Okresy wypowiedzenia umowy o pracę
REKLAMA
REKLAMA
Okres wypowiedzenia to czas, po upływie którego ustaje stosunek pracy z mocy oświadczenia wypowiadającego umowę o pracę. Okres wypowiedzenia nie może być krótszy niż przewiduje to Kodeks pracy. Dopuszczalne jest natomiast wydłużenie okresu wypowiedzenia dla obydwu stron, jak również zamieszczenie w umowie o pracę klauzuli umożliwiającej wyłącznie pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem krótszych okresów wypowiedzenia.
REKLAMA
Długość okresu wypowiedzenia zależy od rodzaju umowy, a ponadto, w przypadku umów o pracę na czas nieokreślony, zależy od stażu pracy u danego pracodawcy. Okres wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny wynosi:
♦ 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni;
♦ 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie;
♦ 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Jak pracownik może wypowiedzieć umowę o pracę?
Okres wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony na zastępstwo pracownika podczas jego usprawiedliwionej nieobecności wynosi 3 dni robocze. Okres wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy, w której przewidziano możliwość rozwiązania za wypowiedzeniem, wynosi 2 tygodnie.
Okres wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony wynosi:
♦ 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy u danego pracodawcy;
♦ 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy u danego pracodawcy;
♦ 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata u danego pracodawcy.
Do stażu pracy u danego pracodawcy wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła w trybie przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę, a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika. Jeżeli pracownik był zatrudniony na stanowisku związanym z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie, strony mogą ustalić w umowie o pracę, że w przypadku, gdy pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy, okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc, a w przypadku, gdy pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy, okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące. Strony mogą po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy. Ustalenie takie nie zmienia jednak sposobu rozwiązania umowy o pracę.
Jak wypowiedzieć umowę na okres próbny?
Termin wypowiedzenia
Termin wypowiedzenia jest to dzień, w którym kończy się okres wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. Oznacza to, że oświadczenie o wypowiedzeniu umowy z zachowaniem okresu określonego w tygodniach złożone nie w sobotę, lecz w innym dniu tygodnia (np. w poniedziałek), wywiera zamierzony skutek po dłuższym okresie niż przewiduje to Kodeks pracy. To samo dotyczy okresów określonych w miesiącach.
Wypowiedzenie umowy na czas określony
Źródło: Praca - poradnik dla osób starszych
REKLAMA
REKLAMA