REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elementy umowy licencyjnej – co musi zawierać?

Redakcja serwisu Biznes
umowa licencyjna, licencja
umowa licencyjna, licencja

REKLAMA

REKLAMA

Licencja polega na umożliwieniu podmiotom gospodarczym korzystania z cudzych innowacji, przy jednoczesnym zachowaniu do nich autorskich praw majątkowych ich właściciela. Jakie konieczne elementy musi zawierać umowa licencyjna?

Umowa licencyjna elementy

Licencja jest zgodą uprawnionego z patentu na korzystanie z chronionego rozwiązania przez osoby trzecie na określonych w umowie licencyjnej warunkach. Przedstawiamy elementy, które powinny znaleźć się w umowie licencyjnej.

REKLAMA

Komparycja

W komparycji umowy szczegółowo określamy strony umowy czyli licencjodawcę i licencjobiorcę oraz określamy miejsce i datę sporządzenia umowy. W komparycji może znaleźć się również preambuła, w której strony mogą określić co skłoniło ich do zawarcia danej umowy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Oznaczenie stron umowy – komparycja umów

Przedmiot licencji

Opisując przedmiot licencji należy zachować należytą staranność i zrobić to w jak najdokładniejszy sposób. Szczegółowa specyfikacja przedmiotu objętego ochroną może stanowić załącznik do umowy licencyjnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dwa typy licencji

W obrocie prawnym funkcjonują przede wszystkim dwa typy licencji, tj. licencja wyłączna i niewyłączna. Licencja wyłączna to zezwolenie uprawnionego do wyłącznego korzystania z prawa na określonym terytorium lub polu eksploatacji prawa, a licencja niewyłączna nie ogranicza grona licencjobiorców, dopuszczając wzajemną konkurencję pomiędzy nimi.

W umowie licencyjnej należy dokładnie określić o jaki rodzaj licencji chodzi i jakie ewentualne ograniczenia lub uprawnienia dodatkowe są na jej podstawie możliwe.

Zawieranie umów cywilnoprawnych – korzyści dla przedsiębiorców

Terytorium i okres obowiązywania umowy

Licencja obowiązuje do momentu wygaśnięcia zastrzeżenia. Jeżeli strony tak postanowią, dopuszczalne jest zastrzeżenie dłuższego okresu obowiązywania umowy.  W umowie należy również podać geograficzny zasięg udzielenia licencji. Licencja może być zatem ograniczona do konkretnego województwa lub obejmować zasięgiem cały kraj.

Gwarancja i odpowiedzialność

W umowie o udzielenie licencji mogą się również znaleźć zapisy dotyczące gwarancji. Nie są one jednak obowiązkowe i zależą od woli stron. Aby zabezpieczyć strony umowy należy sprecyzować zakres odpowiedzialności w razie ewentualnych roszczeń licencjobiorcy oraz obowiązki dotyczące odpowiedzialności cywilnej.

Wynagrodzenie

W umowie określa się wysokość wynagrodzenia oraz sposób jego płatności. Wynagrodzenie może być jednorazowe lub okresowe, np. miesięczne. Wysokość wynagrodzenia określają strony w trakcie negocjacji.

Wynagrodzenie ryczałtowe – jak zawrzeć w umowie?

Pozostałe postanowienia

Zgodnie z zasadą swobody umów możliwe jest zawarcie w umowie innych postanowień, które są zgodne z wolą stron oraz nie są sprzeczne z przepisami obowiązującego prawa. Warto zastanowić się nad pełnym uregulowaniem stosunku pomiędzy stronami, co pomoże uniknąć konfliktów w toku realizacji umowy.

Przejście majątkowych praw autorskich – jak uregulować w umowie?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA