reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zamówienia publiczne > Udzielanie zamówień > Forma prawna umowy o zamówienie publiczne

Forma prawna umowy o zamówienie publiczne

Prawo zamówień publicznych dla ważności umowy o zamówienie publiczne zastrzega formę pisemną, pod rygorem nieważności. Przepisy ustawy mogą jednak wymagać formy szczególnej.

Konieczne odstępstwo od formy pisemnej ad solemnitatem należy do rzadkości, np. przy nabyciu przedsiębiorstwa (art. 711 kc) albo udziałów w spółce z o.o. (art. 180 ksh) niezbędne jest zachowanie formy pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi, a przy ustanowieniu zastawu na prawach – pisma z datą pewną (art. 329 §1 kc). Brak zakazu podwyższenia wymogu zwykłej formy pisemnej zezwala na zawarcie umowy na piśmie z podpisami stron notarialnie poświadczonymi, zwłaszcza w razie jej podpisania miedzy nieobecnymi (korespondencyjnie). Umowa nie musi być bowiem zawarta przez złożenie podpisów na „wspólnym” dokumencie, wystarczy wymiana dokumentów obejmujących treść oświadczeń woli, z których każdy jest podpisany przez jedna ze stron. Poza tym oświadczenie woli złożone w postaci elektronicznej opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu jest równoważne z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej (art. 78 kc). Możliwe jest zatem zastosowanie formy mieszanej pisemno-elektronicznej. Wymóg zachowania formy pisemnej zostaje zachowany w wyniku złożenia własnoręcznego podpisu pod oświadczeniem woli przez osobę uprawniona.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Umowy ramowe w zamówieniach publicznych

Zastosowanie faksymile lub posłużenie się innym „wydrukiem” podpisu nie wchodzi w rachubę. W razie złożenia podpisu przez nieuprawnionego czynność jest bezwzględnie nieważna, z braku przepisanej formy. Analizowany wymóg odnosi się do pisemnej osnowy umowy, bez której w ogóle nie będzie skuteczna. Stad ewentualne późniejsze potwierdzenie na piśmie umowy zawartej uprzednio bez zachowania nakazanej formy nie spowoduje jej konwalidacji.

Następstwa zastosowania formy pisemnej ad solemnitatem są wielorakie. Podstawowe znaczenie dla art. 77 kc, zgodnie z którym uzupełnienie lub zmiana umowy wymaga zachowania takiej samej formy, jaka ustawa przewidziała w celu jej zawarcia. Rozwiązanie umowy pisemnej za zgodą obu stron, jak również odstąpienie od niej albo jej wypowiedzenie powinno być co najmniej pismem stwierdzone. Poza tym w razie sporu obowiązują przewidziane w art._246–247 kpc ograniczenia dowodowe przeciwko osnowie dokumentu, a mianowicie dowód ze świadków lub przesłuchania stron na fakt zawarcia umowy dopuszcza się tylko w wypadku zagubienia, zniszczenia lub zabrania dokumentu przez osobę trzecią. Z kolei dowód taki przeciwko osnowie lub ponad osnowę dokumentu sąd dopuści tylko w wypadkach, gdy nie doprowadzi to do obejścia przepisów o formie ad solemnitatem i gdy ze względu na szczególne okoliczności sprawy będzie to konieczne.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama