REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umowy najmu lokalu w centrum handlowym

Barbara Marcinkowska
Specjalista do spraw merytoryczno-prawnych w dziale upadłości
Ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umowy najmu lokalu w centrum handlowym/Fot. Shutterstock
Ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umowy najmu lokalu w centrum handlowym/Fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Najemcom lokali w centrach handlowych pozostały ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umów najmu – termin mija 6 sierpnia 2021 roku.

Mocą nowelizacji przepisów, z dniem 23 lipca 2021 roku zmienione zostały przepisy regulujące relacje zobowiązaniowe z umów najmu, dzierżawy lub innej, podobnej umowy, w wyniku której dochodzi do oddania do użytkowania powierzchni handlowej. Wycofując się ze złożonych ofert przedłużenia umowy, za trzy minione lockdowny, wyłącznie do 6 sierpnia 2021 roku, najemca może uchylić się od skutków prawnych w zakresie przedłużenia okresu najmu, jednocześnie nie tracąc zwolnienia z czynszu.

REKLAMA

Zmiany?

Nowelizacja ustawy znacząco zmieniła pierwotny jej projekt, eksponując interesy najemców. Najemca uprawniony został do swoistego „cofnięcia” oświadczenia woli, czyli złożonych uprzednio ofert w zakresie przedłużenia okresu najmu, co nie będzie skutkowało obowiązkiem zapłaty czynszu za zaległe okresy. Dotychczas w razie zamknięcia centrów handlowych w wyniku pandemii, najemcy mieli możliwość uzyskania zwolnienia z czynszu w zamian za przedłużenie umów najmu o półroczny okres. W chwili obecnej, zwolnienie z czynszu pozostanie w mocy, aczkolwiek prolongaty najmu można anulować. Należy jednak pamiętać, że aby do tego doszło, należy uchylić się od skutków złożonych ofert na piśmie. Sytuacja ta dotyczy wyłącznie tych ofert, których termin złożenia upływał po 31 grudnia 2020 roku. Niestety, nowelizacja nie objęła terminów zamknięcia centrów handlowych w okresie marca i kwietnia ubiegłego roku. Najemco, zwróć uwagę na to, że nowelizacja nie dotyczy umów najmu zawartych po 14 marca 2020 roku!

Cofnięcie oferty

Jak zatem skutecznie wycofać się z oferty przedłużenia umowy lokalu w centrum handlowym? W tej sytuacji należałoby odnieść się do przepisów kodeksu cywilnego (art. 61 KC), który jasno wskazuje, iż za skutecznie złożone oświadczenie woli uznaje się takie, które dotarło do drugiej osoby – w tej sytuacji wynajmującego – w taki sposób, aby osoba ta mogła zapoznać się z jego treścią. Natomiast art. 7 Ustawy nowelizującej nałożył na najemcę szczególne wymogi dotyczące terminu oraz formy złożenia oświadczenia. Na najemcę został nałożony 14-dniowy termin na złożenie oświadczenia woli, które powinno zostać złożone na piśmie.

Najemco pamiętaj, zostały 4 dni – do 6 sierpnia 2021 roku – na złożenie oświadczenia woli wynajmującemu, a termin ten jest nieprzywracalny.

Barbara Marcinkowska
Specjalista ds. merytoryczno-prawnych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja
Kancelaria Prawna RIO
Profesjonalna pomoc w zakresie restrukturyzacji i oddłużenia

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA