REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składka zdrowotna: 419,46 zł, 699,11 zł lub 1258,39 zł co miesiąc. Tyle zapłacą w 2024 roku ryczałtowcy

Wiadomo ile wyniosą składki na ubezpieczenie zdrowotne płacone przez przedsiębiorców korzystających z ryczałtu
Wiadomo ile wyniosą składki na ubezpieczenie zdrowotne płacone przez przedsiębiorców korzystających z ryczałtu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Główny Urząd Statystyczny podał, iż średnie wynagrodzenie za IV kwartał 2023 r. w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 7767,85 zł. Jest ono podstawą do ustalenia na kolejny rok składki na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców płacących ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Znaczny wzrost średniego wynagrodzenia (z 6965,94 zł za IV kwartał 2022 r.) sprawia, że i same składki w roku bieżącym będą wyższe odpowiednio o o 43,30 zł, 72,18 zł i 129,91 zł.

REKLAMA

Składka na ubezpieczenie zdrowotne ryczałtowców

Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi przez Polski Ład ryczałtowcy płacą składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne w zależności od osiąganego przychodu. Podstawę do naliczenia stanowi odpowiedni odsetek średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale – podawany przez Główny Urząd Statystyczny  co roku około 20 stycznia.

W poniedziałek 22 stycznia GUS podał tę kwotę dla IV kwartału 2023 r.

Ryczałtowcy osiągający przychody do 60 tys. zł płacą 9-procentową składkę w wysokości naliczanej od 60 proc. tej średniej krajowej. Obroty w widełkach 60-300 tys. zł to już 9 proc. do 100 proc. średniego wynagrodzenia, zaś obroty powyżej 300 tys. zł sprawiają, że podstawą do wyliczenia 9-procentowej składki dla NFZ jest 180 proc. tej średniej krajowej.

Ile składki zdrowotnej co miesiąc zapłaci ryczałtowiec w 2024 roku

Zgodnie z osiąganym obrotem:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Ryczałtowiec osiągający do 60 tys. zł przychodu – zapłaci teraz 419,46 zł miesięcznie zamiast 376,16 zł, jak było do tej pory.
  • Ryczałtowiec z przychodem pomiędzy 60 tys. zł a 300 tys. zł zapłaci w 2024 r. tytułem składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne co miesiąc 699,11 zł , zamiast płaconych  do tej pory 626,93 zł).
  • Natomiast ryczałtowiec z przychodami powyżej 300 tys. zł teraz tytułem składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne płacił będzie co miesiąc 1258,39 zł; do tej pory płacił 1128,48 zł.

W ubiegłym roku ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jako formę podatku dochodowego od osób fizycznych wybrało ponad milion przedsiębiorców. Wielu z nich zdecydowało się na ryczałt ze względu na najkorzystniejszy sposób opłacania składki zdrowotnej.
Dodać należy, że ryczałtowiec ma prawo odliczenia połowy zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne od przychodu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Emeryt z Warszawy
    2024-01-23 08:55:21
    Przed Polskim Ładem urząd skarbowy zwracał mi składkę zdrowotną w wysokości 2000,- zł, na koniec roku i przez cały rok nie płaciłam podatku. Obecnie wpłacam 4474,- składki zdrowotnej oraz podatek około 900,- zł. Jestem na ryczałcie przy przychodach miesięcznych 1130,- zł. Taka oto sprawiedliwość!!!!
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

REKLAMA

Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

REKLAMA

Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

REKLAMA