reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka cywilna > Spółka cywilna może być pracodawcą także dla wspólnika

Spółka cywilna może być pracodawcą także dla wspólnika

Spółka cywilna jest umową zawartą między wspólnikami dla osiągnięcia określonego, wspólnego im celu gospodarczego. Wspólnicy jednak nie muszą być jedynie przedsiębiorcami działając w ramach tej spółki – mogą być jednocześnie przez nią zatrudnieni w ramach stosunku pracy.

Dlaczego spółka cywilna może być pracodawcą?

Spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą ani nie posiada osobowości prawnej, a zamiast niej w rejestrach funkcjonują jej wspólnicy. Nie stoi to jednak na przeszkodzie, by spółka występowała w charakterze pracodawcy, a pogląd ten potwierdza Kodeks pracy, który od pracodawcy wymaga jedynie istnienia jako jednostka organizacyjna. Również Sąd Najwyższy w wyroku o sygnaturze II UKN 507/98 wypowiedział się pozytywnie na temat zatrudniania przez spółkę pracowników.

Dziedziczenie w spółce cywilnej

Kogo dotyczy zatrudnienie?

Spółka cywilna może w nieograniczonym zakresie zatrudniać pracowników. Specjalną kategorią pracownika w tym przypadku będzie jednak wspólnik, którego stosunek pracy podlega rygorom ze względu na jego szczególny status w umowie spółki. Istotnym elementem stosunku pracy jest podporządkowanie pracownika pracodawcy, stąd wspólnik nie może pełnić jednocześnie obu tych funkcji. Nie oznacza to jednak, że zatrudnienie wspólnika jest w ogóle niemożliwe.

By zatrudnić wspólnika w spółce, należy jasno oddzielić obowiązki związane z prowadzeniem spraw spółki, jej reprezentacją i pozostałe, techniczne czynności, zwykle wymagające specjalistycznego wykształcenia lub umiejętności. W wyniku takiego podziału tworzy się dwa stanowiska, a także dwie umowy – jedna jest umową spółki cywilnej dotyczącą osiągania przez wspólników danego celu ekonomicznego, druga jest klasyczną umową o pracę, gdzie wspólnik podlega innemu przełożonemu.

Obowiązki muszą zostać rozgraniczone realnie, a nie jedynie pozornie. Podobnie niemożliwym jest w ramach umowy o pracę nałożenie obowiązku świadczeń, które odpowiadać będą wniesieniu wkładu w majątek spółki.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Sąd pracy

Z tytułu umowy o pracę, wspólnik może także zgłaszać swoje roszczenia przeciwko spółce do sądu pracy. Mimo braku osobowości prawnej, spółka występująca jako pracodawca ma jednak pełną zdolność sądową i procesową, jak stanowi Kodeks postępowania cywilnego. Sąd Najwyższy stwierdził, że w takiej sytuacji pozywać należy zarówno spółkę cywilną, jak i wszystkich jej wspólników.

Jak pozwać pracodawcę do sądu pracy?

Koszta pracy wspólnika

Wynagrodzenie otrzymywane z tytułu stosunku pracy jest zupełnie niezależne od zysków wypracowywanych w ramach bycia wspólnikiem spółki cywilnej, stąd obowiązek odprowadzania składek za wspólnika będącego jednocześnie pracownikiem. Podobnie zwiększy się wysokość płaconego podatku dochodowego przez wspólnika-pracownika. Interpretacja podatkowa jest jednak łaskawa dla pozostałych wspólników, gdyż mają oni prawo do zaliczenia w koszty uzyskania przychodu wynagrodzenia zatrudnionego wspólnika w takim stosunku, w jakim pozostaje ich udział w spółce.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama