| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka cywilna > Czy prawa wspólników spółki cywilnej przejdą na spółkę jawną?

Czy prawa wspólników spółki cywilnej przejdą na spółkę jawną?

Wspólnicy, którzy chcą przekształcić spółkę cywilną w spółkę jawną często mają wątpliwości, co do przejścia praw stanowiących majątek wspólny spółki przekształconej. Obawy dotyczą zazwyczaj zakresu praw, sposobu i warunków formalnych przejścia.

Zezwolenia, koncesje, ulgi

Po przekształceniu w spółkę jawną, przechodzą na nią wszystkie prawa i obowiązki stanowiące majątek wspólny wspólników spółki cywilnej, szczególnie w zakresie zezwoleń, koncesji czy ulg, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej (art. 553 § 2 k.s.h.). Jest to celowy zabieg ustawodawcy,  który ma na celu usunięcie wszelkich negatywnych skutków takiego przekształcenia. Zatem przy przekształceniu spółki cywilnej w spółkę jawną zmienia się forma prawna,  a nie tożsamość podmiotu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Nieruchomości

Rezultatem przekształcenia będzie również przejęcie prawa własności nie tylko ruchomości, lecz także nieruchomości. Jedynym czego dopełnić, to zgłoszenie zmiany właściciela w sądzie wieczysto-księgowym i dokonanie właściwego wpisu w II dziale księgi wieczystej, w którym mieści się oznaczenie właściciela lub użytkownika wieczystego.

Czy można zawiesić działalność spółki cywilnej?

Czynności procesowe

Nowo powstała spółka jawna wstępuje również w stosunki procesowe, jak również będą jej przysługiwały wszelkie uprawnienia i obowiązki w trakcie postępowania. Ważny jest jednak sposób reprezentacji spółki ujawniony w KRS. Co do zasady każdy wspólnik ma prawo reprezentować spółkę jawną, dotyczy to wszystkich czynności sądowych i pozasądowych spółki. Umowa spółki może jednak pozbawić wspólnika prawa reprezentacji lub ograniczyć to prawo poprzez obowiązek reprezentowania łącznie z innym wspólnikiem lub prokurentem. W przypadku reprezentacji mieszanej nie bez znaczenia pozostaje również zakres umocowania prokurenta.

Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki cywilnej

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Plantronics

Plantronics jest pionierem technologii audio i liderem rynku rozwiązań komunikacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »