| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jak ustalić podstawę opodatkowania VAT w transakcjach barterowych

Jak ustalić podstawę opodatkowania VAT w transakcjach barterowych

Z naszym kontrahentem planujemy sprzedaż barterową. W jaki sposób określić podstawę opodatkowania w przypadku barteru?

Podstawą opodatkowania VAT przy transakcji barterowej jest wartość towarów lub usług podlegających wzajemnej wymianie, jaką ma ona dla nabywcy, który zaoferował coś w zamian. Przy wycenie barteru nie można odchodzić od wartości cen rynkowych towaru lub usługi lub też produktów i innych nakładów, których normalnie wymagałoby wytworzenie lub zrealizowanie przedmiotu wymiany. Strony mogą określić pieniężną wartość wzajemnych świadczeń w umowie barterowej.

Umowa barterowa to umowa, w której strony zobowiązują się do wykonania na rzecz drugiej strony określonych świadczeń. Wymieniane towary lub usługi powinny być ekwiwalentne, a zatem powinny mieć równą wartość. W praktyce do umów barterowych stosuje się przepisy dotyczące zamiany określonej w art. 603 Kodeksu cywilnego. Z przepisu tego wynika, że:

Przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Z art. 604 k.c. wynika natomiast, że do zamiany stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży. Zatem w przypadku barteru polegającego na wzajemnej wymianie świadczeń (towarów lub usług) stosuje się przepisy o sprzedaży, w której każda ze stron jest równocześnie sprzedawcą i nabywcą.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Jak ustalić podstawę opodatkowania VAT w transakcjach barterowych

W artykule omówiono również podstawę opodatkowania barteru.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Dębska

Prawnik i menadżer LexOmni.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »