reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Dlaczego warto zawrzeć umowę przedwstępną?

Dlaczego warto zawrzeć umowę przedwstępną?

W umowie przedwstępnej strony zobowiązują się do zawarcia przyrzeczonej umowy. W większości przypadków strony zawierają umowę przedwstępną w sytuacji, gdy umowa przyrzeczona nie może zostać zawarta od razu. Ponadto zgodnie z kodeksem cywilnym umowa przedwstępna powinna zawierać wszystkie istotne postanowienia umowy przyrzeczonej.

Korzyści zawarcia umowy przedwstępnej

Umowa przedwstępna ma na celu zabezpieczenie interesów stron, bowiem w chwili zawarcia umowy strony nabierają pewności, że przyrzeczona umowa zostanie zawarta. Zgodnie z kodeksem cywilnym strony mogą w umowie wyznaczyć termin sfinalizowania umowy, a gdy brak jest takich postanowień umowa powinna zostać zawarta w terminie wyznaczonym przez kontrahenta. Należy jednak pamiętać, że termin ten musi być odpowiedni do zaistniałych okoliczności. Natomiast w sytuacji gdy obie strony wyznaczą termin na zawarcie umowy, wówczas wiąże je termin wskazany w oświadczeniu złożonym wcześniej przy czym, aby termin był skuteczny należy go wyznaczenia przed upływem roku od zawarcia umowy przedwstępnej.

Porozmawiaj o tym na FORUM!

Ponadto umowa przedwstępna, w przypadku odstąpienia od umowy z winy jednej ze stron umożliwia pokrzywdzonemu  dochodzenie roszczeń z tytułu odszkodowania. Należy podkreślić, że poszkodowany jest obowiązany wykazać konkretne straty jakie poniósł, bowiem  zgodnie z utrwaloną doktryną przyjmuje się, że do odszkodowania wlicza się tylko takie wydatki i nakłady, które są  niezbędne  do zawarcia umowy przyrzeczonej. W wyjątkowych sytuacjach, gdy umowa przedwstępna tak stanowi odszkodowanie może mieć inny zakres, tzn. może być wyższe lub nakładać kary umowne.

Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego strona może dokonać cesji roszczenia o zawarcie umowy przedwstępnej. Ponadto Sąd Najwyższy stwierdził, że zobowiązania z umowy przedwstępnej przysługują również spadkobiercom, których wiążą terminy wskazane w umowie.

Zobacz również: Umowa przedwstępna - jak skutecznie zabezpieczyć interesy przedsiębiorcy?

Forma

Umowa przedwstępna może być zawarta w dowolnej formie, bowiem ustawodawca nie wprowadził żadnych regulacji dotyczących formy umowy. Jednak zachowanie szczególnej formy wywołuje określone skutki prawne i umożliwia stronom dochodzenie wykonania zawartej umowy. W związku z tym w celu uzyskania wszelkich uprawnień umowa przedwstępna powinna być zawarta w formie przewidzianej w ustawie dla ważności umowy przyrzeczonej. Ponadto umowa przedwstępna może zawierać postanowienia dodatkowe, w szczególności dotyczące zadatku lub karu umownej.

Zadatek dany w momencie zawarcia umowy jest gwarancją spełnienia świadczenia. Zgodnie z obowiązującym prawem w przypadku niewykonania umowy przez jedną stronę druga może odstąpić od umowy oraz zachować otrzymany zadatek lub domagać się sumy dwukrotnie wyższej od zadatku, który wpłaciła. W sytuacji gdy niewykonanie umowy przyrzeczonej nastąpiło bez winy stron zadatek musi zostać zwrócony.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wyoming LLC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama