REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy pracodawca opłaci wczasy pracownika?

Joanna Niemyjska
Kiedy pracodawca opłaci wczasy pracownika? / fot. Fotolia
Kiedy pracodawca opłaci wczasy pracownika? / fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca zobowiązany jest opłacić wczasy pracownika w przypadku, gdy zaistnieje wyjątkowa i niespodziewana sytuacja w firmie, która zobowiąże pracownika do przesunięcia urlopu pomimo ustaleń w harmonogramie. Jakie obowiązki spoczywają wówczas na pracodawcy?

Urlop wypoczynkowy powinien być udzielany zgodnie z harmonogramem urlopów lub też w ramach porozumienia pracodawcy z podwładnym. Warto w tym miejscu dodać, że, ustalając plan urlopów na dany rok, pracodawca powinien mieć na uwadze wnioski pracowników odnośnie preferowanego terminu odpoczynku. Z drugiej strony powinien on też uwzględnić konieczność zapewnienia normalnego toku pracy w firmie. Niekiedy zdarzają się sytuacje, w przypadku których, pracodawca może przesunąć urlop pracownika, jeżeli podwładny złożył wniosek, który umotywował ważnymi przyczynami lub też ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy.

REKLAMA

Urlop a nieprzewidziane okoliczności w firmie

Czasami zdarza się tak, że pracownik ma zaplanowany 14-dniowy urlop, zaakceptowany zgodnie z harmonogramem urlopów, natomiast pracodawca, na kilka dni przed zaplanowanymi wczasami, wymaga od pracownika przesunięcia terminu urlopu. Czy ma do tego prawo? W tym miejscu należy zwrócić uwagę na kontekst prośby przełożonego. Jeżeli bowiem sytuacja, jaka zaistniała w firmie, ma charakter wyjątkowy, niespodziewany, nieprzewidywalny i to właśnie z tego względu pracodawca wymaga od podwładnego przesunięcia terminu urlopu, ma do tego prawo. W sytuacji jednak, gdy pracownik wcześniej zarezerwował bilety lub wykupił wycieczkę, wpłacając zaliczki, które nie podlegają zwrotowi, natomiast sytuacja, jaka zaistniała, była do przewidzenia, pracodawca nie powinien zmuszać podwładnego do przesunięcia terminu urlopu. Jeżeli bowiem w danym okresie można spodziewać się zwiększonych obrotów w firmie, wzmożonego nakładu pracy, a pracodawca godzi się na to w planie urlopów, pracownik, któremu zostaje odgórnie przesunięty urlop kilka dni przed jego rozpoczęciem, ma prawo domagać się od pracodawcy zwrotu poniesionych kosztów, jakich nie może już odzyskać.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Jak wyliczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?

REKLAMA

Należy przy tym podkreślić, że w przepisach kwestia konsekwencji przesunięcia terminu urlopu przez pracodawcę z powodu „szczególnych potrzeb pracodawcy” nie została ściśle uregulowana. Taka sytuacja może więc budzić wątpliwości, ponieważ w jej wyniku są nakładane na pracodawcę dodatkowe obowiązki, które nie zostały wcześniej przewidziane w przepisach prawa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W sytuacji, gdy przesunięcie urlopu przez pracodawcę jest dokonywane w sposób zgodny z prawem i uzasadniony, pracownik nie ma możliwości, aby dochodzić od pracodawcy odszkodowania na podstawie Kodeksu cywilnego.

Planując swój przyszły urlop, warto więc mieć na względzie nie tylko własne dobro, ale także sytuację w firmie. Niekiedy pracodawca, zaabsorbowany innymi sprawami, nie zwróci uwagi na termin planowanego wypoczynku, akceptując plan urlopów. Dobrze jest więc, ustalając termin wczasów, wziąć pod uwagę także sytuację w miejscu pracy.

Prawo pracownika do urlopu wypoczynkowego

Podstawa prawna:

 • Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 Kodeks cywilny
 • Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks prac

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  REKLAMA

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  REKLAMA