reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Pensjonat > Jak prowadzić własny pensjonat?

Jak prowadzić własny pensjonat?

Pensjonat stanowi ciekawą formę prowadzenia działalności dla osób, które stawiają na dochody z branży turystycznej. Pensjonat może przynosić dochody właściwie o każdej porze roku, jeżeli jest odpowiednio do tego przystosowany. Jak właściwie prowadzić pensjonat?

Branża turystyczna przynosi największe dochody w sezonach wakacyjnych oraz feryjnych. Zazwyczaj sezon wyznaczany jest według wolnych dni, które przysługują młodzieży szkolnej oraz studentom podczas okresu nauki. Jeżeli chcemy postawić na zysk z turystyki, warto zastanowić się nad założeniem pensjonatu, tym bardziej, gdy mamy możliwości finansowe oraz posiadamy nieruchomość, którą można przeznaczyć na ten cel.

Koszty założenia

Aby móc podjąć się prowadzenia pensjonatu trzeba znaleźć odpowiednią nieruchomość, którą będziemy mogli dostosować do wymaganych standardów. Na samym początku przygody związanej z turystyką warto przeanalizować i rozłożyć koszty. Otóż, im mniejszy będzie pensjonat, tym niższe będą koszty jego wyposażenia a następnie utrzymania. Mniejszy pensjonat to taki, który liczy około 7-10 pokoi. Oczywiście można zainwestować w budowę nowej nieruchomości, gdyż wtedy będziemy mogli od samych fundamentów zaplanować wygląd naszego pensjonatu. Jednakże tańszą opcją będzie zakup istniejącej już, nawet starszej nieruchomości, którą należałoby wyremontować. Cena nieruchomości będzie oczywiście zależała od jej położenia. Im bardziej turystyczna miejscowość, bliskość centrum i atrakcji turystycznych tym koszty będą wyższe. Przede wszystkim wybierając miejsce dla naszego pensjonatu, warto wziąć pod uwagę takie regiony jak góry czy morze. Szacując koszt założenia pensjonatu będzie to kwota rzędu od 400 tys. zł, do nawet 1 miliona zł. Do samej ceny zakupu nieruchomości należy doliczyć oczywiście koszt wyposażenia pokoi. Licząc zatem wydatek na jeden pokój, który będzie posiadał łazienkę to jest to koszt około 3000 – 5000 zł. Warto zatem zastanowić się nad standardowym wyposażeniem pokoi, aby zmniejszać koszty. Jeżeli chcemy podnieść atrakcyjność naszego pensjonatu, warto zastanowić się nad wydzieleniem pomieszczenia na kuchnię i jadalnię. Wówczas w przyszłości będziemy otrzymywali zyski nie tylko z wynajmu pokoi, ale również z opcji wyżywienia. Wiadomo jednak, że wtedy koszty znacznie wzrosną, gdyż musimy przeznaczyć dodatkowe fundusze na zakup sprzętu gastronomicznego.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Pensjonat – pomysł

Jeżeli pierwszy raz zakładamy działalność, warto powalczyć o dofinansowanie, w szczególności o dotacje unijne. Obecne Programy Funduszy Europejskich oferują atrakcyjną pomoc finansową dla nowych przedsiębiorców. Pamiętajmy jednak, aby skrupulatnie wypełnić wniosek o dofinansowanie i odpowiednio go uzasadnić. Turystyka jest prężnie rozwijającą się branżą, więc w takim przypadku można liczyć na dofinansowanie w kwocie nawet do 40 tys. zł. Po złożeniu wniosku będziemy jednak musieli poczekać. Czas oczekiwania to około 3 miesiące na rozpatrzenie wniosku.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

opti.pl

Księgowość online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama