Gospodarstwo agroturystyczne - finansowanie
REKLAMA
REKLAMA
Fundusze unijne
Sposobnością do uzyskania większych funduszy na działalność agroturystyczna są fundusze unijne.
REKLAMA
Od dnia 15 kwietnia 2009 r. możliwe jest ubieganie się o dofinansowanie takiej działalności z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”. O dotacje mogą ubiegać się rolnik osobiście, jego małżonek, dzieci i inni domownicy, jeśli są ubezpieczeni w KRUS od minimum roku a teren na którym gospodarstwo agroturystyczne ma działać to gmina do 5 tys. mieszkańców. Dodatkowym warunkiem otrzymania dotacji jest przyznanie dopłat obszarowych dla gospodarstwa rolnego za 2008 r.
Polecamy: Praktyczny przewodnik po zmianach w VAT. Sprawdź!
Dotacją objęte mogą być przede wszystkim budowa, przebudowa, remont lub wyposażenie obiektów przeznaczonych na cele agroturystyczne. Na ten cel można otrzymać kwotę nawet 100 zł.
Zobacz: Jak założyć własną firmę?
O dofinansowanie można się ubiegać też z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 Działanie „Tworzenie i Rozwój Mikroprzedsiębiorstw”. Na budowę i rozbudowę infrastruktury agroturystycznej można otrzymać dotację w wysokości od 100 do 300 tys. zł. Wnioski składa się w regionalnych oddziałach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od dnia 21 kwietnia 2009 r.
Zobacz wideoszkolenie: Samochody służbowe 2015
Program ten skierowany do osób które planują rozpocząć działalność gospodarczą lub ją prowadzą na terenach wiejskich i miejsko-wiejskich. Dotacje mogą otrzymać osoby pomiędzy 18 a 60 rokiem życia. O dofinansowanie mogą starać się zarówno osoby fizyczne jak i spółki oraz osoby prawne (np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością).
W ramach tego projektu przedsiębiorca może uzyskać maksymalnie 50% kosztów kwalifikowanych projektu.
Jak pozyskać dotacje unijne z budżetu 2015 - 2020?
Najszybciej szczegółowe informacje otrzymasz kontaktując się poprzez email z regionalnym oddziałem.
REKLAMA
Adresy e-mail Oddziałów Regionalnych
dolnoslaski@arimr.gov.pl
kujawsko_pomorski@arimr.gov.pl
lubelski@arimr.gov.pl
lubuski@arimr.gov.pl
lodzki@arimr.gov.pl
malopolski@arimr.gov.pl
mazowiecki@arimr.gov.pl
opolski@arimr.gov.pl
podkarpacki@arimr.gov.pl
podlaski@arimr.gov.pl
pomorski@arimr.gov.pl
slaski@arimr.gov.pl
swietokrzyski@arimr.gov.pl
warminsko_mazurski@arimr.gov.pl
wielkopolski@arimr.gov.pl
zachodniopomorski@arimr.gov.pl
Wiele informacji na temat kredytów i dotacji unijnych znajdziesz na poniżej podanych adresach stron internetowych instytucji, które udzielają kredytów, dotacji unijnych na dofinansowanie założenia gospodarstwa agroturystycznego. Na podanych stronach znajdziesz wszelkie niezbędne informacje o warunkach i możliwościach otrzymania takiego wsparcia.
Kredyty
REKLAMA
Pamiętaj, że będąc rolnikiem możesz zwrócić się do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w celu otrzymania dopłaty do kredytu na modernizację gospodarstwa i stworzenie dodatkowego źródła dochodu, jakim jest prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego.
Kredyt może zostać udzielony na następujące cele:
1. adaptację i remont budynków mieszkalnych i gospodarskich, pod warunkiem, że budynki te są lub będą przeznaczone na świadczenie usług agroturystycznych,
2. modernizację budynków mieszkalnych, w tym na zakładanie instalacji kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, wody, gazu,
3. urządzanie pól namiotowych, w tym sanitariatów i doprowadzenie wody, a także na realizację przedsięwzięć związanych z działalnością weterynaryjną, taką jak:
- modernizację i adaptację pomieszczeń,
- zakup urządzeń i narzędzi związanych bezpośrednio ze świadczeniem usług weterynaryjnych.
Aby uzyskać kredyt należy przygotować plan przedsięwzięcia, pozyskać pozytywną opinię Ośrodka Doradztwa Rolniczego właściwego dla miejsca realizacji przedsięwzięcia, na końcu złożyć w banku wniosek o kredyt wraz z planem przedsięwzięcia, pozytywna opinią Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz kompletem dokumentów wymaganych przez bank.
Zobacz: Dofinansowanie na rozwój firmy 2014 - 2015 r.
Anna Konarzewska-Żuczek
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.