REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak prawidłowo wypełnić świadectwo pracy

Ewa Przedwojska
Ewa Przedwojska

REKLAMA

Informacje zawarte w świadectwie pracy mają istotne znaczenie zarówno dla ustalania uprawnień pracowniczych, jak i wynikających z przepisów ubezpieczeniowych. Dlatego w świadectwie należy podać m.in. okresy nieskładkowe przypadające w okresie zatrudnienia u danego pracodawcy.

Zasady wypełniania świadectwa pracy zostały określone w rozporządzeniu MPiPS z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania - zwanym dalej rozporządzeniem.

REKLAMA

Okres i wymiar czasu pracy

W załączniku do rozporządzenia ustawodawca określił wzór druku świadectwa pracy. W jego punkcie pierwszym pracodawca musi wpisać m.in. okres zatrudnienia pracownika. Okres ten liczy się od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego rozwiązania albo wygaśnięcia. Jeżeli umowa została podpisana innego dnia niż rozpoczęcie pracy, w świadectwie jako początek okresu zatrudnienia należy wskazać dzień określony w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy.

Przykład

Umowę o pracę podpisano 22 kwietnia, wskazując w niej jako termin rozpoczęcia pracy 1 maja. W świadectwie pracy jako początek zatrudniania należy wpisać 1 maja, mimo że było to święto. Gdyby w umowie nie określono terminu rozpoczęcia pracy, należałoby uznać, że stosunek pracy nawiązał się w dniu zawarcia umowy, czyli 22 kwietnia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Okres zatrudnienia podaje się przez wskazanie daty początkowej i końcowej - niewłaściwe jest podawanie czasu trwania stosunku pracy, np. 3 lata, 4 miesiące i 12 dni.

W tym samym punkcie pracodawca powinien podać wymiar czasu, w jakim pracownik wykonywał powierzone mu obowiązki. Wymiar czasu pracy można podać według uznania, np. pełny etat, 1 etat, pełny wymiar czasu pracy, połowa pełnego wymiaru czasu pracy, 3/4 etatu. Jeżeli pracownik w trakcie całego zatrudnienia pracował w różnych wymiarach czasu pracy, należy osobno zapisać wszystkie okresy i wymiary etatu.

Rodzaj pracy i zajmowane stanowiska

Punkt drugi świadectwa pracy wymaga podania rodzaju wykonywanej pracy. W tym miejscu należy wpisać rodzaj pracy wynikający z zawartej z pracownikiem umowy o pracę, przez wskazanie srtanowiska lub funkcji (np. murarz) lub przez określenie zakresu obowiązków (wówczas należy zwięźle opisać wykonywane czynności).

Wszystkie zajmowane przez pracownika stanowiska lub pełnione funkcje należy wpisać chronologicznie od dnia rozpoczęcia do dnia zakończenia umowy.

Więcej w Serwisie Prawno-Pracowniczym - Zamów prenumeratę >>

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozwój sztucznej inteligencji jak rewolucja przemysłowa? Firmy gotowe na zmiany

    Do 2030 r. będzie dziesiątki milionów nowych miejsc pracy dzięki SI - tak wynika z raportu McKinsey. Światowe Forum Ekonomiczne akcentuje jednak, że wiele stanowisk ulegnie likwidacji. O tym, że firmy muszą dostosować się do nowej rzeczywistości, wiadomo, pytanie brzmi - jak szybko? 

    Kalendarz marketingowy – czym jest i jak może pomóc w działalności małej firmy?

    Co to jest kalendarz marketingowy? Jak można wykorzystać to narzędzie do marketingu internetowego małych i średnich firm?

    Polska największym producentem jabłek w UE. Jabłek jemy jednak mało

    Polska jest największym producentem jabłek w Unii Europejskiej oraz 4. ich producentem na świecie. Mimo, że w naszym kraju tych owoców jest pod dostatkiem, a jabłko jest promowane jako owoc narodowy, jego spożycie nie rośnie. W gospodarstwach domowych zjada się rocznie ok. 11-12 kg jabłek na osobę.

    Hipermarkety tańsze niż dyskonty? Gdzie bardziej opłaca się robić zakupy?

    W sklepach ceny wciąż rosną, ale w niektórych trochę wolniej. Gdzie teraz opłaca się robić zakupy? Co lepiej kupić w dyskoncie a co w supermarkecie? Czy w najbliższym czasie można spodziewać się, że we wszystkich sklepach wzrost rdr. będzie jednocyfrowy? 

    REKLAMA

    Pożary paneli fotowoltaicznych. Jak zminimalizować ryzyko?

    Jak każdy inny rodzaj instalacji, fotowoltaika jest narażona na usterki i awarie: przegrzanie, uszkodzenia, przepięcia, a w skrajnych przypadkach nawet na pożary. Chociaż do zaprószenia ognia dochodzi bardzo rzadko, zawsze trzeba pamiętać o środkach ostrożności. Jak zminimalizować ryzyko awarii?

    Ze sztuczną inteligencją logistyka nie będzie już taka sama

    Sztuczna inteligencja w logistyce to przyszłość. W łańcuch dostaw z użyciem AI chce zainwestować już ponad 60% firm. Co może ułatwić ta technologia? 

    Nowy trend - zmiana okularów co sezon?

    Okulary jako element stylizacji i w dodatku regularnie wymieniany zgodnie z trendami już nikogo nie dziwi. Przychody na rynku okularów są coraz wyższe i będą się jeszcze zwiększać. Nie tylko ze względu na starzejące się społeczeństwo. 

    Bezpieczeństwo w leśnictwie. Apel przedsiębiorców o interwencję państwa

    W obliczu rosnącej liczby tragicznych wypadków w leśnictwie, przedsiębiorcy leśni wzywają do pilnej reakcji ze strony państwa. Postulują o zwiększenie nadzoru nad Lasami Państwowymi, odpolitycznienie kadr oraz opracowanie strategii dla sektora leśno-drzewnego. Ale czy ich głos zostanie wysłuchany?

    REKLAMA

    Pieniądze dla rolników uprawiających kukurydzę. Do 80 proc. kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur lub rachunków. Do kiedy wnioski?

    Do 6 października 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pomoc finansową dla producenta rolnego, który w 2022 r. lub 2023 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę - poinformowała Agencja.

    Czy Technologia Internetu Rzeczy zrewolucjonizuje sektor farmaceutyczny?

    Łańcuch dostaw w sektorze farmaceutycznym to duże wyzwanie - bezpieczeństwo i jakość produktu jest obwarowana licznymi uregulowaniami i przepisami. Systemy i urządzenia oparte o technologię Internetu Rzeczy – IoT (z ang. Internet of Things) wydają się logicznym rozwiązaniem. 

    REKLAMA