Jak rozliczyć dochody uzyskiwane z agroturystyki?
REKLAMA
REKLAMA
Działalność agroturystyczna rolników nie jest działalnością rolniczą o której mowa w art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwanej dalej updof), a zwykła działalnością gospodarczą. Oznacza to, że podlega ona pod przepisy updof.
REKLAMA
REKLAMA
Jednakże w myśl art. 21 ust.1 pkt 43 updof wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.
Zatem, aby skorzystać z tego zwolnienia, łącznie należy spełnić wszystkie wymienione w tym przepisie warunki:
• świadczone usługi dotyczą wynajmu pokoi oraz wyżywienia turystów;
• wynajem pokoi prowadzą osoby prowadzące gospodarstwo rolne;
• budynki, w których są wynajmowane pokoje, muszą znajdować się na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym oraz muszą być budynkami mieszkalnymi;
• osoba wynajmująca pokój musi przebywać na wypoczynku;
• liczba wynajmowanych pokoi nie może przekraczać pięciu (nie ważne, ilu osobowe są pokoje).
W przypadku zaadoptowania pokoi na cele mieszkalne w budynku gospodarczym na terenie wiejskim w gospodarstwie rolnym, nie będzie można skorzystać ze zwolnienia podatkowego. Podobna sytuacja jest w przypadku, gdy budynki mieszkalne nie wchodzą w skład gospodarstwa rolnego, a także wynajmowanie pola namiotowego czy dla przyczep kempingowych lub gdy to gospodarstwo mieści się na terenie gminy miejskiej a nie wiejskiej.
Polecamy: Gospodarstwo agroturystyczne - finansowanie
Ponadto ważnym jest, że wszelkie dodatkowe usługi świadczone w celu urozmaicenia pobytu turystom takie jak np. ogniska, kuligi, należy opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Jeśli natomiast liczba pokoi przekracza 5 sztuk, podatnicy mają tutaj do wyboru kilka form opodatkowania:
• karta podatkowa
• ryczałt ewidencjonowany
• zasady ogólne (skala podatkowa lub podatek liniowy)
REKLAMA
Usługi hotelarskie polegające na wynajmie pokoi i domków turystycznych z możliwością wydawania posiłków, o ile łączna liczba pokoi wraz z domkami turystycznymi nie przekracza 12 mogą być opodatkowane w formie karty podatkowej. Dodatkowym warunkiem jest fakt, że liczba zatrudnionych pracowników lub pełnoletnich członków rodziny (w tym współmałżonka) nie przekroczyć dwóch osób. Wysokość podatku określa tutaj naczelnik urzędu skarbowego w drodze decyzji. Podatnicy nie muszą prowadzić ksiąg podatkowych. Do 31 stycznia następującego po roku podatkowym muszą złożyć w urzędzie skarbowym deklarację PIT-16A.
Ryczałt ewidencjonowany od usług związanych z zakwaterowaniem (PKWIU dział 55) wynosi 17%. W przypadku wyboru tej formy opodatkowania trzeba zaprowadzić ewidencję przychodów, wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych a także ewidencję wyposażenia. Zryczałtowany podatek oblicza się na podstawie osiągniętego przychodu a następnie umniejsza o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej przez podatnika, o której mowa w art. 27b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Podatnicy oraz spółki, których wspólnicy są opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, są obowiązani posiadać i przechowywać dowody zakupu towarów, prowadzić wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ewidencję wyposażenia oraz, odrębnie za każdy rok podatkowy, ewidencję przychodów, zwaną dalej „ewidencją”. Zeznanie roczne składa się na formularzu PIT-28 w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku podatkowego.
Wybranie opodatkowania na zasadach ogólnych według skali podatkowej lub podatku liniowego wiąże się z obowiązkiem zaprowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Podatek jest płatny od uzyskanego dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania. Konieczne może być także zaprowadzenie ewidencji wyposażenia czy ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Stawka podatku będzie uzależniona od wybranej formy podatkowej i może być stała (podatek liniowy) bądź uzależniona od wysokości uzyskanych dochodów (progresja podatkowa). Zeznanie roczne składa się na formularzu PIT-36 lub PIT-37L do końca kwietnia następnego roku podatkowego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.