REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można zawrzeć dwie umowy o pracę z jednym pracownikiem?

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
praca, konkurencja, wyścig szczurów
praca, konkurencja, wyścig szczurów

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks pracy nie przewiduje takiego rozwiązania, lecz jednocześnie wprost go nie zabrania. Sąd Najwyższy uznał za dopuszczalne zawieranie przez jednego pracodawcę dwóch umów o pracę z jednym pracownikiem, lecz pod kilkoma warunkami.

Najważniejszym powodem do zawarcia kolejnej umowy o pracę jest nałożenie na pracownika nowych obowiązków, które pozwalają wyodrębnić nowe stanowisko pracy. Pracodawca nie może podpisać osobnej umowy o pracę z pracownikiem, jeśli rodzaj pracy wymienionej w drugiej umowie będzie taki sam, jak pierwotnego zatrudnienia. Musi zatem istnieć poważna podstawa do utworzenia nowego zatrudnienia. Dopuszczalnym jest jednak także zawarcie jednej umowy o pracę, w ramach której utworzone zostaną dwa stanowiska.

REKLAMA

Zmiana umowy o pracę

Umowa o pracę na stanowisku spedytor-dostawca

Czas pracy i urlopy

REKLAMA

Pracodawca w dalszym ciągu będzie związany przepisami o czasie pracy. Po podpisaniu nowej umowy o pracę, powinien ustalić w ramach nowego stosunku pracy osobny wymiar czasu pracy i rozliczać go niezależnie od pierwotnego zatrudnienia. Sąd Najwyższy uznał, że jeśli pracodawca zatrudnia pracownika poza normalnymi godzinami pracy, zobowiązany jest płacić mu wynagrodzenie jak za pracę nadliczbową, chyba że zatrudnia go wówczas w ramach osobnej umowy o pracę, obejmującej zupełnie inne czynności. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dobrą wiadomością dla pracownika jest zwiększenie wymiaru urlopu wypoczynkowego przy zatrudnieniu na dwóch umowach o pracę, gdyż z każdego z tych stosunków nabywa prawo do urlopu oddzielnie. Jeśli w ramach drugiego stosunku pracy zatrudniony jest na część etatu, zgodnie z art. 154 Kodeksu pracy urlop wylicza się proporcjonalnie do części etatu, zaokrąglając niepełny dzień w górę do dnia pełnego. Podobna zasada dotyczy również urlopów macierzyńskich, rodzicielskich, wychowawczych, okolicznościowych. I w tym przypadku pracownikowi przysługuje osobno urlop z każdego stosunku pracy.

Zmiany w organizacji czasu pracy

Naturalnie pracownikowi przysługuje również prawo do osobnego wynagrodzenia wynikającego z dwóch umów o pracę. Wypłaca się osobno zarówno wynagrodzenie zasadnicze, jak i wszelkie dodatki funkcyjne, premie i nagrody.

Kwestie podatkowe

Ważną informacją dla pracodawcy są kwestie potrącania zaliczek na podatek dochodowy pracowników. Ministerstwo Finansów stoi na stanowisku, że ponieważ zawarte są dwie odrębne umowy o pracę, które dotyczą innych rodzajów pracy, a także z każdej wynikają osobne przywileje dla tego samego pracownika, również koszty powinny być potrącane z każdej umowy osobno. Jednocześnie Ministerstwo wskazało, że przy dokonywaniu podwójnego potrącenia pracodawca nie powinien zwracać uwagi na możliwość przekroczenia dopuszczalnego limitu kosztów uzyskania przychodów przewidzianego w ustawie. Także z dwóch umów przysługują pracownikowi świadczenia z zakresu ubezpieczeń społecznych.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dokumentacja

Po zakończeniu zatrudnienia pracownik ma prawo domagać się od pracodawcy wydania świadectwa pracy osobno z każdego stosunku pracy, przy czym warto również wspomnieć, że dokumentacja dotycząca obu umów może być przechowywana w jednym miejscu, gdyż pracodawca ma obowiązek prowadzenia akt osobowych pracownika, stąd wszystkie jego dokumenty może katalogować kierując się nazwiskiem.

Co powinno zawierać świadectwo pracy?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA