala pracownikom na zrozumienie sensu wykonywanej pracy. Szkolenia i możliwości rozwoju są ważnym narzędziem, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdzie pracownicy zwracają uwagę na rozwijanie swoich kompetencji. Należy także promować równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, wspierając pracowników, między innymi, w korzystaniu z urlopów i dbając o zdrową atmosferę w miejscu pracy. Dodatkowo, docenianie pracowników, udzielanie konstruktywnego feedbacku oraz proste słowa uznania czy podziękowania mogą znacząco wpłynąć na ich zaangażowanie w pracę.

Współczesne organizacje coraz bardziej zdają sobie sprawę z kluczowej roli, jaką odgrywa zaangażowanie i motywacja pracowników w osiąganiu sukcesu biznesowego. Zaangażowany pracownik nie tylko przyczynia się do stabilności i efektywności firmy, ale także stanowi wartość dodaną poprzez swoją aktywną postawę i zaangażowanie w realizację celów organizacji. Zrozumienia potrzeb pracowników oraz dostosowanie działań do konkretnych sytuacji i charakterystyki zespołu to w dzisiejszym świecie podstawa skutecznego przywództwa Budowanie pozytywnej kultury organizacyjnej, opartej na zaufaniu, współpracy i szacunku wzajemnym, stanowi fundamenty utrzymania wysokiego poziomu zaangażowania w organizacji.

Zobacz także: Kto dostanie pracę? Na te zawody będzie "istotne zapotrzebowanie" w największym województwie w Polsce
Chciwe big techy dociskają białe kołnierzyki. Murarze i tynkarze mogą spać spokojnie [OPINIA]

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Newseria.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA