REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie roszczenia przysługują za niewydanie świadectwa pracy?

Małgorzata Kryda
pracownik, pracodawca, odszkodowania pracownicze
pracownik, pracodawca, odszkodowania pracownicze

REKLAMA

REKLAMA

Rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy pociąga za sobą zobowiązanie pracodawcy do wystawienia pracownikowi świadectwa pracy. Zdarza się jednak, że przełożony uchyla się od spełnienia tego obowiązku. W takich sytuacjach pracownikowi przysługuje roszczenie o naprawienie szkody.

Czym jest świadectwo pracy?

Świadectwo pracy jest dokumentem, który pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi niezwłocznie w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy (art. 97 § 1 kodeksu pracy). W zaświadczeniu tym pracodawca zamieszcza informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także inne dane niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. Na żądanie pracownika w świadectwie pracy pracodawca zawrze także informacje o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach (art. 97 § 2 kp.).

REKLAMA

Wydanie świadectwa pracy nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą! (art. 97 § 1 kp.).

Pan Jan nie otrzymał jeszcze wynagrodzenia za ostatni miesiąc swojej pracy. Pracodawca i tak powinien wydać mu świadectwo pracy.

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Termin wydania świadectwa pracy

Otrzymanie świadectwa pracy jest dla pracownika niezwykle istotne. Brak tego dokumentu może sprawić, że pracownik nie znajdzie nowego zatrudnienia albo nie będzie mógł realizować przysługujących mu uprawnień. Na pracodawcy spoczywa obowiązek wydania dokumentu w dniu, w którym ustał stosunek pracy, a jeśli nie jest to możliwe – w ciągu siedmiu dni. Świadectwo pracy można pracownikowi doręczyć pocztą, wręczyć mu je osobiście lub osobie przez niego upoważnionej. Jeżeli przełożony nie wydał świadectwa pracy z urzędu, pracownik powinien się o nie upomnieć (najlepiej pisemnie, dla celów dowodowych), a pracodawca spełnić swój obowiązek w ciągu kolejnych siedmiu dni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dochodzenie roszczeń przez pracownika

Co w przypadku gdy mimo złożonego wniosku pracodawca uchyla się od wydania dokumentu? Zgodnie z art. 99 kodeksu pracy pracownikowi przysługuje roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracodawcę wskutek niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy. Przepis ten dotyczy jednak tylko sytuacji, gdy szkoda ta polega na utracie zarobków.

Czy można zawrzeć dwie umowy o pracę z jednym pracownikiem?

REKLAMA

Aby uzyskać odszkodowanie, pracownik musi dowieść przed sądem, że to brak świadectwa pracy uniemożliwił mu otrzymanie zatrudnienia w innym miejscu. Warunkiem jest więc wykazanie związku przyczynowego między pozostawaniem bez pracy (a tym samym utratą zarobków) a niewydaniem świadectwa pracy w terminie (sygn. akt II PK 36/04).

Pan Jerzy pracował w firmie jako doradca podatkowy i postanowił zmienić pracę. Ubiegał się o nową posadę w innym miejscu, jednak nie otrzymał jej, ponieważ warunkiem koniecznym było posiadanie doświadczenia na podobnym stanowisku, którego pan Jerzy nie mógł bez świadectwa pracy udokumentować.

Pracownik musi także udowodnić przed sądem podejmował konkretne starania, aby uzyskać nowe zatrudnienie, np. brał udział w licznych procesach rekrutacyjnych itp. (por. uzasadnienie wyroku SN z 10 listopada 1978 r., sygn. akt I PRN 107/78).

Odpowiedzialność odszkodowawcza pracodawcy

Wysokość odszkodowania, jakie może zostać przyznane pracownikowi jest jednak ograniczona. Art. 99 § 2 kodeksu pracy stanowi, że odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za maksymalnie sześć tygodni pozostawania bez pracy. Nawet, jeżeli pracownik nie mógł znaleźć zatrudnienia przez okres dłuższy, nie otrzyma on odszkodowania przekraczającego wyznaczoną przez ustawę granicę. Odszkodowanie za niewydanie świadectwa pracy oblicza się tak samo jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy (§ 2 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia MPiPS z 29 maja 1996 r.). Podstawę stanowić będzie natomiast wynagrodzenie, które pracownik otrzymywał u dotychczasowego pracodawcy.

Co utrudnia znalezienie pracy?

W orzecznictwie przyjmuje się (SN z dnia Sąd 13 października 2004 r., II PK 36/04, OSNP 2005/8/106), że gdy wskutek niewydania przez pracodawcę świadectwa pracy pracownik poniósł inną szkodę, niż utrata zarobków, można dochodzić jej naprawienia na podstawie kodeksu cywilnego (art. 471 k.c. w związku z art. 300 k.p.).

Pan Jerzy nie może otrzymać emerytury, ponieważ bez świadectwa pracy nie jest w stanie wykazać potrzebnego do uzyskania świadczenia stażu pracy.

Przez brak świadectwa pracy pani Maria nie może zarejestrować się jako bezrobotna.

Jak wyliczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?

Roszczenia ze stosunku pracy przedawniają się z upływem trzech lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne (art. 291 § 1. kp) – w tym przypadku od dnia, w którym nastąpiło rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA