reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jak prawidłowo wypełnić świadectwo pracy

Jak prawidłowo wypełnić świadectwo pracy

Informacje zawarte w świadectwie pracy mają istotne znaczenie zarówno dla ustalania uprawnień pracowniczych, jak i wynikających z przepisów ubezpieczeniowych. Dlatego w świadectwie należy podać m.in. okresy nieskładkowe przypadające w okresie zatrudnienia u danego pracodawcy.


Zasady wypełniania świadectwa pracy zostały określone w rozporządzeniu MPiPS z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania - zwanym dalej rozporządzeniem.

W załączniku do rozporządzenia ustawodawca określił wzór druku świadectwa pracy. W jego punkcie pierwszym pracodawca musi wpisać m.in. okres zatrudnienia pracownika. Okres ten liczy się od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego rozwiązania albo wygaśnięcia. Jeżeli umowa została podpisana innego dnia niż rozpoczęcie pracy, w świadectwie jako początek okresu zatrudnienia należy wskazać dzień określony w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy.

Przykład

Umowę o pracę podpisano 22 kwietnia, wskazując w niej jako termin rozpoczęcia pracy 1 maja. W świadectwie pracy jako początek zatrudniania należy wpisać 1 maja, mimo że było to święto. Gdyby w umowie nie określono terminu rozpoczęcia pracy, należałoby uznać, że stosunek pracy nawiązał się w dniu zawarcia umowy, czyli 22 kwietnia.

Okres zatrudnienia podaje się przez wskazanie daty początkowej i końcowej - niewłaściwe jest podawanie czasu trwania stosunku pracy, np. 3 lata, 4 miesiące i 12 dni.

W tym samym punkcie pracodawca powinien podać wymiar czasu, w jakim pracownik wykonywał powierzone mu obowiązki. Wymiar czasu pracy można podać według uznania, np. pełny etat, 1 etat, pełny wymiar czasu pracy, połowa pełnego wymiaru czasu pracy, 3/4 etatu. Jeżeli pracownik w trakcie całego zatrudnienia pracował w różnych wymiarach czasu pracy, należy osobno zapisać wszystkie okresy i wymiary etatu.

Punkt drugi świadectwa pracy wymaga podania rodzaju wykonywanej pracy. W tym miejscu należy wpisać rodzaj pracy wynikający z zawartej z pracownikiem umowy o pracę, przez wskazanie srtanowiska lub funkcji (np. murarz) lub przez określenie zakresu obowiązków (wówczas należy zwięźle opisać wykonywane czynności).

Wszystkie zajmowane przez pracownika stanowiska lub pełnione funkcje należy wpisać chronologicznie od dnia rozpoczęcia do dnia zakończenia umowy.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Forum Od-nowa

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama