REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Gospodarstwo agroturystyczne - pomysł

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Pomysł na gospodarstwo agroturystyczne
Pomysł na gospodarstwo agroturystyczne
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Gospodarstwo agroturystyczne to doskonały pomysł na dodatkowy dochód dla każdego rolnika, ale również dla każdego, kto chce zainwestować w wypoczynek na wsi.Agroturystyka jest coraz popularniejszą formą wypoczynku, szczególnie dla rodzin z dziećmi, ludzi zapracowanych, zmęczonych hałasem wielkich miast i chcących wypocząć w ciszy, spokoju, na łonie natury. Wszystko to powoduje że, gospodarstw agroturystycznych przybywa. Dla klientów/turystów coraz ważniejszy staje się wysoki standard bazy noclegowej oraz wysoka jakość oferowanych usług. Nie wystarczy już łóżko i wspólna łazienka na korytarzu. Oczekiwania są o wiele wyższe.

Co na początek?

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli podjąłeś decyzję o prowadzeniu gospodarstwa agroturystycznego znajdź koniecznie swój indywidualny pomysł na ten biznes. W dobie tak dużej konkurencji w tej dziedzinie to bardzo ważne. Niewątpliwie oryginalny pomysł pomoże Ci zdobyć klientów.

Wielkość Twojej inwestycji zależeć będzie niewątpliwie od tego, czy jesteś właścicielem właściwej działki i budynku, i musisz go „tylko przystosować”, czy też dopiero zamierzasz je kupić.

Niewątpliwie nakłady na przystosowanie budynku, który już jest w Twoim posiadaniu będą dużo niższe (może nawet uda Ci się zmieścić w granicach kilku tysięcy złotych), niż kiedy będziesz musiał nabyć gospodarstwo i przystosować je do odpowiednich standardów. Musisz się wtedy liczyć z wydatkami rzędu od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych.

Najważniejszy będzie jednak pomysł na tego typu działalność. Dlatego też aby mieć konkurencyjną ofertę, warto zastanowić się na początku, w jaki sposób uatrakcyjnić przyjeżdżającym gościom pobyt.

Tym co niewątpliwie przyciąga ludzi do gospodarstw agroturystycznych jest możliwość delektowania się domowymi posiłkami, przygotowanymi ze zdrowych produktów pochodzących z gospodarstwa właścicieli. Dobrze jeśli produkty te można również kupić (np. miody, mleko, domowe sery, twarogi, wypieki, wędliny).

Inną atrakcją może być możliwość uczestniczenia w życiu gospodarzy, poznawanie wiejskich zwyczajów, kultury, specyfiki pracy na roli, hodowli zwierząt. Bardzo ciekawe może być danie możliwości spróbowania osobiście prac polowych.

Lokalizacja gospodarstwa

Lokalizacja gospodarstwa na terenie atrakcyjnym turystycznie (np. krajobraz naturalny, atmosfera samej okolicy, czyste środowisko, okolice zbiornika wodnego, lasu) jest dobrym punktem wyjścia dla przyszłego sukcesu przedsięwzięcia.

Ważna będzie infrastruktura ogólna w okolicy, czyli wodociąg, punkty handlowe i usługowe, infrastruktura turystyczna ─ wszystko to spełni swoją rolę przy złej pogodzie.

Dużą zaletą będą znajdujące się w pobliżu, ciekawe miejsca związane z historią regionu, jak skanseny, muzea, ciekawostki przyrodnicze i inne. Dużym atutem będą biegnące w okolicy szlaki turystyczne piesze bądź rowerowe.

Przystosowanie gospodarstwa

Przystosowując pokoje do agroturystyki pamiętaj, że goście oczekują od tego rodzaju wypoczynku kameralnego i przytulnego klimatu. Stąd też rodzi się naturalne ograniczenie, które odnosi się do maksymalnej liczby pokoi i łóżek w gospodarstwie.

Najlepszym sposobem na pozyskanie gości jest postawienie na wysoki standard świadczonych usług. Ważne jest, aby całość nawiązywała do tradycyjnej tematyki wiejskiej. Będą to akcenty właściwe dla danego regionu Polski.

Pamiętaj o meblach, takich jak wygodne łóżka, stoły, krzesła, szafy, szafki nocne z lampkami, jeżeli masz zamiar oferować wyższy poziom usług pomyśl o telewizorach w pokojach, małych lodówkach, dywanikach i innych szczegółach, które sprawią że atmosfera będzie miła i sprzyjająca wypoczynkowi.

Powoli standardem w obiektach hotelowych staje się bezprzewodowy dostęp do Internetu. Warto o tym pomyśleć i zainwestować, ponieważ jest to koszt niewielki, a wielu ludzi nawet wakacji bez dostępu do Internetu sobie nie wyobraża.

Ofertę gospodarstwa może uzupełnić np. pole namiotowe pozwalające za niewielkie pieniądze cieszyć się urokami polskiej wsi.

Planując przyjmowanie gości i przystosowując swoje gospodarstwo do ich potrzeb pamiętaj ponadto o takich kwestiach, jak:

  • wygodne i czyste pokoje – dobrze jeśli będą z łazienkami,
  • zieleń wokół domu przeznaczona do wypoczynku,
  • ładne meble ogrodowe do wypoczynku (np. dostosowane do klimatu miejsca - drewniane),
  • możliwość w miarę łatwego dojazdu, ogrodzony parking,
  • różnorodne hodowle i uprawy w ramach gospodarstwa,
  • oferta ekologicznej żywności,
  • dodatkowe atuty: miejsce na ognisko/grilla, plac zabaw dla dzieci, rowery, wędki, łódki, bryczki itd.,
  • atrakcje na deszczową pogodę np. bilard, sauna, dodatkowy pokój do zabawy dla dzieci itd.

REKLAMA

Ustalenie cen

Właściwie ustalone ceny w agroturystyce mają bardzo duże znaczenie dla powodzenia tego przedsięwzięcia. To one decydują o popycie na te usługi i o późniejszym zysku.

Zbyt wysokie ceny mogą zniechęcić potencjalnych turystów, zbyt niskie mogą przynieść stratę. Trzeba zatem znaleźć „złoty środek”, czyli optymalną cenę za oferowane usługi. Za wysoka cena powoduje, że goście będą oczekiwać naprawdę wysokiego standardu usług i dodatkowych atrakcji gospodarstwa agroturystycznego, ich brak niewątpliwie rozczaruje. Zbyt niskie ceny również mogą być zniechęcające i „podejrzane”.

Rynek turystyczny charakteryzuje się zróżnicowaniem cen, a mianowicie zależą one od takich czynników jak: sezon, jakość i standard oferowanych usług, rodzaj nabywców, czas pobytu turystów itp. Warto pamiętać przy ustalaniu cen o zastosowaniu różnego rodzaju zniżek, jest to dobra metoda na przyciągnięcie klientów i przedłużenie sezonu turystycznego, co pozwoli na lepsze wykorzystanie obiektu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dobrze jest ustalając ceny wykorzystać zasadę im dłuższy pobyt, tym taniej (w przeliczeniu na dzień pobytu). Zniżki przy dłuższym odpoczynku powinny być na tyle odczuwalne dla klienta, aby chciał pozostać w tym samym miejscu zamiast wybierać następne. Warto tez pamiętać, że z turystyki wiejskiej korzystają najczęściej rodziny z małymi dziećmi i emeryci. Zróżnicowanie cen dla tej grupy będzie miało ogromne znaczenie. 

Anna Konarzewska-Żuczek

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA