REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dbać o zaangażowanie pracowników?

Zaangażowanie pracowników jako kluczowy czynnik sukcesu. Jak mierzyć i budować
Zaangażowanie pracowników jako kluczowy czynnik sukcesu. Jak mierzyć i budować
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czym jest zaangażowanie pracownika? Dlaczego warto o nie dbać? Czy można je zmierzyć? 

Co świadczy o zaangażowaniu pracownika?

REKLAMA

Zaangażowanie pracownicze - co to tak naprawdę jest? To pytanie otwiera drzwi do zrozumienia głębokości relacji między pracownikiem a organizacją. Zaangażowanie nie jest jedynie kwestią liczby przepracowanych godzin czy fizycznej obecności w miejscu pracy. Wręcz przeciwnie, to skomplikowany stan umysłu, który obejmuje silne poczucie przynależności, akceptacji wartości organizacji, oraz zrozumienie celów firmy. Pracownik zaangażowany identyfikuje się z misją przedsiębiorstwa, a jego motywacja przejawia się nie tylko w wysiłku, ale także w innowacyjności, kreatywności i chęci przekazywania pozytywnej energii.

REKLAMA

- Angażujący się pracownik to kapitał, którego wartość przekracza jedynie obecność fizyczną w miejscu pracy. Przede wszystkim, absencja wśród takich pracowników jest znacznie niższa, co przekłada się na stabilność zespołu i ciągłość działań organizacji. Statystyki wskazują, że osoby zaangażowane generują aktywną stratę o 35% niższą niż ich mniej zaangażowani współpracownicy. Ponadto, poziom wydajności oraz innowacyjności w firmie, gdzie pracownicy przejawiają zaangażowanie, może wzrosnąć nawet o 20-22%. Taki pracownik to nie tylko wykonawca zadań, lecz także źródło kreatywności, efektywności i pozytywnej atmosfery w miejscu pracy. W dłuższej perspektywie przekłada się to na zyski organizacji oraz rozwój jej potencjału – komentuje Magda Pietkiewicz, twórczyni platformy Enpulse, służącej badaniu zaangażowania pracowników.

Inicjatywa w kontekście organizacyjnym wykracza poza indywidualne działania pracowników. Stanowi ono także odzwierciedlenie umiejętności zarządzania organizacją, której istotą jest włączanie pracowników na różnych poziomach decyzyjnych. Zaangażowanie pracowników nie tylko świadczy o ich lojalności wobec firmy, lecz także pełni kluczową rolę w kształtowaniu ogólnej efektywności i rentowności przedsiębiorstwa. Aby w pełni zrozumieć głęboką istotę zaangażowania, konieczne jest również przyjrzenie się jego przeciwnościom, a także zrozumienie metod i praktyk, które prowadzą do jego budowania i skutecznego utrzymywania w strukturze organizacyjnej.

Kiedy brak zaangażowania?

REKLAMA

A co z brakiem zaangażowania? Skąd on się bierze? Może wynikać z różnorodnych przyczyn. Po pierwsze, istotnym czynnikiem jest brak poczucia sensu wykonywanej pracy oraz brak poczucia sprawczości. Pracownicy, którym brakuje jasnych celów i zrozumienia wartości swojej pracy, mogą odczuwać brak zaangażowania i satysfakcji. Dodatkowo, nieprawidłowe stawianie oczekiwań, niewłaściwe wsparcie ze strony kierownictwa oraz brak możliwości rozwoju i awansu to kolejne czynniki wpływające negatywnie również na motywację. Niesprawiedliwe traktowanie, brak uznania i doceniania to również aspekty, które mogą prowadzić do obniżenia zaangażowania pracowników.

Dodatkowo, kultura organizacyjna odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu zaangażowania pracowników. Brak równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, a także niechęć do korzystania z urlopów czy nadmierna presja i stres w miejscu pracy to czynniki, które wpływają na obniżenie motywacji, a tym samym zaangażowania. Warto zaznaczyć, że każda organizacja jest wyjątkowa i nawet wewnątrz nich różnice między zespołami mogą być znaczące. Dlatego istotne jest dostosowanie działań do konkretnych potrzeb i charakterystyki danego zespołu, w celu efektywnego budowania zaangażowania pracowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W kontekście badania zaangażowania pracowników, istnieją narzędzia i metody, które pozwalają na skuteczny pomiar i ocenę efektywności działań budujących zaangażowanie. - Platforma Enpulse koncentruje się na wykorzystaniu zwalidowanych kwestionariuszy. Ankiety składają się z zamkniętych pytań co znacząco ułatwia ich zrozumienie i udzielenie odpowiedzi przez pracowników. Kluczowe jest tutaj zwalidowanie tych pytań, czyli ich statystyczna poprawność, aby faktycznie mierzyć to, co jest istotne dla zaangażowania pracowników. Oprócz tego, ważne jest, aby poza pytaniami zamkniętymi pozostawić miejsce na otwartą wypowiedź, co pozwala doprecyzować informacje oraz zrozumieć kontekst i subiektywne doświadczenia pracowników w organizacji – dodaje Magda Pietkiewicz.

Jak dbać z zaangażowanie pracownika

Troska o zaangażowanie pracowników wymaga holistycznego podejścia, uwzględniającego różnorodne aspekty ich doświadczeń w miejscu pracy. Bardzo ważne jest zapewnienie jasnych celów i oczekiwań, co pozwala pracownikom na zrozumienie sensu wykonywanej pracy. Szkolenia i możliwości rozwoju są ważnym narzędziem, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdzie pracownicy zwracają uwagę na rozwijanie swoich kompetencji. Należy także promować równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, wspierając pracowników, między innymi, w korzystaniu z urlopów i dbając o zdrową atmosferę w miejscu pracy. Dodatkowo, docenianie pracowników, udzielanie konstruktywnego feedbacku oraz proste słowa uznania czy podziękowania mogą znacząco wpłynąć na ich zaangażowanie w pracę.

Współczesne organizacje coraz bardziej zdają sobie sprawę z kluczowej roli, jaką odgrywa zaangażowanie i motywacja pracowników w osiąganiu sukcesu biznesowego. Zaangażowany pracownik nie tylko przyczynia się do stabilności i efektywności firmy, ale także stanowi wartość dodaną poprzez swoją aktywną postawę i zaangażowanie w realizację celów organizacji. Zrozumienia potrzeb pracowników oraz dostosowanie działań do konkretnych sytuacji i charakterystyki zespołu to w dzisiejszym świecie podstawa skutecznego przywództwa Budowanie pozytywnej kultury organizacyjnej, opartej na zaufaniu, współpracy i szacunku wzajemnym, stanowi fundamenty utrzymania wysokiego poziomu zaangażowania w organizacji.

Zobacz także: Kto dostanie pracę? Na te zawody będzie "istotne zapotrzebowanie" w największym województwie w Polsce
Chciwe big techy dociskają białe kołnierzyki. Murarze i tynkarze mogą spać spokojnie [OPINIA]

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Newseria.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  REKLAMA

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  REKLAMA

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  REKLAMA