| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Wynajem pokoi > Wynajem pokoi – opodatkowanie

Wynajem pokoi – opodatkowanie

Wynajmowanie pokoi turystom wiąże się z obowiązkiem wykazania uzyskanego z tego tytułu przychodu. Opłacanie podatku z tego tytułu może mieć postać skali podatkowej lub ryczałtu. W jaki sposób korzystnie opodatkować wynajem pokoi?

Wynajem pokoi bez zakładania działalności - podatki

Podatnik, który zamierza wynajmować pokoje bez zakładania działalności gospodarczej do wyboru ma dwa sposoby opodatkowania. Po pierwsze na zasadach ogólnych, czyli płacąc podatek według skali PIT ze stawkami 18 i 32 proc. Drugim sposobem jest ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych z jedną stawką w wysokości 8,5 proc.

Gdy podatnik prowadzi firmę, oprócz wymienionych dwóch sposobów opodatkowania mogłaby jeszcze skorzystać z 19-proc. liniowego PIT.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Wynajem pokoi – biznesplan

Pokoje na wynajem - ryczałt

Wynajmowanie pokoi można opodatkować skalą podatkową lub ryczałtem. Ryczałt jest rozwiązaniem korzystnym dla osób, które nie będą ponosiły znacznych nakładów na przedmiot najmu, czyli na pokoje. Spowodowane jest to tym, że przy płaceniu ryczałtu nie uwzględnia się kosztów uzyskania przychodów. Oznacza to, że ponoszone wydatki nie pomniejszą przychodu do opodatkowania.

Przy wynajmowaniu pokoi ryczałt płacony jest od przychodów według stawki 8,5 proc.

Wynajem pokoi – wymogi formalne

Wynajmowanie pokoi a ogólne zasady opodatkowania

Rozliczanie przychodów na zasadach ogólnych opłaca się tym osobom, które ponoszą wydatki na przedmiot najmu. Osoby takie będą mogły zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki nawet o wysokiej wartości. PIT płacony jest w tym przypadku od dochodu, czyli przychód pomniejsza się o koszty uzyskania przychodów.

Co można zaliczyć do kosztów przy wynajmie?

Przy wynajmie nieruchomości kosztami uzyskania przychodów będą udokumentowane i poniesione przed zawarciem umowy najmu wydatki z tytułu m.in. podatku od nieruchomości, ubezpieczenia mieszkania, opłat do spółdzielni mieszkaniowej, które są związane z własnością mieszkania będącego przedmiotem najmu.

Wydatki te muszą być faktycznie poniesione przez wynajmującego, a nie np. przez najemcę.

Obowiązki podatkowe zakładających działalność gospodarczą

Co z wyposażeniem pokoi?

Jeśli chodzi o wyposażenie wynajmowanych pokoi, to przepisy ustawy o PIT wskazują, że składniki majątku uznaje się za środki trwałe, jeżeli stanowią własność lub współwłasność wynajmującego, są kompletne i nadają się do użytku w dniu oddania najemcy, a przewidywany okres ich używania będzie przekraczał rok. Wtedy też można zaliczyć te wydatki do kosztów.

Wynajem pokoi w gospodarstwie agroturystycznym

Wynajem pokoi w gospodarstwie agroturystycznym jest zwolnione od podatku dochodowego. By takie zwolnienie mogło mieć miejsce muszą być łącznie spełnione następujące warunki:

● najem musi dotyczyć pokoi gościnnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych,

● budynki, w których pokoje przeznaczone są na wynajem, położone są na terenie wiejskim w gospodarstwie rolnym,

● przedmiotem usług jest najem pokoi gościnnych osobom przebywającym na wypoczynku,

● liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu.

Jak rozliczyć dochody uzyskiwane z agroturystyki?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »