REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie roszczenia przysługują za niewydanie świadectwa pracy?

Małgorzata Kryda
pracownik, pracodawca, odszkodowania pracownicze
pracownik, pracodawca, odszkodowania pracownicze

REKLAMA

REKLAMA

Rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy pociąga za sobą zobowiązanie pracodawcy do wystawienia pracownikowi świadectwa pracy. Zdarza się jednak, że przełożony uchyla się od spełnienia tego obowiązku. W takich sytuacjach pracownikowi przysługuje roszczenie o naprawienie szkody.

Czym jest świadectwo pracy?

Świadectwo pracy jest dokumentem, który pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi niezwłocznie w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy (art. 97 § 1 kodeksu pracy). W zaświadczeniu tym pracodawca zamieszcza informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także inne dane niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. Na żądanie pracownika w świadectwie pracy pracodawca zawrze także informacje o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach (art. 97 § 2 kp.).

REKLAMA

Wydanie świadectwa pracy nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą! (art. 97 § 1 kp.).

Pan Jan nie otrzymał jeszcze wynagrodzenia za ostatni miesiąc swojej pracy. Pracodawca i tak powinien wydać mu świadectwo pracy.

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Termin wydania świadectwa pracy

Otrzymanie świadectwa pracy jest dla pracownika niezwykle istotne. Brak tego dokumentu może sprawić, że pracownik nie znajdzie nowego zatrudnienia albo nie będzie mógł realizować przysługujących mu uprawnień. Na pracodawcy spoczywa obowiązek wydania dokumentu w dniu, w którym ustał stosunek pracy, a jeśli nie jest to możliwe – w ciągu siedmiu dni. Świadectwo pracy można pracownikowi doręczyć pocztą, wręczyć mu je osobiście lub osobie przez niego upoważnionej. Jeżeli przełożony nie wydał świadectwa pracy z urzędu, pracownik powinien się o nie upomnieć (najlepiej pisemnie, dla celów dowodowych), a pracodawca spełnić swój obowiązek w ciągu kolejnych siedmiu dni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dochodzenie roszczeń przez pracownika

Co w przypadku gdy mimo złożonego wniosku pracodawca uchyla się od wydania dokumentu? Zgodnie z art. 99 kodeksu pracy pracownikowi przysługuje roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracodawcę wskutek niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy. Przepis ten dotyczy jednak tylko sytuacji, gdy szkoda ta polega na utracie zarobków.

Czy można zawrzeć dwie umowy o pracę z jednym pracownikiem?

REKLAMA

Aby uzyskać odszkodowanie, pracownik musi dowieść przed sądem, że to brak świadectwa pracy uniemożliwił mu otrzymanie zatrudnienia w innym miejscu. Warunkiem jest więc wykazanie związku przyczynowego między pozostawaniem bez pracy (a tym samym utratą zarobków) a niewydaniem świadectwa pracy w terminie (sygn. akt II PK 36/04).

Pan Jerzy pracował w firmie jako doradca podatkowy i postanowił zmienić pracę. Ubiegał się o nową posadę w innym miejscu, jednak nie otrzymał jej, ponieważ warunkiem koniecznym było posiadanie doświadczenia na podobnym stanowisku, którego pan Jerzy nie mógł bez świadectwa pracy udokumentować.

Pracownik musi także udowodnić przed sądem podejmował konkretne starania, aby uzyskać nowe zatrudnienie, np. brał udział w licznych procesach rekrutacyjnych itp. (por. uzasadnienie wyroku SN z 10 listopada 1978 r., sygn. akt I PRN 107/78).

Odpowiedzialność odszkodowawcza pracodawcy

Wysokość odszkodowania, jakie może zostać przyznane pracownikowi jest jednak ograniczona. Art. 99 § 2 kodeksu pracy stanowi, że odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za maksymalnie sześć tygodni pozostawania bez pracy. Nawet, jeżeli pracownik nie mógł znaleźć zatrudnienia przez okres dłuższy, nie otrzyma on odszkodowania przekraczającego wyznaczoną przez ustawę granicę. Odszkodowanie za niewydanie świadectwa pracy oblicza się tak samo jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy (§ 2 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia MPiPS z 29 maja 1996 r.). Podstawę stanowić będzie natomiast wynagrodzenie, które pracownik otrzymywał u dotychczasowego pracodawcy.

Co utrudnia znalezienie pracy?

W orzecznictwie przyjmuje się (SN z dnia Sąd 13 października 2004 r., II PK 36/04, OSNP 2005/8/106), że gdy wskutek niewydania przez pracodawcę świadectwa pracy pracownik poniósł inną szkodę, niż utrata zarobków, można dochodzić jej naprawienia na podstawie kodeksu cywilnego (art. 471 k.c. w związku z art. 300 k.p.).

Pan Jerzy nie może otrzymać emerytury, ponieważ bez świadectwa pracy nie jest w stanie wykazać potrzebnego do uzyskania świadczenia stażu pracy.

Przez brak świadectwa pracy pani Maria nie może zarejestrować się jako bezrobotna.

Jak wyliczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?

Roszczenia ze stosunku pracy przedawniają się z upływem trzech lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne (art. 291 § 1. kp) – w tym przypadku od dnia, w którym nastąpiło rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA