REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady wydawania świadectw pracy

Zasady wydawania świadectw pracy
Zasady wydawania świadectw pracy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy powstaje z mocy prawa obowiązek wydania pracownikowi świadectwa pracy. Pracodawca jest zobowiązany do wystawienia świadectwa bez oczekiwania na wniosek pracownika.

Wyjątkiem jest sytuacja opisana w art. 97 § 11–13 k.p., którą wprowadzono do Kodeksu pracy ustawą z 5 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy (Dz.U. Nr 36, poz. 181).

REKLAMA

Jeżeli pracownik pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na okres próbny, umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy, pracodawca jest zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie takich umów, zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od zawarcia pierwszej z tych umów (art. 97 § 11 k.p.).

Świadectwo pracy wydaje się w dniu upływu terminu – 24-miesięcznego okresu zatrudnienia.

Jeżeli jednak rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę nawiązanej przed upływem 24 miesięcy przypada po upływie tego terminu, świadectwo pracy wydaje się w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia takiej umowy o pracę (art. 97 § 12 k.p.).

Pracownik pozostający w zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę na okres próbny, umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy może jednak w każdym czasie żądać:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • wydania świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem każdej ze wskazanych umów o pracę lub
 • wydania świadectwa pracy dotyczącego łącznego okresu zatrudnienia na podstawie takich umów, przypadającego przed zgłoszeniem żądania wydania świadectwa pracy.

Pracodawca ma wydać świadectwo pracy w ciągu 7 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku pracownika.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Jakie roszczenia przysługują za niewydanie świadectwa pracy?

Kolejna umowa o pracę

REKLAMA

Należy uznać, że do zastosowania art. 97 § 11–13 k.p. nie jest konieczne, aby podczas tych 24 miesięcy występował ciąg umów zapoczątkowany umową o pracę na okres próbny. Wystarczające powinno być pozostawanie w zatrudnieniu przez 2 lata na podstawie kolejnych umów na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy.

Ustawodawca zrezygnował z określenia, że nawiązanie kolejnej umowy ma nastąpić „bezpośrednio po” rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy, co nie wyklucza występowania przerw między poszczególnymi umowami zawieranymi między tymi samymi stronami stosunku pracy z zastrzeżeniem, że nie są one dłuższe niż okres 7 dni od dnia ustania stosunku pracy, w którym zgodnie z przepisami pracodawca najpóźniej powinien pracownikowi lub upoważnionej przez niego na piśmie osobie wysłać za pośrednictwem poczty świadectwo pracy lub doręczyć w inny sposób (§ 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania; Dz.U. Nr 60, poz. 282; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 251, poz. 1509).

Pracodawca po upływie 24 miesięcy zatrudnienia pracownika na podstawie umów terminowych będzie zobowiązany wydać pracownikowi jedno świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie tych umów, poczynając od zawarcia pierwszej z nich. Zasada ta znajdzie jednak zastosowanie tylko w przypadku modelowym, w którym w dniu upływu 24-miesięcznego okresu zatrudnienia następuje rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy. Nie zawsze przecież będziemy mieć do czynienia z taką sytuacją.

REKLAMA

Wyjątek dotyczy sytuacji faktycznej, w której w dniu upływu 24-miesięcznego zatrudnienia pracownika i pracodawcę łączy niezakończona jeszcze umowa o pracę. Wówczas pracodawca nie wydaje świadectwa pracy obejmującego zakończone okresy zatrudnienia, tylko czeka do zakończenia umowy zawartej przed upływem 24 miesięcy i wówczas wydaje świadectwo pracy obejmujące wszystkie te okresy.

Problem praktyczny, jaki nasuwa się w związku z zastosowaniem tego przepisu, jest taki, że przecież nie zawsze po zakończeniu np. 3-miesięcznej umowy o pracę na okres próbny i zawieraniu umowy o pracę na okres 1 roku strony będą wiedziały, że w ciągu 24 miesięcy, poczynając od umowy o pracę na okres próbny, będzie ich łączył stosunek pracy, gdyż tylko w takiej sytuacji obowiązek wydania świadectwa pracy za okres próbny nie powstaje z mocy prawa.

Należy zaznaczyć, że najczęściej z tej regulacji mogą korzystać tylko ci pracodawcy, którzy przykładowo po 1 roku umowy o pracę zawierają kolejną na okres co najmniej 1 roku lub po 3-miesięcznym okresie próbnym zawierają umowę o pracę na czas określony co najmniej obejmujący 21 miesięcy.

Co do zasady przepisy art. 97 § 11–13 k.p. w brzmieniu nadanym ustawą z 5 stycznia 2011 r. stosuje się do stosunków pracy nawiązanych na podstawie umów o pracę wymienionych w tych przepisach, poczynając od dnia wejścia w życie ustawy, a więc od 21 marca 2011 r.

Pracodawca wydaje świadectwo pracy zgodnie z dotychczasowymi przepisami, jeżeli w dniu 21 marca 2011 r. trwa kolejna umowa o pracę nawiązana w okolicznościach określonych w art. 97 § 11 k.p., w brzmieniu obowiązującym przed tym dniem. Chodzi o sytuację, w której 21 marca 2011 r. trwa kolejna umowa zawarta bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę – wówczas stosujemy przepisy dotychczasowe.

Odszkodowanie za niewydanie świadectwa pracy

Więcej przeczytasz w Serwisie Prawno - Pracowniczym. Sprawdź - NIETYPOWE SYTUACJE W PRAWIE PRACY – PRZEWODNIK

Autorzy: DOMINIKA DÖRRE-NOWAK, ALEKSANDER P. KUŹNIAR

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

  Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

  Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

  Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

  Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

  Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

  Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

  Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

  REKLAMA

  Zaskakujący rok na giełdzie. Czego spodziewać się na ostatniej prostej 2023 r.?

  To był zaskakujący rok dla rynków, wyjątkowo pomyślny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę widmo recesji, które groziło nam jeszcze na jego początku. Czy ostatnie tygodnie roku znów są obiecujące dla giełdy?

  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  REKLAMA

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  REKLAMA