Rozwiązanie umowy w drodze porozumienia stron
REKLAMA
REKLAMA
W drodze porozumienia można rozwiązać każdą umowę o pracę. Rozwiązanie umowy następuje w terminie określonym w porozumieniu, który strony mogą ustalić dowolnie. W przypadku nieokreślenia w porozumieniu terminu rozwiązania umowy o pracę, porozumienie powoduje rozwiązanie umowy w dniu zawarcia porozumienia.
REKLAMA
Porównaj: Jak uzasadnić wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony?
Z inicjatywą rozwiązania umowy o pracę w drodze porozumienia może wystąpić każda ze stron (pracownik lub pracodawca). Jeżeli przykładowo, pracownik chce skorzystać z tej formy rozwiązania umowy, powinien przedstawić pracodawcy (najlepiej na piśmie) taką propozycję i czekać na jego odpowiedź.
Propozycja powinna zawierać wyraźne oświadczenie o chęci rozwiązania umowy o pracę w drodze porozumienia i wskazane jest, aby zawierała proponowany termin rozwiązania umowy.
Jeśli pracodawca wyrazi zgodę, wówczas najlepiej aby strony sporządziły na piśmie osobny dokument porozumienia i razem go podpisały, co będzie oznaczało skuteczne zawarcie porozumienia. Do zawarcia porozumienia może również dojść w ten sposób, że pracodawca złoży swój podpis na pisemnej propozycji pracownika i dopisze, że wyraża zgodę na rozwiązanie umowy na warunkach wskazanych w propozycji pracownika.
Polecamy serwis Urlopy
Jak wspomniano, porozumienie stanowi odzwierciedlenie zgodnej woli stron. W związku z powyższym jego treść może być kształtowana przez strony dowolnie. Należy jednak pamiętać, że swobodę stron w tym zakresie ograniczają przepisy prawa pracy, co oznacza, że zawierane porozumienia są zawsze ważne i skuteczne, jeśli nie sprzeciwiają się tymże przepisom.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.