REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składka zdrowotna: 419,46 zł, 699,11 zł lub 1258,39 zł co miesiąc. Tyle zapłacą w 2024 roku ryczałtowcy

Wiadomo ile wyniosą składki na ubezpieczenie zdrowotne płacone przez przedsiębiorców korzystających z ryczałtu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Główny Urząd Statystyczny podał, iż średnie wynagrodzenie za IV kwartał 2023 r. w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 7767,85 zł. Jest ono podstawą do ustalenia na kolejny rok składki na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców płacących ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Znaczny wzrost średniego wynagrodzenia (z 6965,94 zł za IV kwartał 2022 r.) sprawia, że i same składki w roku bieżącym będą wyższe odpowiednio o o 43,30 zł, 72,18 zł i 129,91 zł.

REKLAMA

Składka na ubezpieczenie zdrowotne ryczałtowców

Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi przez Polski Ład ryczałtowcy płacą składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne w zależności od osiąganego przychodu. Podstawę do naliczenia stanowi odpowiedni odsetek średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale – podawany przez Główny Urząd Statystyczny  co roku około 20 stycznia.

W poniedziałek 22 stycznia GUS podał tę kwotę dla IV kwartału 2023 r.

Ryczałtowcy osiągający przychody do 60 tys. zł płacą 9-procentową składkę w wysokości naliczanej od 60 proc. tej średniej krajowej. Obroty w widełkach 60-300 tys. zł to już 9 proc. do 100 proc. średniego wynagrodzenia, zaś obroty powyżej 300 tys. zł sprawiają, że podstawą do wyliczenia 9-procentowej składki dla NFZ jest 180 proc. tej średniej krajowej.

Ile składki zdrowotnej co miesiąc zapłaci ryczałtowiec w 2024 roku

Zgodnie z osiąganym obrotem:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Ryczałtowiec osiągający do 60 tys. zł przychodu – zapłaci teraz 419,46 zł miesięcznie zamiast 376,16 zł, jak było do tej pory.
  • Ryczałtowiec z przychodem pomiędzy 60 tys. zł a 300 tys. zł zapłaci w 2024 r. tytułem składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne co miesiąc 699,11 zł , zamiast płaconych  do tej pory 626,93 zł).
  • Natomiast ryczałtowiec z przychodami powyżej 300 tys. zł teraz tytułem składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne płacił będzie co miesiąc 1258,39 zł; do tej pory płacił 1128,48 zł.

W ubiegłym roku ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jako formę podatku dochodowego od osób fizycznych wybrało ponad milion przedsiębiorców. Wielu z nich zdecydowało się na ryczałt ze względu na najkorzystniejszy sposób opłacania składki zdrowotnej.
Dodać należy, że ryczałtowiec ma prawo odliczenia połowy zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne od przychodu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA