reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Elementy umowy licencyjnej – co musi zawierać?

Elementy umowy licencyjnej – co musi zawierać?

Licencja polega na umożliwieniu podmiotom gospodarczym korzystania z cudzych innowacji, przy jednoczesnym zachowaniu do nich autorskich praw majątkowych ich właściciela. Jakie konieczne elementy musi zawierać umowa licencyjna?

Umowa licencyjna elementy

Licencja jest zgodą uprawnionego z patentu na korzystanie z chronionego rozwiązania przez osoby trzecie na określonych w umowie licencyjnej warunkach. Przedstawiamy elementy, które powinny znaleźć się w umowie licencyjnej.

Komparycja

W komparycji umowy szczegółowo określamy strony umowy czyli licencjodawcę i licencjobiorcę oraz określamy miejsce i datę sporządzenia umowy. W komparycji może znaleźć się również preambuła, w której strony mogą określić co skłoniło ich do zawarcia danej umowy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Oznaczenie stron umowy – komparycja umów

Przedmiot licencji

Opisując przedmiot licencji należy zachować należytą staranność i zrobić to w jak najdokładniejszy sposób. Szczegółowa specyfikacja przedmiotu objętego ochroną może stanowić załącznik do umowy licencyjnej.

Dwa typy licencji

W obrocie prawnym funkcjonują przede wszystkim dwa typy licencji, tj. licencja wyłączna i niewyłączna. Licencja wyłączna to zezwolenie uprawnionego do wyłącznego korzystania z prawa na określonym terytorium lub polu eksploatacji prawa, a licencja niewyłączna nie ogranicza grona licencjobiorców, dopuszczając wzajemną konkurencję pomiędzy nimi.

W umowie licencyjnej należy dokładnie określić o jaki rodzaj licencji chodzi i jakie ewentualne ograniczenia lub uprawnienia dodatkowe są na jej podstawie możliwe.

Zawieranie umów cywilnoprawnych – korzyści dla przedsiębiorców

Terytorium i okres obowiązywania umowy

Licencja obowiązuje do momentu wygaśnięcia zastrzeżenia. Jeżeli strony tak postanowią, dopuszczalne jest zastrzeżenie dłuższego okresu obowiązywania umowy.  W umowie należy również podać geograficzny zasięg udzielenia licencji. Licencja może być zatem ograniczona do konkretnego województwa lub obejmować zasięgiem cały kraj.

Gwarancja i odpowiedzialność

W umowie o udzielenie licencji mogą się również znaleźć zapisy dotyczące gwarancji. Nie są one jednak obowiązkowe i zależą od woli stron. Aby zabezpieczyć strony umowy należy sprecyzować zakres odpowiedzialności w razie ewentualnych roszczeń licencjobiorcy oraz obowiązki dotyczące odpowiedzialności cywilnej.

Wynagrodzenie

W umowie określa się wysokość wynagrodzenia oraz sposób jego płatności. Wynagrodzenie może być jednorazowe lub okresowe, np. miesięczne. Wysokość wynagrodzenia określają strony w trakcie negocjacji.

Wynagrodzenie ryczałtowe – jak zawrzeć w umowie?

Pozostałe postanowienia

Zgodnie z zasadą swobody umów możliwe jest zawarcie w umowie innych postanowień, które są zgodne z wolą stron oraz nie są sprzeczne z przepisami obowiązującego prawa. Warto zastanowić się nad pełnym uregulowaniem stosunku pomiędzy stronami, co pomoże uniknąć konfliktów w toku realizacji umowy.

Przejście majątkowych praw autorskich – jak uregulować w umowie?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

umowa licencyjna, licencja
umowa licencyjna, licencja

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Przybysz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama