Dlaczego warto zawrzeć umowę przedwstępną?
REKLAMA
REKLAMA
Korzyści zawarcia umowy przedwstępnej
Umowa przedwstępna ma na celu zabezpieczenie interesów stron, bowiem w chwili zawarcia umowy strony nabierają pewności, że przyrzeczona umowa zostanie zawarta. Zgodnie z kodeksem cywilnym strony mogą w umowie wyznaczyć termin sfinalizowania umowy, a gdy brak jest takich postanowień umowa powinna zostać zawarta w terminie wyznaczonym przez kontrahenta. Należy jednak pamiętać, że termin ten musi być odpowiedni do zaistniałych okoliczności. Natomiast w sytuacji gdy obie strony wyznaczą termin na zawarcie umowy, wówczas wiąże je termin wskazany w oświadczeniu złożonym wcześniej przy czym, aby termin był skuteczny należy go wyznaczenia przed upływem roku od zawarcia umowy przedwstępnej.
REKLAMA
REKLAMA
Ponadto umowa przedwstępna, w przypadku odstąpienia od umowy z winy jednej ze stron umożliwia pokrzywdzonemu dochodzenie roszczeń z tytułu odszkodowania. Należy podkreślić, że poszkodowany jest obowiązany wykazać konkretne straty jakie poniósł, bowiem zgodnie z utrwaloną doktryną przyjmuje się, że do odszkodowania wlicza się tylko takie wydatki i nakłady, które są niezbędne do zawarcia umowy przyrzeczonej. W wyjątkowych sytuacjach, gdy umowa przedwstępna tak stanowi odszkodowanie może mieć inny zakres, tzn. może być wyższe lub nakładać kary umowne.
Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego strona może dokonać cesji roszczenia o zawarcie umowy przedwstępnej. Ponadto Sąd Najwyższy stwierdził, że zobowiązania z umowy przedwstępnej przysługują również spadkobiercom, których wiążą terminy wskazane w umowie.
Zobacz również: Umowa przedwstępna - jak skutecznie zabezpieczyć interesy przedsiębiorcy?
Forma
REKLAMA
Umowa przedwstępna może być zawarta w dowolnej formie, bowiem ustawodawca nie wprowadził żadnych regulacji dotyczących formy umowy. Jednak zachowanie szczególnej formy wywołuje określone skutki prawne i umożliwia stronom dochodzenie wykonania zawartej umowy. W związku z tym w celu uzyskania wszelkich uprawnień umowa przedwstępna powinna być zawarta w formie przewidzianej w ustawie dla ważności umowy przyrzeczonej. Ponadto umowa przedwstępna może zawierać postanowienia dodatkowe, w szczególności dotyczące zadatku lub karu umownej.
Zadatek dany w momencie zawarcia umowy jest gwarancją spełnienia świadczenia. Zgodnie z obowiązującym prawem w przypadku niewykonania umowy przez jedną stronę druga może odstąpić od umowy oraz zachować otrzymany zadatek lub domagać się sumy dwukrotnie wyższej od zadatku, który wpłaciła. W sytuacji gdy niewykonanie umowy przyrzeczonej nastąpiło bez winy stron zadatek musi zostać zwrócony.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.