Zezwolenie na ogródek restauracyjny lub piwny
REKLAMA
REKLAMA
Ogródek restauracyjny
Chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Pojęcie chodnika mieści się w pojęciu pasa drogowego w rozumieniu ustawy o drogach publicznych. O zajęciu pasa drogowego decyduje nie tylko zajmowanie gruntu na jego powierzchni, ale również przestrzeni nad nim.
REKLAMA
Zgodnie z ustawą o drogach publicznych, aby stworzyć ogródek restauracyjny na chodniku, konieczne jest uzyskanie zezwolenia od zarządcy drogi. Zezwolenie takie jest wydawane w drodze decyzji administracyjnej.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Polecamy: Podatki 2014 - Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów 2014
Warunki uzyskania zezwolenia
Warunki uzyskania zezwolenia są uzależnione od zarządcy drogi. Zazwyczaj restaurator będzie musiał:
- czytelnie wypełnić i podpisać wniosek,
- do wniosku należy dołączyć: szczegółowy plan sytuacyjny, zatwierdzony projekt organizacji ruchu i inne wymagane przez zarządcę
- projekt zawierający wizualizację, opis materiałów konstrukcyjnych, ich kolorystykę oraz sposób montażu umieszczanego urządzenia/naniesienia – dotyczy m.in. ogródków gastronomicznych.
- odpis z Krajowego Rejestru Sadowego / CEIDG – jeżeli wnioskodawca jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą
Przed zajęciem pasa drogowego na prawach wyłączności należy wystąpić o wydanie odrębnego zezwolenia na zajęcie pasa drogowego drogi gminnej w celu prowadzenia robót – jeżeli roboty takie będą wykonywane.
Restauracja – oddzielna sala dla palaczy
Opłata za ogródek na chodniku
REKLAMA
Otrzymanie zezwolenia wiąże się z uiszczeniem opłaty w wysokości określonej przepisami ustawy. Opłatę za zajęcie pasa drogowego ustala się jako iloczyn liczby metrów kwadratowych powierzchni pasa drogowego zajętej przez rzut poziomy obiektu, liczby dni zajmowania pasa drogowego i stawki opłaty za zajęcie 1 m2 pasa drogowego.
Rada gminu lub miasta, w drodze uchwały, ustala dla dróg, których zarządcą jest ta jednostka samorządu terytorialnego, wysokość stawek opłaty za zajęcie 1 m2 pasa drogowego, z tym że stawki opłat nie mogą przekroczyć 10 zł za jeden dzień zajmowania pasa drogowego.
Pamiętaj, aby uiścić opłatę za zajęcie pasa drogowego w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja ustalająca jej wysokość stała się ostateczna.
Brak zezwolenia – można się odwołać
W razie negatywnej decyzji zarządcy drogi o zezwoleniu na rozstawienie ogródka restauracyjnego Do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji, za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.