| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Pensjonat > Pensjonat – pomysł

Pensjonat – pomysł

Masz już dość spędzania kolejnych długich godzin w biurze? Chcesz spróbować swoich sił we własnym biznesie? Warto pomyśleć nad założeniem całorocznego pensjonatu. Przede wszystkim, jak w każdym biznesie – liczy się pomysł.

W podejmowaniu własnej działalności najważniejszy jest pomysł na jej prowadzenie. W dobie konkurencyjnych rynków niewątpliwie należy zastanowić się czy nasz biznes na pewno będzie dochodowy oraz czy będziemy zmuszeni ponieść wysokie koszty. W najkorzystniejszej sytuacji znajdują się osoby, które mają w posiadaniu nieruchomość, nadającą się do odpowiedniego przystosowania pod pensjonat. Wówczas koszty założenia pensjonatu będą znacznie niższe niż u osób, które muszą dokonać zakupu nieruchomości.

Niewątpliwym jest, że turyści zawsze wybierają ofertę turystyczną ze względu na położenie pensjonatu bądź hotelu oraz na warunki mieszkaniowe. Wobec tego przed samym podjęciem się założenia pensjonatu warto rozeznać się w ofertach innych hotelarzy. Odpowiednio atrakcyjna oferta przyciągnie większą ilość pensjonariuszy.

Odpowiednia lokalizacja

Przed podjęciem działalności związanej z prowadzeniem pensjonatu należy rozejrzeć się za odpowiednią lokalizacją. W okresie urlopowym, w zależności od pory roku turyści najchętniej wybierają morze, mazury bądź góry. Warto zatem pomyśleć o jednym z tych regionów. Najbardziej opłacalny może okazać się całoroczny biznes w górach. Pensjonariusze mogą wówczas przyjeżdżać o każdej porze roku. Należy wtedy odpowiednio przystosować pensjonat do każdych możliwych warunków atmosferycznych. Wybierając lokalizację warto przeanalizować, czy w okolicy będą znajdować się atrakcje turystyczne i dla jakich pensjonariuszy byłyby one kierowane. Jeżeli lokatorami będą głównie osoby starsze warto rozeznać się, czy w okolicy jest odpowiednio dużo miejsc do spacerowania, lokalne kawiarnie, wody termalne czy np. zabiegi zdrowotne. Wtedy będziemy pewni, ze starsi klienci z zainteresowaniem przejrzą naszą ofertę.

Jeżeli jednak pensjonariuszami mogą okazać się również osoby młode, wówczas należałoby sprawdzić, czy w okolicy znajdują się szlaki piesze i rowerowe, puby oraz kluby bądź obiekty sportowe.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz newsletter!

Jak zainteresować klientów samym obiektem?

Jeżeli dokonaliśmy już wyboru lokalizacji na własny pensjonat, należałoby znaleźć pomysł na zainteresowanie klientów samym obiektem. Warunki panujące w hotelach i pensjonatach określane są według ilości gwiazdek – na ten element oferty klienci zwracają najczęściej uwagę. Aby nasz pensjonat stał się atrakcyjny warto pomyśleć nad przytulnym i kameralnym wystrojem – adekwatnie do wybranej lokalizacji. Tym, co najczęściej przyciąga turystów jest lokalna, domowa kuchnia. Warto zatem postawić na zdrowe, lokalne dania przyrządzane według domowych receptur. Można również pomyśleć nad sprzedażą lokalnych produktów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »