| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Zgłoszenie danych do ZUS dotyczących pracy w szczególnych warunkach

Zgłoszenie danych do ZUS dotyczących pracy w szczególnych warunkach

Płatnik składek ma obowiązek prowadzenia ewidencji pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, za które opłaca składki na Fundusz Emerytur Pomostowych. Zgłoszenia danych dokonuje się do 31 marca następnego roku kalendarzowego.

Ustawa o emeryturach pomostowych nałożyła na płatników składek obowiązek prowadzenia m.in. ewidencji pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, za których jest przewidziany obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych. Informacje dotyczące pracowników umieszczonych w ewidencji płatnik składek ma obowiązek przekazywać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w zgłoszeniu danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za dany rok kalendarzowy w terminie do 31 marca następnego roku kalendarzowego (na formularzu ZUS ZSWA). Natomiast informacje dotyczące liczby stanowisk pracy w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze płatnicy składek przekazują do ZUS w deklaracji rozliczeniowej (ZUS DRA).

Jeśli pracownik występuje z wnioskiem o przyznanie emerytury pomostowej, składasz do ZUS zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w danym roku kalendarzowym, w ciągu 7 dni od dnia zgłoszenia wniosku, a jeśli zgłoszenie za poprzedni rok kalendarzowy nie zostało jeszcze złożone, przekazujesz do ZUS w tym terminie także zgłoszenie za poprzedni rok kalendarzowy;
W przypadku upadłości lub likwidacji płatnika składek zgłoszenia danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w danym roku kalendarzowym przekazujesz do ZUS nie później niż w dniu przekazania dokumentu wyrejestrowania płatnika składek, a jeśli upadłość lub likwidacja płatnika składek nastąpiła przed przekazaniem zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za poprzedni rok kalendarzowy, w ciągu 7 dni przekazujesz do ZUS także zgłoszenia za poprzedni rok kalendarzowy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Jak przekazać dokumenty rozliczeniowe do ZUS

Korekta danych

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości dotyczących danych podanych w zgłoszeniu przez:

  1. płatnika składek we własnym zakresie,
  2. Zakład Ubezpieczeń Społecznych,
  3. właściwy organ Państwowej Inspekcji Pracy

- płatnik obowiązany jest przekazać do ZUS korygujące zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w formie nowego zgłoszenia zawierającego wszystkie prawidłowe dane. Korygujące zgłoszenie przekazuje się w ciągu 7 dni od dnia stwierdzenia nieprawidłowości we własnym zakresie lub otrzymania zawiadomienia o stwierdzeniu nieprawidłowości przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub właściwy organ Państwowej Inspekcji Pracy.

Jeżeli konieczność korekty podanych w zgłoszeniu danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze jest wynikiem stwierdzenia nieprawidłowości przez ZUS w drodze:

  • decyzji – korygujące zgłoszenie powinno być złożone nie później niż w ciągu 7 dni od uprawomocnienia się decyzji,
  • kontroli – korygujące zgłoszenie powinno być złożone nie później niż w ciągu 30 dni od dnia

- otrzymania protokołu kontroli. Zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze i korygujące zgłoszenie przekazuje się w takiej samej formie, jaka obowiązuje płatnika składek w odniesieniu do innych dokumentów zgłoszeniowych ubezpieczonego.

Korekta dokumentów zgłoszeniowych do ZUS

Źródło: Poradnik ZUS - OGÓLNE ZASADY WYPEŁNIANIA I KORYGOWANIA DOKUMENTÓW UBEZPIECZENIOWYCH

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »