Czy prawa wspólników spółki cywilnej przejdą na spółkę jawną?
REKLAMA
REKLAMA
Zezwolenia, koncesje, ulgi
Po przekształceniu w spółkę jawną, przechodzą na nią wszystkie prawa i obowiązki stanowiące majątek wspólny wspólników spółki cywilnej, szczególnie w zakresie zezwoleń, koncesji czy ulg, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej (art. 553 § 2 k.s.h.). Jest to celowy zabieg ustawodawcy, który ma na celu usunięcie wszelkich negatywnych skutków takiego przekształcenia. Zatem przy przekształceniu spółki cywilnej w spółkę jawną zmienia się forma prawna, a nie tożsamość podmiotu.
REKLAMA
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Nieruchomości
Rezultatem przekształcenia będzie również przejęcie prawa własności nie tylko ruchomości, lecz także nieruchomości. Jedynym czego dopełnić, to zgłoszenie zmiany właściciela w sądzie wieczysto-księgowym i dokonanie właściwego wpisu w II dziale księgi wieczystej, w którym mieści się oznaczenie właściciela lub użytkownika wieczystego.
Czy można zawiesić działalność spółki cywilnej?
Czynności procesowe
Nowo powstała spółka jawna wstępuje również w stosunki procesowe, jak również będą jej przysługiwały wszelkie uprawnienia i obowiązki w trakcie postępowania. Ważny jest jednak sposób reprezentacji spółki ujawniony w KRS. Co do zasady każdy wspólnik ma prawo reprezentować spółkę jawną, dotyczy to wszystkich czynności sądowych i pozasądowych spółki. Umowa spółki może jednak pozbawić wspólnika prawa reprezentacji lub ograniczyć to prawo poprzez obowiązek reprezentowania łącznie z innym wspólnikiem lub prokurentem. W przypadku reprezentacji mieszanej nie bez znaczenia pozostaje również zakres umocowania prokurenta.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.