REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie roszczenia przysługują za niewydanie świadectwa pracy?

Małgorzata Kryda
pracownik, pracodawca, odszkodowania pracownicze
pracownik, pracodawca, odszkodowania pracownicze

REKLAMA

REKLAMA

Rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy pociąga za sobą zobowiązanie pracodawcy do wystawienia pracownikowi świadectwa pracy. Zdarza się jednak, że przełożony uchyla się od spełnienia tego obowiązku. W takich sytuacjach pracownikowi przysługuje roszczenie o naprawienie szkody.

Czym jest świadectwo pracy?

Świadectwo pracy jest dokumentem, który pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi niezwłocznie w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy (art. 97 § 1 kodeksu pracy). W zaświadczeniu tym pracodawca zamieszcza informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także inne dane niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. Na żądanie pracownika w świadectwie pracy pracodawca zawrze także informacje o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach (art. 97 § 2 kp.).

REKLAMA

Wydanie świadectwa pracy nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą! (art. 97 § 1 kp.).

Pan Jan nie otrzymał jeszcze wynagrodzenia za ostatni miesiąc swojej pracy. Pracodawca i tak powinien wydać mu świadectwo pracy.

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Termin wydania świadectwa pracy

Otrzymanie świadectwa pracy jest dla pracownika niezwykle istotne. Brak tego dokumentu może sprawić, że pracownik nie znajdzie nowego zatrudnienia albo nie będzie mógł realizować przysługujących mu uprawnień. Na pracodawcy spoczywa obowiązek wydania dokumentu w dniu, w którym ustał stosunek pracy, a jeśli nie jest to możliwe – w ciągu siedmiu dni. Świadectwo pracy można pracownikowi doręczyć pocztą, wręczyć mu je osobiście lub osobie przez niego upoważnionej. Jeżeli przełożony nie wydał świadectwa pracy z urzędu, pracownik powinien się o nie upomnieć (najlepiej pisemnie, dla celów dowodowych), a pracodawca spełnić swój obowiązek w ciągu kolejnych siedmiu dni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dochodzenie roszczeń przez pracownika

Co w przypadku gdy mimo złożonego wniosku pracodawca uchyla się od wydania dokumentu? Zgodnie z art. 99 kodeksu pracy pracownikowi przysługuje roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracodawcę wskutek niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy. Przepis ten dotyczy jednak tylko sytuacji, gdy szkoda ta polega na utracie zarobków.

Czy można zawrzeć dwie umowy o pracę z jednym pracownikiem?

REKLAMA

Aby uzyskać odszkodowanie, pracownik musi dowieść przed sądem, że to brak świadectwa pracy uniemożliwił mu otrzymanie zatrudnienia w innym miejscu. Warunkiem jest więc wykazanie związku przyczynowego między pozostawaniem bez pracy (a tym samym utratą zarobków) a niewydaniem świadectwa pracy w terminie (sygn. akt II PK 36/04).

Pan Jerzy pracował w firmie jako doradca podatkowy i postanowił zmienić pracę. Ubiegał się o nową posadę w innym miejscu, jednak nie otrzymał jej, ponieważ warunkiem koniecznym było posiadanie doświadczenia na podobnym stanowisku, którego pan Jerzy nie mógł bez świadectwa pracy udokumentować.

Pracownik musi także udowodnić przed sądem podejmował konkretne starania, aby uzyskać nowe zatrudnienie, np. brał udział w licznych procesach rekrutacyjnych itp. (por. uzasadnienie wyroku SN z 10 listopada 1978 r., sygn. akt I PRN 107/78).

Odpowiedzialność odszkodowawcza pracodawcy

Wysokość odszkodowania, jakie może zostać przyznane pracownikowi jest jednak ograniczona. Art. 99 § 2 kodeksu pracy stanowi, że odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za maksymalnie sześć tygodni pozostawania bez pracy. Nawet, jeżeli pracownik nie mógł znaleźć zatrudnienia przez okres dłuższy, nie otrzyma on odszkodowania przekraczającego wyznaczoną przez ustawę granicę. Odszkodowanie za niewydanie świadectwa pracy oblicza się tak samo jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy (§ 2 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia MPiPS z 29 maja 1996 r.). Podstawę stanowić będzie natomiast wynagrodzenie, które pracownik otrzymywał u dotychczasowego pracodawcy.

Co utrudnia znalezienie pracy?

W orzecznictwie przyjmuje się (SN z dnia Sąd 13 października 2004 r., II PK 36/04, OSNP 2005/8/106), że gdy wskutek niewydania przez pracodawcę świadectwa pracy pracownik poniósł inną szkodę, niż utrata zarobków, można dochodzić jej naprawienia na podstawie kodeksu cywilnego (art. 471 k.c. w związku z art. 300 k.p.).

Pan Jerzy nie może otrzymać emerytury, ponieważ bez świadectwa pracy nie jest w stanie wykazać potrzebnego do uzyskania świadczenia stażu pracy.

Przez brak świadectwa pracy pani Maria nie może zarejestrować się jako bezrobotna.

Jak wyliczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?

Roszczenia ze stosunku pracy przedawniają się z upływem trzech lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne (art. 291 § 1. kp) – w tym przypadku od dnia, w którym nastąpiło rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA