Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu umowa. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące umowa.
Aktualizacja: 09.04.2020
W związku z epidemią COVID-19, do dnia 30 czerwca 2020 r. wynajmujący nie może wypowiedzieć umowy najmu ani wysokości czynszu. Ponadto, jeśli najemca złoży wynajmującemu stosowne oświadczenie, istniejąca umowa najmu, ewentualnie okres wypowiedzenia umowy lub okres wypowiedzenia czynszu najmu, automatycznie przedłuży się do dnia 30 czerwca 2020 r. Przedłużona umowa obowiązuje na dotychczasowych warunkach. »
Wypowiedzenie bezterminowej umowy najmu
Aktualizacja: 19.08.2014
Umowę bezterminową można wypowiedzieć w każdym czasie, zachowując terminy umowne, ustawowe, zwyczajowe, a w razie braku takich terminów – niezwłocznie po złożeniu drugiej stronie wypowiedzenia. Jest to stosunek prawny ciągły, w przypadku którego zastrzeżenia o niemożliwości wcześniejszego rozwiązania są nieważne. »
Właściciel sprzedaje mieszkanie – jakie prawa ma najemca lokalu?
Aktualizacja: 17.07.2013
Zdarza się, że w czasie wynajmu zmienia się właściciel mieszkania. Sprzedaż lokalu może okazać się problematyczna dla lokatorów. Jak zabezpieczyć się przed ewentualnym wypowiedzeniem? »
Aktualizacja: 02.05.2011
W ramach umowy najmu możemy nająć autokar zarówno z załogą, jak również bez. Należy jednak zastanowić się jak skonstruować umowę. »
Czy opodatkowaniu podlegają pracownicy zatrudniani w najmie
Aktualizacja: 19.04.2011
Podmiot zatrudniający pracowników w najmie – podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. »
Czy umowa dzierżawy jest podobna do najmu?
Aktualizacja: 22.02.2011
Umowa dzierżawy często występuje w obrocie nieruchomościami. Umowa ta jest podobna do najmu, dlatego też stosuje się do niej przepisy zarówno o umowie najmu, jak i dzierżawie. »
Czy umowa najmu lokalu musi zostać sporządzona na piśmie?
Aktualizacja: 22.02.2011
Zarówno umowa ustna, jak i pisemna jest wiążąca. Jednakże forma pisemna ze względów dowodowych jest bezpieczniejsza. Sporządzając umowę najmu nie musisz w niej określać wszystkich szczegółów, ponieważ większość regulacji znajduje się w Kodeksie cywilnym. »
Jaka umowa na roboty budowlane?
Aktualizacja: 27.05.2014
Decydując się na budowę domu, inwestor oprócz uzyskania pozwolenia na budowę oraz posiadania projektu budowlanego powinien zadbać o wybór odpowiedniej ekipy budowlanej i podpisać z nią najkorzystniejszą umowę. Może to być umowa o dzieło lub umowa o roboty budowlane. »
Prowizja pośrednika od kupionej/sprzedanej nieruchomości
Aktualizacja: 27.02.2012
Znaczna część obecnie realizowanych transakcji na rynku nieruchomości, zarówno o charakterze indywidualnym jak i komercyjnych, odbywa się z udziałem zawodowych pośredników. W zależności od pośrednika zakres usług oferowanych przez te osoby jest bardzo różny, od prostego skontaktowania/skojarzenia potencjalnego sprzedającego z kupującym, lub wynajmującego z najemcą, po pomoc w znalezieniu odpowiedniej oferty, sprawdzenie stanu technicznego lokalu, czy wreszcie asystowanie przy załatwianiu koniecznych formalności. »
Magdalena Wilk: Obostrzenia dla przedsiębiorców są niezgodne z konstytucją [PODCAST]
Nawet 70 tyś. zł dotacji na rozwój rekreacji