| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Gospodarstwo agroturystyczne > Gospodarstwo agroturystyczne - rejestracja

Gospodarstwo agroturystyczne - rejestracja

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku rolników (nie muszą rejestrować działalności gospodarczej) a inaczej w przypadku osób niebędących rolnikami.

Jeśli jesteś rolnikiem…

Nie musisz rejestrować działalności gospodarczej w formie gospodarstwa agroturystycznego. Prawo działalności gospodarczej stwierdza, że usługi agroturystyczne świadczone przez rolników nie są działalnością gospodarczą, traktowane są one najczęściej jako dodatkowe, pozarolnicze źródło dochodu rolnika.

Rolnik, który chce wynajmować pokoje na terenie swojego gospodarstwa, miejsca do ustawienia namiotu, a także sprzedawać posiłki domowe lub świadczyć inne usługi związane z pobytem turystów nie ma więc obowiązku rejestrować tej działalności, powinien on jedynie zgłosić działalność w urzędzie gminy który włączy prowadzone przez niego gospodarstwo agroturystyczne do ewidencji.

Zwolnienie z obowiązku rejestracji tego typu działalności przez rolnika jest obwarowane warunkiem, mianowicie gospodarstwo nie może mieć więcej niż 5 pokoi do wynajęcia. Jeżeli w ofercie znajdzie się od 6 pokoi w wzwyż traktowane to już będzie jako odrębna działalność gospodarcza i podlega wszelkim uregulowaniom prawnym jakim podlega prowadzenie działalności gospodarczej.

W urzędzie skarbowym rolnik powinien zadeklarować, że jego dochód z tytułu świadczenia usług agroturystycznych nie przekroczy 10 tys. euro. Po przekroczeniu tej kwoty ma on obowiązek płacenia podatku.

Dodać należy, że te specjalne warunki skierowane są tylko dla osób płacących podatek rolny, a nie dla wszystkich osób będących mieszkańcami wsi.


Jeśli nie jesteś rolnikiem…

Zakładając gospodarstwo agroturystyczne podlegasz normalnym obowiązkom związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Musisz więc dokonać rejestracji działalności począwszy od jej rejestracji, przez obowiązek zgłoszenia do urzędu skarbowego, zakładu ubezpieczeń społecznych, założenia konta bankowego, uzyskania REGONU itd. Obowiązek ten powstaje bez względu na ilość oferowanych przez Ciebie pokoi.

Anna Konarzewska-Żuczek

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Transportu Samochodowego

Instytut Transportu Samochodowego prowadzi, koordynuje i popularyzuje badawczo-wdrożeniową działalność naukową w dziedzinie transportu samochodowego. ITS istnieje od 1952 roku i jest najstarszą tego typu jednostką badawczą w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »