Wykonywanie pracy w porze nocnej
REKLAMA
REKLAMA
Osoby wykonujące obowiązki służbowe w porze określanej jako „nocna” uzyskują dodatkowe uprawnienia od pracodawcy. Ma to związek z uciążliwością tego rodzaju pracy. Należy przy tym wspomnieć, że nie każdy podwładny może być zatrudniony w niestandardowych godzinach pracy.
REKLAMA
Pora nocna
Zgodnie z Kodeksem pracy pora nocna obejmuje 8 godzin przypadających między godziną 21.00 a 7.00 rano. Wyboru przedziału czasowego dokonuje pracodawca.
Osobą pracującą w porze nocnej jest pracownik, którego rozkład czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej 3 godziny pracy lub którego co najmniej1/4 czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Czas pracy w porze nocnej
Czas pracy pracownika, który wykonuje prace szczególnie niebezpieczne lub związane z dużym wysiłkiem fizycznym bądź umysłowym, we skazanym przedziale godzinowym, obejmującym porę nocną, nie może przekraczać 8 godzin na dobę.
Limit ten nie obowiązuje jednak pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy oraz w sytuacji, gdy konieczne jest prowadzenie akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia, środowiska bądź usunięcia awarii.
Uprawnienia pracownika pracującego w porze nocnej
Osoby pracujące w porze nocnej mają prawo do dodatku do wynagrodzenia. Dodatek przysługuje za każdą godzinę pracy w czasie przypadającym na porę nocną, w wysokości 20 proc. stawki godzinowej, wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Podana wysokość dodatku jest wielkością minimalną, którą pracownik musi otrzymać. Oznacza to, że pracodawca może w regulaminach zakładowych lub w umowie o pracę zagwarantować pracownikom dodatek na wyższym poziomie. Nie może jednak obniżyć wysokości dodatku za pracę w nocy poniżej ustawowej wysokości lub też całkowicie pozbawić pracowników prawa do niego.
Dodatek przysługuje zarówno pracownikom wykonującym pracę w porze nocnej sporadycznie, jak i tym stale pracującym w nocy.
Dodatek za pracę w porze nocnej 2015 r.
REKLAMA
Aby obliczyć dodatek do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej należy obowiązujące minimalne wynagrodzenie za pracę podzielić przez liczbę godzin pracy przepracowanych w danym miesiącu, a następnie otrzymaną godzinową stawkę dodatku pomnożyć przez liczbę godzin przepracowanych przez pracownika w nocy, w danym miesiącu.
Dodatek pracowników, którzy wykonują pracę w porze nocnej stale poza zakładem pracy może być zastąpiony ryczałtem, którego wysokość odpowiada przewidywanemu wymiarowi pracy w porze nocnej.
Zakaz pracy w porze nocnej
Niektóre grupy pracowników objęte są bezwzględnym zakazem zatrudniania w porze nocnej, są to: kobiety w ciąży oraz pracownicy młodociani. Pracownicy opiekujący się dzieckiem do 4. roku życia mogą pracować w omawianej porze tylko za ich zgodą, wyrażoną na piśmie. Praca w porze nocnej pracowników niepełnosprawnych jest dozwolona pod warunkiem, że lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne lub lekarz sprawujący opiekę nad pracownikiem wyda, na jego wniosek, zgodę na uchylenie zakazu pracy bądź, gdy osoba niepełnosprawna zatrudniona jest przy pilnowaniu.
Pracodawca zatrudniający pracowników pracujących w nocy ma obowiązek powiadomienia właściwego okręgowego inspektora pracy o fakcie zatrudniania pracownika w porze nocnej. Obowiązek ten aktualizuje się jednak dopiero po złożeniu wniosku o przekazanie takiej informacji przez pracownika.
Zgłoszenie danych do ZUS dotyczących pracy w szczególnych warunkach
REKLAMA
REKLAMA