| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Gospodarstwo agroturystyczne > Gospodarstwo agroturystyczne - pomysł

Gospodarstwo agroturystyczne - pomysł

Gospodarstwo agroturystyczne to doskonały pomysł na dodatkowy dochód dla każdego rolnika, ale również dla każdego, kto chce zainwestować w wypoczynek na wsi.
Agroturystyka jest coraz popularniejszą formą wypoczynku, szczególnie dla rodzin z dziećmi, ludzi zapracowanych, zmęczonych hałasem wielkich miast i chcących wypocząć w ciszy, spokoju, na łonie natury. Wszystko to powoduje że, gospodarstw agroturystycznych przybywa. Dla klientów/turystów coraz ważniejszy staje się wysoki standard bazy noclegowej oraz wysoka jakość oferowanych usług. Nie wystarczy już łóżko i wspólna łazienka na korytarzu. Oczekiwania są o wiele wyższe.

Co na początek?

Jeżeli podjąłeś decyzję o prowadzeniu gospodarstwa agroturystycznego znajdź koniecznie swój indywidualny pomysł na ten biznes. W dobie tak dużej konkurencji w tej dziedzinie to bardzo ważne. Niewątpliwie oryginalny pomysł pomoże Ci zdobyć klientów.

Wielkość Twojej inwestycji zależeć będzie niewątpliwie od tego, czy jesteś właścicielem właściwej działki i budynku, i musisz go „tylko przystosować”, czy też dopiero zamierzasz je kupić.

Niewątpliwie nakłady na przystosowanie budynku, który już jest w Twoim posiadaniu będą dużo niższe (może nawet uda Ci się zmieścić w granicach kilku tysięcy złotych), niż kiedy będziesz musiał nabyć gospodarstwo i przystosować je do odpowiednich standardów. Musisz się wtedy liczyć z wydatkami rzędu od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych.

Najważniejszy będzie jednak pomysł na tego typu działalność. Dlatego też aby mieć konkurencyjną ofertę, warto zastanowić się na początku, w jaki sposób uatrakcyjnić przyjeżdżającym gościom pobyt.

Tym co niewątpliwie przyciąga ludzi do gospodarstw agroturystycznych jest możliwość delektowania się domowymi posiłkami, przygotowanymi ze zdrowych produktów pochodzących z gospodarstwa właścicieli. Dobrze jeśli produkty te można również kupić (np. miody, mleko, domowe sery, twarogi, wypieki, wędliny).

Inną atrakcją może być możliwość uczestniczenia w życiu gospodarzy, poznawanie wiejskich zwyczajów, kultury, specyfiki pracy na roli, hodowli zwierząt. Bardzo ciekawe może być danie możliwości spróbowania osobiście prac polowych.

Lokalizacja gospodarstwa

Lokalizacja gospodarstwa na terenie atrakcyjnym turystycznie (np. krajobraz naturalny, atmosfera samej okolicy, czyste środowisko, okolice zbiornika wodnego, lasu) jest dobrym punktem wyjścia dla przyszłego sukcesu przedsięwzięcia.

Ważna będzie infrastruktura ogólna w okolicy, czyli wodociąg, punkty handlowe i usługowe, infrastruktura turystyczna ─ wszystko to spełni swoją rolę przy złej pogodzie.

Dużą zaletą będą znajdujące się w pobliżu, ciekawe miejsca związane z historią regionu, jak skanseny, muzea, ciekawostki przyrodnicze i inne. Dużym atutem będą biegnące w okolicy szlaki turystyczne piesze bądź rowerowe.

Przystosowanie gospodarstwa

Przystosowując pokoje do agroturystyki pamiętaj, że goście oczekują od tego rodzaju wypoczynku kameralnego i przytulnego klimatu. Stąd też rodzi się naturalne ograniczenie, które odnosi się do maksymalnej liczby pokoi i łóżek w gospodarstwie.

Najlepszym sposobem na pozyskanie gości jest postawienie na wysoki standard świadczonych usług. Ważne jest, aby całość nawiązywała do tradycyjnej tematyki wiejskiej. Będą to akcenty właściwe dla danego regionu Polski.

Pamiętaj o meblach, takich jak wygodne łóżka, stoły, krzesła, szafy, szafki nocne z lampkami, jeżeli masz zamiar oferować wyższy poziom usług pomyśl o telewizorach w pokojach, małych lodówkach, dywanikach i innych szczegółach, które sprawią że atmosfera będzie miła i sprzyjająca wypoczynkowi.

Powoli standardem w obiektach hotelowych staje się bezprzewodowy dostęp do Internetu. Warto o tym pomyśleć i zainwestować, ponieważ jest to koszt niewielki, a wielu ludzi nawet wakacji bez dostępu do Internetu sobie nie wyobraża.

Ofertę gospodarstwa może uzupełnić np. pole namiotowe pozwalające za niewielkie pieniądze cieszyć się urokami polskiej wsi.

Planując przyjmowanie gości i przystosowując swoje gospodarstwo do ich potrzeb pamiętaj ponadto o takich kwestiach, jak:

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »