REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa o pracę, Umowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dlaczego warto zawrzeć umowę przedwstępną?

W umowie przedwstępnej strony zobowiązują się do zawarcia przyrzeczonej umowy. W większości przypadków strony zawierają umowę przedwstępną w sytuacji, gdy umowa przyrzeczona nie może zostać zawarta od razu. Ponadto zgodnie z kodeksem cywilnym umowa przedwstępna powinna zawierać wszystkie istotne postanowienia umowy przyrzeczonej.

Pracodawcy RP popierają wprowadzenie zmian w umowach terminowych

Projekt Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wprowadzenia zmian w stosowaniu umów na czas określony spotkał się z aprobatą ze strony Pracodawców RP. Popierają wprowadzenie ustawowego limitu stosowania umów na czas określony, ale jednocześnie zauważają braki w projekcie zmian.

Zmiany w umowach o pracę na czas określony

Trwają konsultacje projektu zmian w kodeksie pracy. Chodzi o wydłużenie maksymalnego czasu stosowania umowy na czas określony. Proponowany czas to 36 miesięcy, jednak związki zawodowe domagają się 18 miesięcy.

Aneks – w jaki sposób aneksować umowę?

Aneks umożliwia zmianę zawartej już umowy. W aneksie mogą być zmienione postanowienia, które nie stanowią elementów istotnych danego stosunku, tzw. essentiala negotii. W jaki sposób aneksować umowę?

REKLAMA

Nielegalne zatrudnienie - potrzebne zmiany w prawie

W ostatnich siedmiu latach inspekcja pracy prześwietliła 146 tys. podmiotów pod kątem legalności zatrudnienia; naruszenia przepisów stwierdzono w co drugim; by skutecznie walczyć z nielegalnym zatrudnianiem, trzeba zmienić prawo - wskazuje PIP w opracowaniu dla Rady Ochrony Pracy.

Realizacja zamówienia publicznego według regulacji unijnych

Nowe unijne dyrektywy wprowadzają zmiany w warunkach realizacji zamówień publicznych. Wprowadzają regulacje dotyczące zmiany i rozwiązywania umów o zamówienie publiczne. Rozszerzony został również katalog aspektów związanych z warunkami zamówienia.

Zmiana umowy o pracę - jak dokonać?

Zmiana umowy o pracę może zostać dokonana w każdym czasie. Przy takiej czynności potrzebna jest zawsze zgoda obu stron stosunku pracy. W jaki sposób i na jakich zasadach można zmienić umowę o pracę?

Zastrzeżenie kar umownych za opóźnienie w wykonaniu robót budowlanych

W wielu branżach bardzo istotna jest terminowość w ukończeniu przedmiotu umowy. Jedną z nich jest niewątpliwie budownictwo, gdzie od realizacji inwestycji zgodnie z planem zależy np. rozliczenie projektu czy terminowa realizacja innych powiązanych projektów. Częstą praktyką w umowach o roboty budowlane jest zastrzeganie kar umownych za zwłokę wykonawcy. Należy jednak podkreślić, że w języku prawniczym czym innym jest zwłoka a czym innym opóźnienie w wykonaniu zobowiązania.

REKLAMA

Umowa o zarządzanie firmą – co powinna zawierać?

Większe przedsiębiorstwa bądź spółki często decydują się na zatrudnienie zarządcy, który będzie kierował bieżącymi sprawami firmy. Zawierają wówczas umowę o zarządzanie firmą, która stanowi rodzaj kontraktu. Przy zawieranie takiej umowy należy pamiętać o precyzyjnym określeniu wszystkich obowiązków stron umowy. Jakie jeszcze elementy powinna zawierać umowa o zarządzanie firmą?

Jak prawidłowo określić w umowie zadatek?

Zadatek to pieniądze lub rzeczy zamienne, które jedna ze stron umowy daje drugiej stronie, z tym skutkiem, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga może bez wyznaczania terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a gdy sama go dała – żądać zwrotu sumy dwukrotnie wyższej. W jaki sposób prawidłowo skonstruować postanowienie dotyczące zadatku?

Oznaczenie stron umowy – komparycja umów

Prawidłowe oznaczenie strony umowy oraz jej reprezentantów ma kluczowe znaczenie dla skuteczności umowy oraz dochodzenia swoich praw z niej wynikających. W jaki sposób prawidłowo oznaczyć strony umowy oraz osoby je reprezentujące?

Elementy umowy poręczenia

Za pomocą umowy poręczenia poręczyciel przyjmuje na siebie obowiązek wykonania zobowiązania, w przypadku, gdyby dłużnik go nie wykonał. Podpisanie umowy poręczenia nie wymaga jednak zgody dłużnika. Jakie elementy musi posiadać umowa poręczenia? Jak je sformułować?

Czym jest kara umowna? - WZÓR

Kara umowna jest środkiem zabezpieczenia wykonania umowy. W odróżnieniu od odszkodowania pełni jednak funkcję kompensacyjną tylko wobec szkód poniesionych z tytułu zobowiązania niepieniężnego. O tym czemu służy kara umowna, jakie są jej rodzaje, kiedy powstaje obowiązek jej zapłaty, a także w jaki sposób ustala się jej wysokość dowiesz się w poniższym artykule.

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę

Wypowiedzenie umowy o pracę jest to oświadczenie złożone przez jedną ze stron stosunku pracy celem rozwiązania umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Długość okresu wypowiedzenia zależy od rodzaju umowy.

Zastosowanie faksymile w działalności gospodarczej

Wielu przedsiębiorców oraz członków zarządu wykonując swoje obowiązki wykorzystuje narzędzie jakim jest faksymile, czyli pieczęć zastępująca odręczny podpis. Faksymile używana osobiście lub powierzona zaufanemu pracownikowi, służy zazwyczaj do „podpisywania” pism o mniejszym znaczeniu, korespondencji seryjnej, ale niekiedy również umów cywilnoprawnych, czy też innych dokumentów urzędowych.

Zakończenie umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy

Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy uregulowana została w przepisach kodeksu pracy. Najwięcej problemów z interpretacją sprawia kwestia zakończenia umowy o zakazie konkurencji. Czy po zakończeniu stosunku pracy poczytuje się również tę umowę za zakończoną? Jakie są warunki zakończenia?

Umowa na czas określony nie przekroczy 36 miesięcy

Propozycje zmian dotyczące umów na czas określony będą gotowe we wrześniu, rząd powinien je przyjąć w czwartym kwartale roku - powiedział minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Resort chce, by maksymalny czas trwania umów terminowych wynosił 36 miesięcy.

Forma prawna umowy o zamówienie publiczne

Prawo zamówień publicznych dla ważności umowy o zamówienie publiczne zastrzega formę pisemną, pod rygorem nieważności. Przepisy ustawy mogą jednak wymagać formy szczególnej.

W jaki sposób rozliczyć dochody niani?

Początek roku szkolnego to również początek poszukiwań opiekunek dla dzieci. Nianie zatrudniane na podstawie umowy uaktywniającej będą mogły liczyć na sfinansowanie składek ubezpieczeniowych w całości przez ZUS. Rodzice nie będą również obciążeni obowiązkiem rozliczenia dochodów niani z fiskusem.

Jak pracownik może wypowiedzieć umowę o pracę?

Zarówno pracodawca, jak i pracownik mają prawo wypowiedzieć umowę o pracę. Pracownik powinien przede wszystkim dowiedzieć się, czy ma możliwość rozwiązania umowy za wypowiedzeniem. W jaki sposób przekazać pracodawcy wypowiedzenie?

Zawarcie umowy na odległość między przedsiębiorcami

Zawarcie umowy na odległość, ze względu na swoją specyfikę, stwarza wiele możliwości wycofania się z niej, korzystnych dla kontrahenta. Takie ułatwienia dotyczą jedynie konsumentów, stąd przedsiębiorca nie może korzystać ze specjalnej ochrony.

Spółka cywilna może być pracodawcą także dla wspólnika

Spółka cywilna jest umową zawartą między wspólnikami dla osiągnięcia określonego, wspólnego im celu gospodarczego. Wspólnicy jednak nie muszą być jedynie przedsiębiorcami działając w ramach tej spółki – mogą być jednocześnie przez nią zatrudnieni w ramach stosunku pracy.

Pułapki w umowach timesharingu

Umowa timesharingu pozwala nabyć prawo do użytkowania konkretnego obiektu turystycznego w następujących po sobie okresach. Konsument będzie miał wówczas pewność, że wzrost cen apartamentów i hoteli w okresie wakacyjnym go nie obejmie. Firmy timesharingowe niestety często dążą do ominięcia przepisów, zamieszczając w umowach liczne pułapki.

Przywrócenie pracownika do pracy

Pracownik, który został niesłusznie i bezpodstawnie zwolniony z pracy może odwołać się do sądu pracy. Jeżeli sąd orzeknie na korzyść pracownika, wówczas może zostać przywrócony do pracy i w ciągu 7 dni zgłosić pracodawcy gotowość do podjęcia pracy. W następstwie przywrócenia będzie wykonywał dotychczasowe obowiązki sprzed zwolnienia.

Prawo właściwie dla zobowiązań umownych

W przypadku umów zawieranych między kontrahentami z tego samego kraju sprawa jest prosta – zastosowanie ma tutaj prawo polskie oraz w określonym zakresie unijne. Jednak sytuacja komplikuje się, gdy strony zobowiązania mieszkają na terenie dwóch różnych państw.

Egzekucja z majątku spółki cywilnej

Majątek spółki cywilnej jest nienaruszalny w trakcie trwania umowy spółki. Kodeks cywilny dopuszcza jednak możliwość wypowiedzenia wkładu wspólnika przez osobę trzecią, jeśli jest to jego wierzyciel osobisty.

Wypowiedzenie bezterminowej umowy najmu

Umowę bezterminową można wypowiedzieć w każdym czasie, zachowując terminy umowne, ustawowe, zwyczajowe, a w razie braku takich terminów – niezwłocznie po złożeniu drugiej stronie wypowiedzenia. Jest to stosunek prawny ciągły, w przypadku którego zastrzeżenia o niemożliwości wcześniejszego rozwiązania są nieważne.

Nazwa umowy nie zawsze świadczy o rodzaju pracy

Nazwa umowy nie musi ostatecznie przesądzać o jej rodzaju. Dokonując analizy poszczególnych cech stosunku pracy, umowa cywilnoprawna może zostać uznana przez sąd za umowę o pracę.

Zasady wydawania świadectw pracy

W przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy powstaje z mocy prawa obowiązek wydania pracownikowi świadectwa pracy. Pracodawca jest zobowiązany do wystawienia świadectwa bez oczekiwania na wniosek pracownika.

Od 2015 r. zmiany w umowach o pracę

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje projekt zmian w kodeksie pracy, które zaczną obowiązywać w 2015 r. Zmiany obejmą w głównej mierze umowy o pracę, m.in. uregulują kwestię świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia.

Rozliczanie VAT przy umowach barteru w 2014 roku

Wśród popularnych form rozliczeń między przedsiębiorcami znajduje się tzw. barter. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala na nabycie niezbędnych towarów lub usług bez konieczności angażowania środków pieniężnych. Mogłoby się wydawać, że taka wymiana jest neutralna dla podatku VAT - nie dochodzi bowiem do zapłaty w tradycyjnym rozumieniu, czyli przekazania pieniędzy za dostawę lub świadczenie. Jednak wbrew powszechnemu przekonaniu transakcję taką należy opodatkować, przyjmując do tego odpowiednią podstawę. Po nowelizacji ustawy o VAT, która weszła w życie 1 stycznia 2014, szczególnie ten ostatni aspekt rozliczania barteru rodzi wiele wątpliwości.

Kiedy można zwolnić chorego pracownika?

Pracownik, który przebywa na zwolnieniu lekarskim podlega szczególnej ochronie przed zwolnieniem na mocy przepisów kodeksu pracy. Należy jednak pamiętać, że ochrona nie jest bezterminowa. W jakich przypadkach pracodawca może jednak zwolnić chorego pracownika?

Klauzula arbitrażowa w umowie

Coraz częstszą praktyką jest zamieszczanie w umowie wzmianki o rozwiązaniu potencjalnego sporu między stronami przez sąd polubowny. Zapis taki rodzi pewne zobowiązanie między stronami, lecz jednocześnie jest sposobem na szybsze i profesjonalne zażegnanie konfliktu.

Wynajem pokoi – opodatkowanie

Wynajmowanie pokoi turystom wiąże się z obowiązkiem wykazania uzyskanego z tego tytułu przychodu. Opłacanie podatku z tego tytułu może mieć postać skali podatkowej lub ryczałtu. W jaki sposób korzystnie opodatkować wynajem pokoi?

Jak prawidłowo napisać umowę spółki cywilnej?

Umowa spółki jest najprostszym sposobem na prowadzenie działalności gospodarczej. Założenie spółki cywilnej nie wymaga minimalnego kapitału zakładowego, ani podjęcia skomplikowanych czynności. Warto jednak wiedzieć, które kwestie powinny zostać uregulowane w umowie. Jak napisać umowę spółki, by zabezpieczyć interesy wspólników?

Zawieranie umów przy wykorzystaniu podpisu elektronicznego

W dzisiejszych czasach coraz częściej dokonywane są czynności prawne za pomocą sieci internetowej. Pewność wirtualnego obrotu handlowego gwarantuje podpis elektroniczny, który zyskuje popularność nie tylko wśród przedsiębiorców, lecz także konsumentów.

Czy można zawrzeć dwie umowy o pracę z jednym pracownikiem?

Kodeks pracy nie przewiduje takiego rozwiązania, lecz jednocześnie wprost go nie zabrania. Sąd Najwyższy uznał za dopuszczalne zawieranie przez jednego pracodawcę dwóch umów o pracę z jednym pracownikiem, lecz pod kilkoma warunkami.

Umowa sponsoringu

Umowa sponsoringu nie jest regulowana osobno w Kodeksie cywilnym, jednak w świadomości kontrahentów ukształtowała się na przestrzeni ostatnich kilku lat jako umowa nienazwana, z charakterystycznymi dla niej prawami i obowiązkami obu stron.

Jak prawidłowo zawierać umowy?

Przed podpisaniem każdej umowy, należy przede wszystkim zapoznać się z jej treścią. Podpisanie umowy wiąże się z wyrażeniem zgody na zawarte w jej treści warunki. Jak zatem prawidłowo zawierać umowy?

Jak należy podpisywać weksel?

Ważność weksla zależy od tego, czy zawiera podpis jego wystawcy. W przypadku braku podpisu nie powstanie zobowiązanie wekslowe. W jaki sposób zatem podpisywać weksel?

Umowa na czas określony - na jak długo może być zawarta?

Umowa na czas określony jest obecnie jedną z najbardziej powszechnych i najchętniej zawieranych umów o pracę. Z punktu widzenia pracodawców umowa czasowa ma wiele zalet. Daje możliwość elastycznego kształtowania relacji pomiędzy pracodawcą i pracownikiem oraz pozwala dostosować strukturę zatrudnienia w firmie do warunków panujących na rynku.

Przedłużenie przez pracodawcę umowy o pracę do dnia porodu

Pracodawca zobowiązany jest przedłużyć umowę o pracę na czas określony do dnia porodu pracownicy, która zaszła w ciążę. Wymóg przedłużenia obowiązuje w sytuacji, gdyby umowa rozwiązywała się z upływem terminu, na jaki została zawarta i po upływie 3 miesiąca ciąży.

Nowa umowa projektowa

Indywidualny czas pracy, umowy na okres trwania projektu, jednolity system emerytalny dla wszystkich grup zawodowych - takie rekomendacje przygotowane przez ekspertów pracodawców zawarto w raporcie "Konkurencyjna Polska: jak awansować w światowej lidze gospodarczej?".

Jakie klauzule warto wprowadzić do firmowego wzoru zamówienia ?

W firmowym wzorze zamówienia warto wprowadzić klauzule, zabezpieczające realizację zamówienia. W obrocie gospodarczym często dochodzi bowiem do sytuacji niewywiązania się dostawcy bądź usługodawcy ze zleconego zamówienia. W konsekwencji, takie wadliwe wykonanie zamówienia może mieć jednak zgubne skutki dla zlecającego, który z kolei może nie wywiązać się z realizacji zamówienia wobec swojego zamawiającego.

Czy brak numeracji załączników zmusza do zmiany umowy?

Deweloper zwrócił się do mnie kilka dni temu z pewnym problemem. Otóż notariusz, z którego usług regularnie korzysta w związku z zawieranymi umowami deweloperskimi nie ma zwyczaju numerować załączników do aktów notarialnych obejmujących takie umowy. Czy nienumerowanie załączników zmusza do zmiany umowy?

Jak zatrudnić pracownika z zagranicy? Nowe przepisy od 1 maja 2014

Dotychczasowe przepisy dotyczące zatrudniania obcokrajowców przewidywały, iż pracodawca chcący zatrudnić osobę posiadającą poszukiwane przez niego kwalifikacje, ale pochodzącą z zagranicy musiał najpierw sam złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na pracę, a dopiero potem kandydat mógł złożyć wniosek o pozwolenie na pobyt. Obecnie potrzebny będzie jeden wniosek.

Umowa o pracę między spółką a członkiem zarządu spółki

Członkowie zarządu spółek kapitałowych mogą nawiązać z tą spółką stosunek korporacyjny jak również stosunek pracy. W jaki sposób zawierana jest umowa o pracę pomiędzy spółką a członkiem zarządu spółki?

Przedwstępna umowa o pracę – jakie roszczenia mają jej strony?

Przed zawarciem umowy o pracę dopuszczalne jest zawarcie przedwstępnej umowy o pracę. Umowa taka zobowiązuje strony do zawarcia umowy o pracę. Jakie roszczenia dla stron wynikają z przedwstępnej umowy o pracę?

Dodatkowa umowa cywilnoprawna zwiększy chorobowe

Pracownikowi, który jednocześnie pracuje w firmie na podstawie umowy o pracę i wykonuje zlecenie dla swojego pracodawcy oblicza się zasiłek chorobowy z wynagrodzeń otrzymywanych z obu umów. Z jakich zasad należy korzystać przy wyliczaniu podstawy wymiaru zasiłku?

Przedterminowe ustanie zakazu konkurencji

W przypadku, gdy pracownik ma dostęp do szczególnie ważnych informacji dotyczących działalności przy zatrudnianiu go a także już w trakcie pracy można zawrzeć z nim umowę o zakazie konkurencji zabezpieczając tym samym interesy firmy. W jakim przypadku jednak taka umowa wygasa przed terminowo?

REKLAMA