REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowa umowa cywilnoprawna zwiększy chorobowe

REKLAMA

Pracownikowi, który jednocześnie pracuje w firmie na podstawie umowy o pracę i wykonuje zlecenie dla swojego pracodawcy oblicza się zasiłek chorobowy z wynagrodzeń otrzymywanych z obu umów. Z jakich zasad należy korzystać przy wyliczaniu podstawy wymiaru zasiłku?

Wynagrodzenie z umowy cywilnoprawnej z własnym pracownikiem można uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku. Jednak tylko w kwocie faktycznie wypłaconej. Jeśli pracownik będący jednocześnie np. zleceniobiorcą zachoruje, to należy mu obliczyć zasiłek na podstawie wynagrodzenia osiąganego z umowy o pracę i zlecenia. Przy wliczaniu tych wynagrodzeń do podstawy wymiaru zasiłku trzeba stosować zasady wynikające z ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz określone przez ZUS.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Będzie łatwiej o zwrot podatku VAT

REKLAMA

Podstawę, od której oblicza się zasiłek w razie choroby pracowników, stanowi ich przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli ta ostatnia powstała przed upływem 12 miesięcy, podstawę ustala się na bazie przeciętnego wynagrodzenia z pełnych miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia – zatrudnienia.

Gdy pracownik w okresie roku poprzedzającego chorobę osiągał także wynagrodzenie, np. z umowy-zlecenia, to należy je uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku. Jednak w przypadku tego przychodu muszą być spełnione dodatkowe warunki, o których informuje ZUS w komentarzu do ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (zamieszczonym na stronie internetowej www.zus.pl).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyjaśnienia ZUS

Płaca z tytułu umowy-zlecenia może być uwzględniona tylko wówczas, gdy w czasie niezdolności do pracy taka umowa wciąż trwa. Oznacza to, że wynagrodzenie z umowy cywilnoprawnej należy wyłączyć z podstawy wymiaru zasiłku przysługującego za okres po terminie, do którego umowa była zawarta. Nie rekompensuje się bowiem przychodu, którego pracownik już by nie osiągnął.

Uwzględniając w podstawie wymiaru zasiłku wynagrodzenie z tytułu umowy-zlecenia zawartej z własnym pracodawcą, należy pamiętać, że wlicza się je w kwocie faktycznie wypłaconej. Takiej płacy nie można uzupełniać.

PRZYKŁAD

Od 1 stycznia do 31 marca 2014 r. pracownicę łączyła z firmą także umowa-zlecenie. Lekarz stwierdził jej niezdolność do wykonywania obowiązków z powodu choroby od 12 marca do 9 kwietnia 2014 r. Podstawę wymiaru zasiłku stanowi w przedstawionej sytuacji przeciętne miesięczne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę za okres od marca 2013 roku do lutego 2014 r. z uwzględnieniem wynagrodzenia ze zlecenia za okres od stycznia do lutego 2014 r. Tę drugą płacę można jednak wliczyć do podstawy zasiłku jedynie za okres od 12 do 31 marca 2014 r. Należy ją natomiast wyłączyć z podstawy za okres od 1 do 9 kwietnia 2014 r. Umowa-zlecenie była bowiem zawarta tylko do 31 marca i dlatego przychodu uzyskanego z tego tytułu nie można uwzględniać za okres zasiłku po tym terminie.

Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego ponownie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Biznes

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  REKLAMA

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  REKLAMA

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  REKLAMA