REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wypowiedzieć umowę najmu na czas oznaczony?

 Kancelaria Adwokacka Ius Cogens
Pomoc prawna z zakresu prawa administracyjnego, cywilnego i gospodarczego
Jak wypowiedzieć umowę najmu na czas oznaczony? / Fot. Fotolia
Jak wypowiedzieć umowę najmu na czas oznaczony? / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Najczęściej zawieraną umową w obrocie gospodarczym jest umowa najmu. Przedsiębiorcy zawierają zazwyczaj umowy na czas oznaczony liczony w latach. Warto, aby w umowie najmu określić warunki jej wypowiedzenia. Umowę może wypowiedzieć zarówno najemca, jak i wynajmujący. W jaki sposób wypowiedzieć umowę najmu?

W obrocie gospodarczym jednymi z najczęściej zawieranych umów są umowy najmu. Z reguły przedsiębiorcy są zainteresowani zawarciem umowy najmu na czas oznaczony. Czas trwania takich umów jest liczony w latach. Dzięki temu wynajmujący ma pewność, że przez kolejne 5 lub 10 lat jego nieruchomość będzie przynosić zyski, zaś najemca jest pewien, że będzie mógł korzystać z przedmiotu najmu o ile czynsz będzie płacony regularnie i nie wystąpią jakieś nadzwyczajne okoliczności. Z jednej strony jest to niewątpliwy atut takiego rozwiązania, z drugiej jednak umowa na czas określony może się dla najemcy okazać pułapką bez wyjścia. Zwłaszcza jeśli interes – mówiąc kolokwialnie – nie wypali, a spodziewane zyski nie będą równoważyć wydatków związanych z prowadzeniem przedsięwzięcia. W takich sytuacjach może się okazać, że najemca jest zdany na dobrą wolę właściciela lokalu. Przede wszystkim ze względu na brzmienie art. 673 § 3 kodeksu cywilnego.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Artykuł 673 § 3 kodeksu cywilnego, stanowi:

Jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie.

Zastrzeżenie wypowiedzenia

Oznacza to ni mniej ni więcej, że strony w trakcie negocjacji kontraktowych powinny zadbać o wprowadzenie do umowy wyraźnie wskazanych okoliczności z powodu których jej wypowiedzenie będzie w przyszłości dopuszczalne. Brak takiego wskazania powoduje, że umowa nie może zostać rozwiązana przed upływem terminu na jaki została zawarta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W orzecznictwie sądowym istnieje niekwestionowany pogląd, zgodnie z którym:

Umowę najmu zawartą na czas oznaczony można wypowiedzieć wyłącznie w wypadkach określonych w tej umowie. (tak wyrok Sądu Najwyższego z dnia 19 czerwca 2009 r. sygn. akt: V CSK 487/08)

Wyjątkiem jest sytuacja, w której obie strony za porozumieniem dokonają jej rozwiązania.

Zobacz również: Wypowiedzenie bezterminowej umowy najmu

REKLAMA

Warto również podkreślić, że dużo lepszym rozwiązaniem jest sprecyzowanie okoliczności w których można wypowiedzieć umowę, aniżeli ograniczenie się do stwierdzenia, że może to nastąpić z ważnych powodów czy też w szczególnych przypadkach. W razie konfliktu między stronami może dojść do sporu czy dana okoliczność była rzeczywiście istotna. W orzecznictwie sądowym przeważa pogląd, że

Odwołanie się przez strony do określenia „szczególny przypadek”, przy przyjęciu zwykłego, potocznego rozumienia tego zwrotu prowadzi do wniosku, że chodzi o sytuację nadzwyczajną, której nie dało się przewidzieć i która odbiega od zwykłego, typowego rozwoju wypadków (dlatego jest to szczególny, nadzwyczajny przypadek). Jeśli, jako przykład takiego szczególnego przypadku strony wskazały „utratę zlecenia klienta” przez najemcę, to nie przedłużenie przez firmę – klienta umowy z pozwanym na kolejny rok nie może zostać zakwalifikowane jako szczególny przypadek, ani też jako utrata klienta (tak wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 20 lutego 2013 r., sygn. akt: I ACa 1183/12).

Brak wskazania okoliczności w których jest możliwe wypowiedzenie umowy najmu albo ich pobieżne i nieumiejętne określenie może być przyczyną poważnych kłopotów. Problem ten dotyka głównie mikro i małych przedsiębiorców, którzy nie korzystają z profesjonalnej pomocy prawnej. Duże podmioty gospodarcze z reguły bardziej wnikliwie podchodzą do kwestii brzmienia umowy. W sytuacji, gdy w umowie zabraknie określenia okoliczności w których najemca może ją wypowiedzieć, jedyną prawną możliwością rozwiązania stosunku najmu jest uczynienie tego za porozumieniem stron. W takich przypadkach właściciel lokalu przeważnie żąda od najemcy stosownej finansowej rekompensaty. Bywa, że jest to kwota odpowiadająca wysokości rocznego czynszu najmu.

Dla uniknięcia takich problemów niezbędna jest dogłębna analiza zapisów umownych przed jej podpisaniem oraz negocjowanie ewentualnych poprawek wzmacniających pozycję przyszłego najemcy.

Zobacz: Jak rozwiązać umowę najmu lokalu? - krok po kroku

Autor: Piotr Konieckiewicz

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA