| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Podatki > Rozliczenie najmu nieruchomości

Rozliczenie najmu nieruchomości

Podatnicy, którzy decydują się na wynajmowanie nieruchomości od innych podmiotów, muszą w prawidłowy sposób rozliczyć ponoszone z tego tytułu koszty. Natomiast podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w zakresie najmu nieruchomości, muszą osiągane z tego tytułu przychody właściwie udokumentować oraz rozliczyć z tego tytułu podatek dochodowy i VAT. Przedstawiamy zasady rozliczania podatku dochodowego oraz VAT przez najemców i podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie najmu nieruchomości, z uwzględnieniem stanowiska organów podatkowych, najnowszego orzecznictwa sądów administracyjnych oraz TSUE. Poszczególne przypadki zobrazowaliśmy również ewidencją w księgach rachunkowych.

Podatnicy podatku dochodowego, którzy uzyskują przychody z tytułu wynajmu nieruchomości, powinni zakwalifikować je do określonego źródła przychodów. W tym zakresie mają oni do wyboru dwie możliwości. Przychody uzyskane z wynajmu nieruchomości mogą zaliczyć:

● albo do źródła, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza – ta możliwość dotyczy zarówno osób prawnych, jak i osób fizycznych,

● albo – w przypadku gdy wynajmowany składnik majątku nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą – do źródła, jakim jest najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze (tzw. prywatny najem) – ta możliwość dotyczy tylko osób fizycznych.

O ile więc osoby prawne rozliczają przychód uzyskany z tytułu wynajmu nieruchomości wyłącznie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, o tyle osoby fizyczne mogą rozliczyć podatek dochodowy od uzyskanego przychodu z wynajmu nieruchomości albo w ramach działalności gospodarczej, albo w ramach tzw. prywatnego najmu. O warunkach, jakie trzeba spełnić, aby zakwalifikować przychody z najmu do działalności gospodarczej albo do najmu prywatnego, piszemy w dalszej części dodatku.

Zobacz serwis: Finanse

Podatnik, który osiąga dochody (przychody) z prywatnego najmu nieruchomości, może opłacać z tego tytułu podatek dochodowy:

● na zasadach ogólnych według skali podatkowej, lub

● w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Decyzja o opodatkowaniu otrzymanego czynszu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych ma niewątpliwie kilka zalet. Po pierwsze, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tytułu wynajmu nieruchomości wynosi 8,5% uzyskanego przychodu (art. 6 ust. 1a i art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne). Decydując się na tę formę opodatkowania, trzeba jednak pamiętać o tym, że stosując opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, wynajmujący nie ma możliwości pomniejszenia przychodów z najmu o koszty poniesione w celu uzyskania tych przychodów. Opodatkowanie ryczałtem jest zatem atrakcyjną formą opodatkowania wtedy, gdy wynajmujący nie ponosi kosztów związanych z wynajmowaną nieruchomością lub ponosi je, ale są one stosunkowo niewielkie w porównaniu z przychodami.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Kolejną zaletą tej formy opodatkowania jest to, że przychód uzyskany z prywatnego najmu nieruchomości, tj. ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 updof, powstaje w dniu faktycznej zapłaty czynszu przez najemcę bądź postawienia go do dyspozycji wynajmującego. Wynika to z art. 11 ust. 1 updof. W rezultacie, jeżeli najemca nie ureguluje na czas czynszu, to mimo że czynsz ten był należny, po stronie wynajmującego nie powstanie przychód z tego tytułu. Datą powstania przychodu będzie natomiast, co do zasady, data otrzymania tego czynszu przez wynajmującego w formie gotówki lub przelewu kwoty na rachunek bankowy. Istotne jest również to, że jeżeli najemca wpłaci wynajmującemu tylko część należnego czynszu, to przychód powstanie u wynajmującego jedynie w otrzymanej części. Natomiast brak zapłaty czynszu w umówionym terminie oznacza, że przychód w tym dniu nie powstanie. Przychód powstanie dopiero z chwilą, w której podatnik otrzyma kwotę zaległego czynszu, w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

Przeczytaj w INFORLEX.PL cały artykuł: Najem nieruchomości w działalności gospodarczej – rozliczenia podatkowe i rachunkowe u wynajmującego i najemcy

W artykule m.in.:

  • Rozliczenie najmu nieruchomości przez wynajmującego – podatek dochodowy
  • Rozliczenie najmu nieruchomości przez wynajmującego – VAT
  • Rozliczenie najmu nieruchomości przez najemcę – podatek dochodowy
  • Rozliczenie najmu przez najemcę – VAT

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »