REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy spółka jawna ma własny majątek?

Adwokat Małgorzata Duś
Kancelaria Adwokacka
Czy spółka jawna ma własny majątek?
Czy spółka jawna ma własny majątek?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy można postawić znak równości pomiędzy majątkiem spółki jawnej a majątkiem wspólników tej spółki? Na to pytanie i nie tylko, odpowiedź znajdziesz w opublikowanym artykule.

REKLAMA

Spółka jawna funkcjonuje na podobnych zasadach jak człowiek, czyli może kupować i może sprzedawać. A skoro tak, to może mieć własny majątek! Przy czym należy odróżnić majątek spółki od majątku wspólników. Tym samym, czym innym jest majątek osobisty wspólników, a czym innym majątek spółki jawnej. Zobrazuję to następującym przykładem:

REKLAMA

Wyobraźmy sobie, że Jan Kowalski, który nie jest wspólnikiem spółki ABC sp. j. kupił od tej spółki materiały budowlane, ale nie zapłacił i jest dłużny spółce 2.000 zł. Natomiast, Adam Nowak, który w przeciwieństwie do Jana Kowalskiego, jest wspólnikiem spółki ABC sp. j. wynajmował lokal usługowy od Jana Kowalskiego i jest mu winien 5.000 zł. Teraz powstaje pytanie, czy Adam Nowak może uznać, że dokonuje sobie potrącenia kwoty 2.000 zł, bo taką kwotę, jak już powiedziałam, Jan Kowalski musi oddać spółce ABC sp. j., a Nowak przecież jest wspólnikiem tej spółki i zwróci Kowalskiemu tylko kwotę 3.000 zł. Oczywiście, taka sytuacja nie może mieć miejsca. Spółka jest odrębnym podmiotem od wspólnika, a tym samym ich majątki są zupełnie oddzielne.

Cel jest oczywiście prosty. Chodzi o ochronę majątku spółki jawnej. Bo co by się stało, gdyby w opisanym przeze mnie przykładzie do takiego potrącenia doszło? Majątek spółki ABC sp. j. byłby szczuplejszy o kwotę potrącenia, czyli 2.000 zł.

W jaki sposób powstaje majątek spółki jawnej?

Wiemy już, że majątek osobisty wspólnika i majątek spółki są odrębne. Teraz powstaje pytanie, w jaki sposób tworzy się majątek spółki jawnej? Oczywiście, w pierwszej kolejności majątek tworzą wkłady wniesione przez wspólników.

O wkładach wnoszonych przez wspólników spółki jawnej dowiesz się z artykułu zamieszczonego pod linkiem: Jaki wkład może wnieść wspólnik spółki jawnej?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dopiero w trakcie istnienia spółki, spółka np. zawiera umowy z kontrahentami i w ten sposób buduje swój majątek. Czego mogą dotyczyć takie umowy? Przykładowo spółka może:

a) stać się właścicielem nieruchomości,

b) nabyć ruchomości w postaci samochodów, towarów, itp.,

c) posiadać patenty, prawa autorskie, itd.

Przy czym, pamiętajmy, że na gruncie spółki jawnej możliwa jest sytuacja, w której spółka ta nie ma żadnego majątku, gdyż wspólnicy zobowiązali się jedynie do świadczenia pracy lub usługi na rzecz spółki w ramach wniesienia wkładów.

Masz pytania - skontaktuj się z autorem tego artykułu:

Adwokat Małgorzata Duś
https://adwokatmalgorzatadus.pl/contact

Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, obejmuje stan prawny na dzień 16 kwietnia 2022 r. W żadnym zakresie nie stanowi porady prawnej, ani oferty w rozumieniu przepisów prawa. Autor dokłada wszelkich starań w celu zachowania aktualności oraz rzetelności treści powyższego artykułu, niemniej jednak nie składa żadnych gwarancji, ani nie ponosi odpowiedzialności w tym zakresie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA