reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka cywilna > Czy prawa wspólników spółki cywilnej przejdą na spółkę jawną?

Czy prawa wspólników spółki cywilnej przejdą na spółkę jawną?

Wspólnicy, którzy chcą przekształcić spółkę cywilną w spółkę jawną często mają wątpliwości, co do przejścia praw stanowiących majątek wspólny spółki przekształconej. Obawy dotyczą zazwyczaj zakresu praw, sposobu i warunków formalnych przejścia.

Zezwolenia, koncesje, ulgi

Po przekształceniu w spółkę jawną, przechodzą na nią wszystkie prawa i obowiązki stanowiące majątek wspólny wspólników spółki cywilnej, szczególnie w zakresie zezwoleń, koncesji czy ulg, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej (art. 553 § 2 k.s.h.). Jest to celowy zabieg ustawodawcy,  który ma na celu usunięcie wszelkich negatywnych skutków takiego przekształcenia. Zatem przy przekształceniu spółki cywilnej w spółkę jawną zmienia się forma prawna,  a nie tożsamość podmiotu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Nieruchomości

Rezultatem przekształcenia będzie również przejęcie prawa własności nie tylko ruchomości, lecz także nieruchomości. Jedynym czego dopełnić, to zgłoszenie zmiany właściciela w sądzie wieczysto-księgowym i dokonanie właściwego wpisu w II dziale księgi wieczystej, w którym mieści się oznaczenie właściciela lub użytkownika wieczystego.

Czy można zawiesić działalność spółki cywilnej?

Czynności procesowe

Nowo powstała spółka jawna wstępuje również w stosunki procesowe, jak również będą jej przysługiwały wszelkie uprawnienia i obowiązki w trakcie postępowania. Ważny jest jednak sposób reprezentacji spółki ujawniony w KRS. Co do zasady każdy wspólnik ma prawo reprezentować spółkę jawną, dotyczy to wszystkich czynności sądowych i pozasądowych spółki. Umowa spółki może jednak pozbawić wspólnika prawa reprezentacji lub ograniczyć to prawo poprzez obowiązek reprezentowania łącznie z innym wspólnikiem lub prokurentem. W przypadku reprezentacji mieszanej nie bez znaczenia pozostaje również zakres umocowania prokurenta.

Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki cywilnej

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama