| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Dlaczego warto zawrzeć umowę przedwstępną?

Dlaczego warto zawrzeć umowę przedwstępną?

W umowie przedwstępnej strony zobowiązują się do zawarcia przyrzeczonej umowy. W większości przypadków strony zawierają umowę przedwstępną w sytuacji, gdy umowa przyrzeczona nie może zostać zawarta od razu. Ponadto zgodnie z kodeksem cywilnym umowa przedwstępna powinna zawierać wszystkie istotne postanowienia umowy przyrzeczonej.

Korzyści zawarcia umowy przedwstępnej

Umowa przedwstępna ma na celu zabezpieczenie interesów stron, bowiem w chwili zawarcia umowy strony nabierają pewności, że przyrzeczona umowa zostanie zawarta. Zgodnie z kodeksem cywilnym strony mogą w umowie wyznaczyć termin sfinalizowania umowy, a gdy brak jest takich postanowień umowa powinna zostać zawarta w terminie wyznaczonym przez kontrahenta. Należy jednak pamiętać, że termin ten musi być odpowiedni do zaistniałych okoliczności. Natomiast w sytuacji gdy obie strony wyznaczą termin na zawarcie umowy, wówczas wiąże je termin wskazany w oświadczeniu złożonym wcześniej przy czym, aby termin był skuteczny należy go wyznaczenia przed upływem roku od zawarcia umowy przedwstępnej.

Porozmawiaj o tym na FORUM!

Ponadto umowa przedwstępna, w przypadku odstąpienia od umowy z winy jednej ze stron umożliwia pokrzywdzonemu  dochodzenie roszczeń z tytułu odszkodowania. Należy podkreślić, że poszkodowany jest obowiązany wykazać konkretne straty jakie poniósł, bowiem  zgodnie z utrwaloną doktryną przyjmuje się, że do odszkodowania wlicza się tylko takie wydatki i nakłady, które są  niezbędne  do zawarcia umowy przyrzeczonej. W wyjątkowych sytuacjach, gdy umowa przedwstępna tak stanowi odszkodowanie może mieć inny zakres, tzn. może być wyższe lub nakładać kary umowne.

Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego strona może dokonać cesji roszczenia o zawarcie umowy przedwstępnej. Ponadto Sąd Najwyższy stwierdził, że zobowiązania z umowy przedwstępnej przysługują również spadkobiercom, których wiążą terminy wskazane w umowie.

Zobacz również: Umowa przedwstępna - jak skutecznie zabezpieczyć interesy przedsiębiorcy?

Forma

Umowa przedwstępna może być zawarta w dowolnej formie, bowiem ustawodawca nie wprowadził żadnych regulacji dotyczących formy umowy. Jednak zachowanie szczególnej formy wywołuje określone skutki prawne i umożliwia stronom dochodzenie wykonania zawartej umowy. W związku z tym w celu uzyskania wszelkich uprawnień umowa przedwstępna powinna być zawarta w formie przewidzianej w ustawie dla ważności umowy przyrzeczonej. Ponadto umowa przedwstępna może zawierać postanowienia dodatkowe, w szczególności dotyczące zadatku lub karu umownej.

Zadatek dany w momencie zawarcia umowy jest gwarancją spełnienia świadczenia. Zgodnie z obowiązującym prawem w przypadku niewykonania umowy przez jedną stronę druga może odstąpić od umowy oraz zachować otrzymany zadatek lub domagać się sumy dwukrotnie wyższej od zadatku, który wpłaciła. W sytuacji gdy niewykonanie umowy przyrzeczonej nastąpiło bez winy stron zadatek musi zostać zwrócony.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Iga Kalinowska

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »