REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółka cywilna może być pracodawcą także dla wspólnika

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
praca, kobieta, tablet
praca, kobieta, tablet
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spółka cywilna jest umową zawartą między wspólnikami dla osiągnięcia określonego, wspólnego im celu gospodarczego. Wspólnicy jednak nie muszą być jedynie przedsiębiorcami działając w ramach tej spółki – mogą być jednocześnie przez nią zatrudnieni w ramach stosunku pracy.

Dlaczego spółka cywilna może być pracodawcą?

Spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą ani nie posiada osobowości prawnej, a zamiast niej w rejestrach funkcjonują jej wspólnicy. Nie stoi to jednak na przeszkodzie, by spółka występowała w charakterze pracodawcy, a pogląd ten potwierdza Kodeks pracy, który od pracodawcy wymaga jedynie istnienia jako jednostka organizacyjna. Również Sąd Najwyższy w wyroku o sygnaturze II UKN 507/98 wypowiedział się pozytywnie na temat zatrudniania przez spółkę pracowników.

REKLAMA

Dziedziczenie w spółce cywilnej

Kogo dotyczy zatrudnienie?

REKLAMA

Spółka cywilna może w nieograniczonym zakresie zatrudniać pracowników. Specjalną kategorią pracownika w tym przypadku będzie jednak wspólnik, którego stosunek pracy podlega rygorom ze względu na jego szczególny status w umowie spółki. Istotnym elementem stosunku pracy jest podporządkowanie pracownika pracodawcy, stąd wspólnik nie może pełnić jednocześnie obu tych funkcji. Nie oznacza to jednak, że zatrudnienie wspólnika jest w ogóle niemożliwe.

By zatrudnić wspólnika w spółce, należy jasno oddzielić obowiązki związane z prowadzeniem spraw spółki, jej reprezentacją i pozostałe, techniczne czynności, zwykle wymagające specjalistycznego wykształcenia lub umiejętności. W wyniku takiego podziału tworzy się dwa stanowiska, a także dwie umowy – jedna jest umową spółki cywilnej dotyczącą osiągania przez wspólników danego celu ekonomicznego, druga jest klasyczną umową o pracę, gdzie wspólnik podlega innemu przełożonemu.

Obowiązki muszą zostać rozgraniczone realnie, a nie jedynie pozornie. Podobnie niemożliwym jest w ramach umowy o pracę nałożenie obowiązku świadczeń, które odpowiadać będą wniesieniu wkładu w majątek spółki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Sąd pracy

Z tytułu umowy o pracę, wspólnik może także zgłaszać swoje roszczenia przeciwko spółce do sądu pracy. Mimo braku osobowości prawnej, spółka występująca jako pracodawca ma jednak pełną zdolność sądową i procesową, jak stanowi Kodeks postępowania cywilnego. Sąd Najwyższy stwierdził, że w takiej sytuacji pozywać należy zarówno spółkę cywilną, jak i wszystkich jej wspólników.

Jak pozwać pracodawcę do sądu pracy?

Koszta pracy wspólnika

Wynagrodzenie otrzymywane z tytułu stosunku pracy jest zupełnie niezależne od zysków wypracowywanych w ramach bycia wspólnikiem spółki cywilnej, stąd obowiązek odprowadzania składek za wspólnika będącego jednocześnie pracownikiem. Podobnie zwiększy się wysokość płaconego podatku dochodowego przez wspólnika-pracownika. Interpretacja podatkowa jest jednak łaskawa dla pozostałych wspólników, gdyż mają oni prawo do zaliczenia w koszty uzyskania przychodu wynagrodzenia zatrudnionego wspólnika w takim stosunku, w jakim pozostaje ich udział w spółce.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  REKLAMA

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  REKLAMA

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  REKLAMA