REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Termin wydania świadectwa pracy

Redakcja
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Świadectwo pracy jest wydawane pracownikowi w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Wydanie świadectwa pracy jest obowiązkiem pracodawcy i nie może być uzależnionym od spełnienia jakichkolwiek dodatkowych warunków przez pracownika. W jakim terminie należy wydać pracownikowi świadectwo pracy?

Świadectwo pracy

Świadectwo pracy zawiera informacje dotyczące pracownika, które ułatwiają przyszłemu pracodawcy ustalenie przysługujących pracownikowi uprawnień. Niedopełnienie obowiązku wydania świadectwa pracy jest zagrożone karą grzywny w wysokości od 1 tys. zł do 30 tys. zł.

REKLAMA

Zobacz: Zasady wydawania świadectw pracy

Termin wydania świadectw pracy

Pracodawca musi wydać świadectwo pracy niezwłocznie po rozwiązaniu lub wygaśnięciu stosunku pracy.

Terminy wydawania świadectw pracy uległy zmianie w związku z nowelizacją Kodeksu pracy, która obowiązuje od 21 marca 2011 roku. Zgodnie z nowelizacją pracownik, który pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na okres próbny, umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy otrzyma świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie takich umów, zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od zawarcia pierwszej z tych umów.

Redakcja poleca: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne - PDF

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W powyższym przypadku możliwe jest więc wydanie zbiorczego świadectwa pracy. Świadectwo takie wydaje się w dniu upływu 24 miesięcznego terminu zatrudnienia. Jeżeli rozwiązanie umowy następuje przed upływem 24 miesięcy - świadectwo pracy jest wydawane w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.

Należy jednak pamiętać, że pracownik może zażądać wydania świadectwa pracy po rozwiązaniu lub wygaśnięciu każdej ze wspomnianych umów o pracę. Gdy pracownik zgłosi takie żądanie pracodawca ma obowiązek wydania  świadectwa pracy w terminie 7 dni od wpływu pisemnego wniosku pracownika,

Zobacz: Czy za wystawienie błędnego świadectwa pracy można dostać mandat od inspektora pracy

Świadectwo wydaje się w dniu ustania stosunku pracy

Pracodawca musi już w dniu ustania stosunku pracy mieć przygotowane świadectwo pracy dla pracownika. Błędnym jest rozumowanie, że na zawsze pracodawca ma 7 dni na wydanie świadectwa pracy. Siedmiodniowy termin obowiązuje tylko w przypadku, gdy nie jest możliwe wydanie pracownikowi świadectwa pracy bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu stosunku pracy.

Nieterminowe wydanie świadectwa pracy jest niezgodne z obowiązującymi przepisami i jest zagrożone karą grzywny.

Wypełnianie świadectwa pracy

Świadectwo pracy powinno być wypełnione zgodnie z obowiązującym wzorem i wytycznymi określonymi w rozporządzeniu z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu jego wydawania.

Zobacz: Jak prawidłowo wypełnić świadectwo pracy

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA