REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ująć w księgach rachunkowych zatrzymanie kaucji z tytułu najmu

Jak ująć w księgach rachunkowych zatrzymanie kaucji z tytułu najmu /Fot. Fotolia
Jak ująć w księgach rachunkowych zatrzymanie kaucji z tytułu najmu /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spółka wynajmuje najemcy lokal użytkowy. W związku z przedterminowym rozwiązaniem umowy z najemcą spółka zatrzymała większość wpłaconej kaucji na poczet ostatniej raty czynszu i jako odszkodowanie za przedterminowe rozwiązanie umowy. Jak ująć w księgach rachunkowych zatrzymanie kaucji wpłaconej przy zawieraniu umowy najmu.

REKLAMA

Ewidencja rozliczenia kaucji przez wynajmującego (właściciela) zależy od zapisów w umowie najmu. Jeśli jest to zatrzymanie związane z zaliczeniem jej na poczet zaległego czynszu, należy ją przeksięgować z konta pozostałych rozrachunków (gdzie ze względu na swój zwrotny charakter była pierwotnie zaksięgowana) na konto rozrachunków z tytułu dostaw i usług. Natomiast w odniesieniu do kwoty kaucji zatrzymanej tytułem odszkodowania za przedterminowe rozwiązanie umowy, należy ją zaewidencjonować na dobro pozostałych przychodów operacyjnych, jako zdarzenie pośrednio związane z działalnością operacyjną jednostki.

REKLAMA

Kaucja co do zasady spełnia funkcję gwarancyjną i zabezpieczającą. Tym samym, co do zasady, powinna pozostawać w stanie nienaruszonym przez cały okres trwania umowy najmu, a po jej zakończeniu być zwrócona. Brak konkretnych regulacji w kodeksie cywilnym, ale także w ustawie o rachunkowości i przepisach podatkowych, daje dużą dowolność w kwestii rozliczania kaucji (wyjątkiem jest kaucja dotycząca lokalu mieszkalnego, gdzie zakres możliwych rozliczeń kaucji reguluje ustawa o ochronie praw lokatorów). W celu uniknięcia nieporozumień jakikolwiek sposób rozdysponowania środków pieniężnych stanowiących kaucję powinien zatem wynikać z zapisów umowy najmu. W praktyce umowa najmu zazwyczaj przewiduje, że kaucja może zostać zatrzymana:

  • na poczet zaległego czynszu lub innych opłat związanych z najmem, a niezależnych od właściciela - np. opłaty za media lub
  • na pokrycie szkód wyrządzonych w lokalu,
  • jako odszkodowanie za przedterminowe rozwiązanie umowy.

Zobacz: Prawo dla firm

Zatrzymanie kaucji w księgach rachunkowych. Ewidencja zatrzymania kaucji przez wynajmującego (właściciela) zależy od tytułu zatrzymania. Jeśli jest to zatrzymanie kaucji związane z zaliczeniem jej na poczet czynszu, należy ją przeksięgować z konta pozostałych rozrachunków (gdzie ze względu na zwrotny charakter widnieje) na konto rozrachunków z tytułu dostaw i usług:

Wn konto 240 "Pozostałe rozrachunki"

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ma konto 201 "Rozrachunki z odbiorcami"

Jeśli natomiast zatrzymanie kaucji ma charakter odszkodowawczy (np. na pokrycie szkód wyrządzonych w lokalu lub jako "kara" za przedterminowe rozwiązanie umowy) wówczas zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 32 lit g ustawy o rachunkowości zatrzymaną kwotę wynajmujący (właściciel) powinien zaliczyć na dobro pozostałych kosztów operacyjnych:

Wn konto 240 "Pozostałe rozrachunki"

Ma konto 760 "Pozostałe przychody operacyjne"

Należy przy tym przypomnieć, że w rozrachunku podatkowym zatrzymanie kaucji tytułem odszkodowania powoduje po stronie wynajmującego powstanie przychodu podatkowego (por. art. 12 ust. 1 pkt 1 updop oraz art. 14 ust. 2 pkt 4 i 12 updof). Przychód ten powstaje w dacie otrzymania środków pieniężnych z tytułu odszkodowania, tj. z chwilą wpływu środków pieniężnych na rachunek bankowy lub w momencie wpłaty gotówki do kasy. Od zapłaty za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu trzeba zapłacić VAT (por. wyrok NSA z 22 marca 2017 r., sygn. akt I FSK 1283/15, w którym wskazuje się, że kwota otrzymana z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy najmu nie jest odszkodowaniem, a należnością wynikającą ze świadczenia usług najmu).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak ująć w księgach rachunkowych zatrzymanie kaucji z tytułu najmu

W artykule przedstawiono również przykłady ewidencji w księgach rachunkowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

REKLAMA

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

REKLAMA

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

REKLAMA