Aneks – w jaki sposób aneksować umowę?
REKLAMA
REKLAMA
Forma aneksu
Przy aneksowaniu umowy należy pamiętać o zachowaniu takiej formy, jaką posłużyły się strony przy zawieraniu umowy pierwotnej. Polega to na tym, że umowa zawarta w formie pisemnej nie może zostać aneksowana ustnie, a umowa w formie notarialnej wymaga identycznej formy aneksu. Nie będzie w tym przypadku wystarczająca zwykła forma pisemna.
REKLAMA
Ograniczenie to nie działa jednak, gdy strony umowy chcą sporządzić aneks w formie szczególnej, np. z podpisami urzędowo poświadczonymi lub w formie notarialnej.
W umowach najczęściej spotyka się jednak postanowienie, że wszelkie zmiany i uzupełnienia niniejszej umowy wymagają pod rygorem nieważności formy pisemnej. Jest to jednoznaczna i klarowna praktyka dla obu stron danej umowy.
Jak prawidłowo oznaczyć umowę?
Ważnym elementem aneksu jest określenie umowy, która zostaje zmieniona. Określenie to musi zawierać niezbędne elementy, które pozwolą jednoznacznie i bezsprzecznie określić o jaką umowę chodzi. Określenie to można zrobić już w samym tytule aneksu jak i w jego treści. Przy określeniu umowy należy podać jej tytuł, ewentualny numer, datę i miejsce sporządzenia oraz jej strony. Im większa precyzja w określeniu tym lepiej.
Zobacz: Oznaczenie stron umowy – komparycja umów
Jak zmieniać umowę?
Zmiana umowy w formie aneksu polega na dodaniu, usunięciu lub zmianie konkretnych postanowień umownych. Dlatego też postanowienia aneksu mogą przyjąć następującą formę:
- Do umowy dodaje się § 7 o treści: „Strony zgodnie postanawiają, że …”,
- Skreśla się § 3 pkt. 4 umowy,
- W § 3 pkt. 5 umowy w miejsce słów „ w wysokości 1000 zł” wpisuje się „w wysokości 1500 zł”.
- Pozostałe postanowienia umowy pozostają bez zmian.
Czym różni się pełnomocnictwo od prokury?
Od kiedy obowiązuje aneks?
Zasadniczo postanowienia zawarte w aneksie obowiązują od chwili podpisania. Nie ma jednak przeszkód, aby strony w aneksie postanowiły, że postanowienia wchodzą w życie od określonej daty lub po upływie np. 14 dni od podpisania aneksu.
Wątpliwości niesie ze sobą kwestia aneksowania umów z mocą wsteczną. Zasadniczo należy zgodzić się z tezą o dopuszczalności tego typu zgodnych oświadczeń woli stron stosunku prawnego, ocena dopuszczalności zawarcia każdego aneksu z mocą wsteczną wymaga jednak pełnego odniesienia do konkretnego stanu faktycznego. W takiej sytuacji niezbędne będzie odwołanie się do ogólnych zasad kodeksu cywilnego dotyczącego swobody umów (art. 3531 k.c.), formy czynności prawnych (art. 73-81 k.c.), czy też wykładni woli stron (art. 65 § 2 k.c.), a także przepisów szczególnych regulujących dany typ umowy.
Aneksowanie z mocą wsteczną jest więc uzależnione od konkretnego stosunku umownego i nie można wysnuć jednej, generalnej zasady co do dopuszczalności takiej czynności.
Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.