REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto może w imieniu spółki jawnej zawierać umowy?

Adwokat Małgorzata Duś
Kancelaria Adwokacka
Kto może w imieniu spółki jawnej zawierać umowy?
Kto może w imieniu spółki jawnej zawierać umowy?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Spółka jawna może występować w obrocie gospodarczym jako np. strona umowy. Jednak sama spółka nie podpisze dokumentu. Kto zatem może to zrobić?
rozwiń >

Praktycznie codziennie każdy z nas zawiera jakąś umowę, od kupna bułki w sklepie, po zakup biletu komunikacyjnego, na nabyciu nieruchomości skończywszy. Umowy może zawierać także spółka jawna. Jak wiadomo, jest to twór fikcyjny, stworzony na potrzeby obrotu gospodarczego, a zatem jakaś osoba fizyczna, czyli człowiek, musi złożyć podpis na dokumencie, czy to papierowym czy elektronicznym w imieniu spółki. I teraz powstaje pytanie, kto może reprezentować spółkę jawną, a więc zawierać w jej imieniu umowy, czy też działać w procesie sądowym?

REKLAMA

Kto może działać w imieniu i na rzecz spółki jawnej?

  1. Co do zasady, każdy wspólnik ma prawo reprezentować spółkę jawną.
  2. Dodatkowo, w imieniu spółki jawnej może działać pełnomocnik.
  3. Alternatywą jest również prokurent, który również może reprezentować spółkę jawną.

Reprezentowanie spółki jawnej przez wspólnika

Zacznijmy od wspólników. Jako że spółka jawna nie posiada organu zarządzającego spółką, tak jak ma to miejsce chociażby w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, to wszyscy wspólnicy spółki jawnej mogą działać w jej imieniu, bez ograniczenia do jakichś wybranych wspólników. Oznacza to, że każdy wspólnik może, co do zasady, samodzielnie np. podpisać jakąś umowę.

Reprezentacja łączna w spółce jawnej

Zaznaczyłam, że co do zasady, wspólnik może działać samodzielnie. Może się jednak zdarzyć tak, że wspólnicy w umowie spółki postanowili, że np. wspólnik „A” może działać tylko łącznie ze wspólnikiem „B”. W takiej sytuacji, na dokumencie podpis musi złożyć zarówno wspólnik „A”, jak i wspólnik „B”. Co jeżeli tak się nie stanie i podpis złoży w takiej sytuacji tylko wspólnik „A”? Poglądy w tym zakresie są rozbieżne, ale najsurowszym z nich jest stanowisko przewidujące, że w ogóle nie dochodzi do złożenia oświadczenia woli przez spółkę, a tym samym do zawarcia umowy.

Kup książkę: Kodeks spółek handlowych z komentarzem do zmian

Pozbawienie prawa reprezentowania spółki jawnej

Może się też zdarzyć tak, że wspólnicy spółki jawnej postanowią w umowie spółki, że np. wspólnik „X” zostaje pozbawiony prawa reprezentowania spółki i w takiej sytuacji, wspólnik ten nie będzie mógł np. zawrzeć umowy w imieniu spółki jawnej. Inną możliwością pozbawienia wspólnika prawa reprezentowania spółki jest postępowanie sądowe, w którym taką decyzję może podjąć sąd.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdzie sprawdzić dane osób reprezentujących spółkę jawną?

Skąd możemy się dowiedzieć, kto i w jaki sposób reprezentuje spółkę jawną? Odsyłam w tym zakresie do Krajowego Rejestru Sądowego. Szczegółowo opisałam, w jaki sposób sprawdza się takie informacje w rejestrze w artykule pod następującym linkiem: https://adwokatmalgorzatadus.pl/blog/14.

Reprezentowanie spółki jawnej przez prokurenta

Wspólnicy spółki jawnej mogą postanowić, że spółkę będzie reprezentował prokurent. Powołanie prokurenta w spółce jawnej wymaga przejścia 3 etapów.

W pierwszej kolejności wszyscy wspólnicy, którzy nie zostali pozbawieni prawa prowadzenia spraw spółki muszą wyrazić zgodę na ustanowienie prokury. Drugim etapem jest udzielenie prokury, które musi nastąpić na piśmie. Wynika to z tego, że trzecim etapem jest zgłoszenie prokurenta do rejestru przedsiębiorców, a do takiego zgłoszenia należy dołączyć m.in. wymieniony dokument.

Dane prokurenta są ujawnione w rejestrze przedsiębiorców. Więcej informacji na temat prokury znajdziecie w artykule: https://adwokatmalgorzatadus.pl/blog/26.

Reprezentowanie spółki jawnej przez pełnomocnika

Może się zdarzyć tak, że wspólnicy są w określonym czasie nieobecni, ale w tym konkretnym okresie musi dojść do zawarcia bardzo ważnej umowy dla spółki. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest pełnomocnik. Wspólnicy mogą ustanowić pełnomocnika, który w takiej sytuacji np. składa podpis na umowie, który zastępuje podpis wspólnika spółki jawnej. W przeciwieństwie jednak do prokurenta, pełnomocnik nie jest ujawniony w rejestrze przedsiębiorców. A zatem, do umowy zawsze powinno się dołączyć dokument, z którego wynika umocowanie pełnomocnika do działania, a zatem pełnomocnictwo.

Masz pytania - skontaktuj się z autorem tego artykułu:

Adwokat Małgorzata Duś
https://adwokatmalgorzatadus.pl/contact

Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, obejmuje stan prawny na dzień 14 maja 2022 r. W żadnym zakresie nie stanowi porady prawnej, ani oferty w rozumieniu przepisów prawa. Autor dokłada wszelkich starań w celu zachowania aktualności oraz rzetelności treści powyższego artykułu, niemniej jednak nie składa żadnych gwarancji, ani nie ponosi odpowiedzialności w tym zakresie.

Polecamy: „Opodatkowanie CIT spółki komandytowej i jawnej”

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA