| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Aneks – w jaki sposób aneksować umowę?

Aneks – w jaki sposób aneksować umowę?

Aneks umożliwia zmianę zawartej już umowy. W aneksie mogą być zmienione postanowienia, które nie stanowią elementów istotnych danego stosunku, tzw. essentiala negotii. Zmiana istotnych elementów odbywa się przez zawarcie nowej umowy. W jaki sposób aneksować umowę?

Forma aneksu

Przy aneksowaniu umowy należy pamiętać o zachowaniu takiej formy, jaką posłużyły się strony przy zawieraniu umowy pierwotnej. Polega to na tym, że umowa zawarta w formie pisemnej nie może zostać aneksowana ustnie, a umowa w formie notarialnej wymaga identycznej formy aneksu. Nie będzie w tym przypadku wystarczająca zwykła forma pisemna.

Ograniczenie to nie działa jednak, gdy strony umowy chcą sporządzić aneks w formie szczególnej, np. z podpisami urzędowo poświadczonymi lub w formie notarialnej.

W umowach najczęściej spotyka się jednak postanowienie, że wszelkie zmiany i uzupełnienia niniejszej umowy wymagają pod rygorem nieważności formy pisemnej. Jest to jednoznaczna i klarowna praktyka dla obu stron danej umowy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Oznaczenie umowy

Ważnym elementem aneksu jest określenie umowy, która zostaje zmieniona. Określenie to musi zawierać niezbędne elementy, które pozwolą jednoznacznie i bezsprzecznie określić o jaką umowę chodzi. Określenie to można zrobić już w samym tytule aneksu jak i w jego treści. Przy określeniu umowy należy podać jej tytuł, ewentualny numer, datę i miejsce sporządzenia oraz jej strony. Im większa precyzja w określeniu tym lepiej.

Zobacz: Oznaczenie stron umowy – komparycja umów

Jak zmieniać?

Zmiana umowy w formie aneksu polega na dodaniu, usunięciu lub zmianie konkretnych postanowień umownych. Dlatego też postanowienia aneksu mogą przyjąć następującą formę:

  1. Do umowy dodaje się § 7 o treści: „Strony zgodnie postanawiają, że …”,
  2. Skreśla się § 3 pkt. 4 umowy,
  3. W § 3 pkt. 5 umowy w miejsce słów „ w wysokości 1000 zł” wpisuje się „w wysokości 1500 zł”.
  4. Pozostałe postanowienia umowy pozostają bez zmian.

Czym różni się pełnomocnictwo od prokury?

Od kiedy obowiązuje aneks?

Zasadniczo postanowienia zawarte w aneksie obowiązują od chwili podpisania. Nie ma jednak przeszkód, aby strony w aneksie postanowiły, że postanowienia wchodzą w życie od określonej daty lub po upływie np. 14 dni od podpisania aneksu.

Wątpliwości niesie ze sobą kwestia aneksowania umów z mocą wsteczną. Zasadniczo należy zgodzić się z tezą o dopuszczalności tego typu zgodnych oświadczeń woli stron stosunku prawnego, ocena dopuszczalności zawarcia każdego aneksu z mocą wsteczną wymaga jednak pełnego odniesienia do konkretnego stanu faktycznego. W takiej sytuacji niezbędne będzie odwołanie się do ogólnych zasad kodeksu cywilnego dotyczącego swobody umów (art. 3531 k.c.), formy czynności prawnych (art. 73-81 k.c.), czy też wykładni woli stron (art. 65 § 2 k.c.), a także przepisów szczególnych regulujących dany typ umowy.

Aneksowanie z mocą wsteczną jest więc uzależnione od konkretnego stosunku umownego i nie można wysnuć jednej, generalnej zasady co do dopuszczalności takiej czynności.

Zobacz: Jak napisać aneks do umowy?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »