REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego warto zawrzeć umowę przedwstępną?

Natalia Ciesielczyk
Umowa przedwstępna
Umowa przedwstępna

REKLAMA

REKLAMA

W umowie przedwstępnej strony zobowiązują się do zawarcia przyrzeczonej umowy. W większości przypadków strony zawierają umowę przedwstępną w sytuacji, gdy umowa przyrzeczona nie może zostać zawarta od razu. Ponadto zgodnie z kodeksem cywilnym umowa przedwstępna powinna zawierać wszystkie istotne postanowienia umowy przyrzeczonej.

Korzyści zawarcia umowy przedwstępnej

Umowa przedwstępna ma na celu zabezpieczenie interesów stron, bowiem w chwili zawarcia umowy strony nabierają pewności, że przyrzeczona umowa zostanie zawarta. Zgodnie z kodeksem cywilnym strony mogą w umowie wyznaczyć termin sfinalizowania umowy, a gdy brak jest takich postanowień umowa powinna zostać zawarta w terminie wyznaczonym przez kontrahenta. Należy jednak pamiętać, że termin ten musi być odpowiedni do zaistniałych okoliczności. Natomiast w sytuacji gdy obie strony wyznaczą termin na zawarcie umowy, wówczas wiąże je termin wskazany w oświadczeniu złożonym wcześniej przy czym, aby termin był skuteczny należy go wyznaczenia przed upływem roku od zawarcia umowy przedwstępnej.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na FORUM!

REKLAMA

Ponadto umowa przedwstępna, w przypadku odstąpienia od umowy z winy jednej ze stron umożliwia pokrzywdzonemu  dochodzenie roszczeń z tytułu odszkodowania. Należy podkreślić, że poszkodowany jest obowiązany wykazać konkretne straty jakie poniósł, bowiem  zgodnie z utrwaloną doktryną przyjmuje się, że do odszkodowania wlicza się tylko takie wydatki i nakłady, które są  niezbędne  do zawarcia umowy przyrzeczonej. W wyjątkowych sytuacjach, gdy umowa przedwstępna tak stanowi odszkodowanie może mieć inny zakres, tzn. może być wyższe lub nakładać kary umowne.

Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego strona może dokonać cesji roszczenia o zawarcie umowy przedwstępnej. Ponadto Sąd Najwyższy stwierdził, że zobowiązania z umowy przedwstępnej przysługują również spadkobiercom, których wiążą terminy wskazane w umowie.

Zobacz również: Umowa przedwstępna - jak skutecznie zabezpieczyć interesy przedsiębiorcy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Forma

REKLAMA

Umowa przedwstępna może być zawarta w dowolnej formie, bowiem ustawodawca nie wprowadził żadnych regulacji dotyczących formy umowy. Jednak zachowanie szczególnej formy wywołuje określone skutki prawne i umożliwia stronom dochodzenie wykonania zawartej umowy. W związku z tym w celu uzyskania wszelkich uprawnień umowa przedwstępna powinna być zawarta w formie przewidzianej w ustawie dla ważności umowy przyrzeczonej. Ponadto umowa przedwstępna może zawierać postanowienia dodatkowe, w szczególności dotyczące zadatku lub karu umownej.

Zadatek dany w momencie zawarcia umowy jest gwarancją spełnienia świadczenia. Zgodnie z obowiązującym prawem w przypadku niewykonania umowy przez jedną stronę druga może odstąpić od umowy oraz zachować otrzymany zadatek lub domagać się sumy dwukrotnie wyższej od zadatku, który wpłaciła. W sytuacji gdy niewykonanie umowy przyrzeczonej nastąpiło bez winy stron zadatek musi zostać zwrócony.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  REKLAMA

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  REKLAMA