Jak ustalić podstawę opodatkowania VAT w transakcjach barterowych
REKLAMA
REKLAMA
Podstawą opodatkowania VAT przy transakcji barterowej jest wartość towarów lub usług podlegających wzajemnej wymianie, jaką ma ona dla nabywcy, który zaoferował coś w zamian. Przy wycenie barteru nie można odchodzić od wartości cen rynkowych towaru lub usługi lub też produktów i innych nakładów, których normalnie wymagałoby wytworzenie lub zrealizowanie przedmiotu wymiany. Strony mogą określić pieniężną wartość wzajemnych świadczeń w umowie barterowej.
REKLAMA
Umowa barterowa to umowa, w której strony zobowiązują się do wykonania na rzecz drugiej strony określonych świadczeń. Wymieniane towary lub usługi powinny być ekwiwalentne, a zatem powinny mieć równą wartość. W praktyce do umów barterowych stosuje się przepisy dotyczące zamiany określonej w art. 603 Kodeksu cywilnego. Z przepisu tego wynika, że:
Przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy.
Zobacz serwis: Prawo dla firm
Z art. 604 k.c. wynika natomiast, że do zamiany stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży. Zatem w przypadku barteru polegającego na wzajemnej wymianie świadczeń (towarów lub usług) stosuje się przepisy o sprzedaży, w której każda ze stron jest równocześnie sprzedawcą i nabywcą.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak ustalić podstawę opodatkowania VAT w transakcjach barterowych
W artykule omówiono również podstawę opodatkowania barteru.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.