| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Podatki > Rozliczenie najmu nieruchomości

Rozliczenie najmu nieruchomości

Podatnicy, którzy decydują się na wynajmowanie nieruchomości od innych podmiotów, muszą w prawidłowy sposób rozliczyć ponoszone z tego tytułu koszty. Natomiast podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w zakresie najmu nieruchomości, muszą osiągane z tego tytułu przychody właściwie udokumentować oraz rozliczyć z tego tytułu podatek dochodowy i VAT. Przedstawiamy zasady rozliczania podatku dochodowego oraz VAT przez najemców i podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie najmu nieruchomości, z uwzględnieniem stanowiska organów podatkowych, najnowszego orzecznictwa sądów administracyjnych oraz TSUE. Poszczególne przypadki zobrazowaliśmy również ewidencją w księgach rachunkowych.

Podatnicy podatku dochodowego, którzy uzyskują przychody z tytułu wynajmu nieruchomości, powinni zakwalifikować je do określonego źródła przychodów. W tym zakresie mają oni do wyboru dwie możliwości. Przychody uzyskane z wynajmu nieruchomości mogą zaliczyć:

● albo do źródła, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza – ta możliwość dotyczy zarówno osób prawnych, jak i osób fizycznych,

● albo – w przypadku gdy wynajmowany składnik majątku nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą – do źródła, jakim jest najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze (tzw. prywatny najem) – ta możliwość dotyczy tylko osób fizycznych.

O ile więc osoby prawne rozliczają przychód uzyskany z tytułu wynajmu nieruchomości wyłącznie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, o tyle osoby fizyczne mogą rozliczyć podatek dochodowy od uzyskanego przychodu z wynajmu nieruchomości albo w ramach działalności gospodarczej, albo w ramach tzw. prywatnego najmu. O warunkach, jakie trzeba spełnić, aby zakwalifikować przychody z najmu do działalności gospodarczej albo do najmu prywatnego, piszemy w dalszej części dodatku.

Zobacz serwis: Finanse

Podatnik, który osiąga dochody (przychody) z prywatnego najmu nieruchomości, może opłacać z tego tytułu podatek dochodowy:

● na zasadach ogólnych według skali podatkowej, lub

● w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Decyzja o opodatkowaniu otrzymanego czynszu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych ma niewątpliwie kilka zalet. Po pierwsze, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tytułu wynajmu nieruchomości wynosi 8,5% uzyskanego przychodu (art. 6 ust. 1a i art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne). Decydując się na tę formę opodatkowania, trzeba jednak pamiętać o tym, że stosując opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, wynajmujący nie ma możliwości pomniejszenia przychodów z najmu o koszty poniesione w celu uzyskania tych przychodów. Opodatkowanie ryczałtem jest zatem atrakcyjną formą opodatkowania wtedy, gdy wynajmujący nie ponosi kosztów związanych z wynajmowaną nieruchomością lub ponosi je, ale są one stosunkowo niewielkie w porównaniu z przychodami.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Kolejną zaletą tej formy opodatkowania jest to, że przychód uzyskany z prywatnego najmu nieruchomości, tj. ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 updof, powstaje w dniu faktycznej zapłaty czynszu przez najemcę bądź postawienia go do dyspozycji wynajmującego. Wynika to z art. 11 ust. 1 updof. W rezultacie, jeżeli najemca nie ureguluje na czas czynszu, to mimo że czynsz ten był należny, po stronie wynajmującego nie powstanie przychód z tego tytułu. Datą powstania przychodu będzie natomiast, co do zasady, data otrzymania tego czynszu przez wynajmującego w formie gotówki lub przelewu kwoty na rachunek bankowy. Istotne jest również to, że jeżeli najemca wpłaci wynajmującemu tylko część należnego czynszu, to przychód powstanie u wynajmującego jedynie w otrzymanej części. Natomiast brak zapłaty czynszu w umówionym terminie oznacza, że przychód w tym dniu nie powstanie. Przychód powstanie dopiero z chwilą, w której podatnik otrzyma kwotę zaległego czynszu, w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

Przeczytaj w INFORLEX.PL cały artykuł: Najem nieruchomości w działalności gospodarczej – rozliczenia podatkowe i rachunkowe u wynajmującego i najemcy

W artykule m.in.:

  • Rozliczenie najmu nieruchomości przez wynajmującego – podatek dochodowy
  • Rozliczenie najmu nieruchomości przez wynajmującego – VAT
  • Rozliczenie najmu nieruchomości przez najemcę – podatek dochodowy
  • Rozliczenie najmu przez najemcę – VAT

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »