REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spółki osobowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przekształcenie spółki jawnej – wszystko o uprawnieniach spadkobiercy jej wspólnika

Przepisy kodeksu spółek handlowych dają możliwość przekształcania spółek osobowych w inne spółki osobowe oraz kapitałowe. Co do zasady odbywa się to według określonej procedury na którą składają się przewidziane prawem czynności (przygotowanie planu przekształcenia, dokumentów, podjęcie uchwały, rejestracja).

Co jest konieczne przy przekształcania spółek kapitałowych w osobowe?

Funkcjonujące w obrocie gospodarczym spółki kapitałowe mogą być przekształcane w spółki osobowe. Procedura przekształceniowa składa się z trzech części, a mianowicie z fazy przygotowawczej, podejmowania uchwał oraz rejestracji i ogłaszania. Jednak w związku z faktem, że każdy typ spółki ma pewne cechy charakterystyczne, procedura przekształcania poszczególnych spółek jest wzbogacona o pewne dodatkowe regulacje związane z konkretnym typem spółki.

Jak podejmowane są uchwały w spółce osobowej?

Uchwały w spółce podejmuje się zgodnie z jej umową, co do zasady jednomyślnie, chyba że umowa stanowi inaczej. Podjęta przez wspólników uchwała może być uchwałą ważną, uchwałą dotkniętą nieważnością – nie służy wówczas prawo zaskarżenia, ale dwa powództwa: ustalenia nieistnienia uchwały lub uchylenia uchwały.

Wkłady w spółkach osobowych

Istnieje różnica między wkładami wnoszonymi w spółkach osobowych oraz w spółkach kapitałowych, przy czym zarówno wkłady w spółkach kapitałowych jak i osobowych cechuje to, że muszą mieć określoną wartość księgową. Oznacza to, że muszą one znaleźć odzwierciedlenie w tzw. księgach handlowych każdej spółki.

REKLAMA

Jak pozbawić wspólnika prawa reprezentacji?

W jakiej sytuacji można pozbawić wspólnika spółki osobowej prawa reprezentacji? A na jakich zasadach następuje przyjęcie nowego wspólnika do spółki? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Jakie są skutki niezgłoszenia w terminie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki?

Często ma miejsce sytuacja, gdy osoby decyzyjne w spółkach prawa handlowego nie zgłaszają wniosku o ogłoszenie upadłości spółki, mimo, że spółka ta jest niewypłacalna. Warto jednak wiedzieć, że za niezgłoszenie w terminie wniosku o upadłość spółki grożą osobom zobowiązanym do złożenia takiego wniosku surowe sankcje.

Jak przekształcić spółki prawa handlowego?

Jakie spółki prawa handlowego można przekształcić, a jakie nie? Od czego trzeba zacząć i co jest wymagane przy przekształcaniu spółek? Wszystkie informacje o przekształcaniu spółek znajdziesz w poniższym artykule.

Kto może prowadzić sprawy w spółce osobowej?

Prowadzenie spraw spółki to podejmowanie wszelkich czynności związanych z bieżącym zarządzaniem spółką, w tym zarządzaniem majątkiem spółki, prawami i obowiązkami wspólników. Jest to całokształt spraw związanych z kierowaniem spółką oraz organizacją spółki. W zakres prowadzenia spraw spółki nie wchodzi świadczenie pracy i świadczenie usług na rzecz spółki.

REKLAMA

Prokura jako szczególny rodzaj pełnomocnictwa w spółce handlowej

Prokura to szczególny rodzaj pełnomocnictwa, które może udzielić jedynie przedsiębiorca wpisany do rejestru przedsiębiorców, czyli popularnego KRS. Zakres prokury jest bardzo ściśle określony, dotyczy ona jedynie prowadzenia spraw związanych z przedsiębiorstwem spółki, jeżeli osoba fizyczna udziela prokury to musi być ona związana z prowadzoną działalnością i nie dotyczyć niczego poza nią.

Kiedy można dokonać podziału spółek?

Kodeks spółek handlowych reguluje zasady dokonywania podziału spółek, przy czym dotyczy to jedynie spółek kapitałowych, które mogą się dzielić na dwie lub więcej. Nie podlegają natomiast podziałowi spółki osobowe.

Jak pozwać wspólnika za naruszenie zakazu konkurencji w spółce jawnej?

Wspólnik spółki jawnej obowiązany jest powstrzymać się od wszelkiej działalności sprzecznej z interesami spółki. Za naruszenie zakazu konkurencji wspólnikowi grożą przewidziane w kodeksie spółek handlowych określone sankcje. Dodatkowo w przypadku naruszenia przez wspólnika zakazu konkurencji wspólnicy mogą wystąpić z określonymi roszczeniami, o których mowa w kodeksie spółek handlowych. Kto jest uprawniony do złożenia pozwu w tej sprawie?

Jak to jest z podejmowaniem uchwał w spółce osobowej?

Uchwały w spółce podejmuje się zgodnie z jej umową. Co do zasady musi być również jednomyślność osób prowadzących sprawy spółki, chyba, że umowa stanowi inaczej np. może być określona większość, zwykła większość, wszyscy wspólnicy, także wyłączeni od prowadzenia spraw spółki.

Czy członków rad nadzorczych można dzielić na niezależnych i zależnych?

Termin niezależni członkowie rady nadzorczej wprowadzony został na stałe do języka prawniczego w odniesieniu do spółek publicznych w zbiorze „Dobrych praktyk w spółkach publicznych”. Termin oznacza osoby nie pozostające w jakichkolwiek relacjach z akcjonariuszami, spółką lub jej pracownikami, co mogłyby być dla nich potencjalnym źródłem konfliktu interesu.

Jakie są konsekwencje łącznia spółek?

Łącznie się spółek polega na przeniesieniu całego majątku jednej spółki na rzecz innej w zamian za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom/akcjonariuszom spółki przejmowanej lub w wypadku kiedy minimum 2 spółki zawiązują nową spółkę, na którą przechodzą wszystkie aktywa i pasywa łączących się spółek.

Czym jest udział kapitałowy w spółkach osobowych?

Udziałem kapitałowym jest równowartość wkładów wniesionych przez wspólnika. Związanych jest z nim kilka istotnych uprawnień i obowiązków wspólnika.

Co może być wkładem do spółki komandytowej?

Wkład wnoszony przez komandytariusza nie tylko stanowi podstawę dla rozpoczęcia działalności spółki, ale także określa jego udział w zyskach oraz ogranicza odpowiedzialność za jej zobowiązania. Niesie to za sobą pewne ograniczenia w zakresie przedmiotów wkładu.

Dlaczego oszczędzanie za granicą jest bardziej bezpieczne? - część II

Czym jest trust i jakie korzyści z niego płyną? Dlatego warto jest pomyśleć o wyłączeniu części aktywów z obrotu w Polsce i przekazaniu ich do pasywnych inwestycji zagranicznych? Odpowiedzi szukaj w poniższym artykule.

Kto może być stroną w procesie?

Przepisy prawa przyznają określonym podmiotom zdolność do występowania w postępowaniu sądowym jako strona. Uprawnienie to zwane jest zdolnością sądowa. Jakie podmioty posiadają zdolność sądową?

Pozycja wspólników w spółce komandytowej

Cechą charakterystyczną spółki komandytowej jest istnienie dwóch kategorii wspólników- o odrębnych funkcjach i obowiązkach w spółce.

Kiedy zapis na sąd polubowny traci moc, a kiedy jest bezskuteczny?

Zapis na sąd polubowny zawarty w umowie (statucie) spółki bądź też zawarty w umowie między stronami, powoduje, że strony mogą dochodzić roszczeń wynikający z danego stosunku prawnego przed sądem polubownym. W przypadku wniesienia sprawy przed sąd powszechny, sąd na zarzut pozwanego (uczestnika postępowania nieprocesowego) zapisu przed sąd polubowny, zgłoszony przed wdaniem się w spór co do istoty sporu – pozew (wniosek) odrzuci. Sąd powszechny nie odrzuci pozwu (wniosku) gdy okaże się, że zapis na sąd polubowny jest nieważny.

Czy wspólnik spółki jawnej ponosi odpowiedzialność za zobowiązania spółki wykreślonej z rejestru?

Sąd Najwyższy (dalej „SN”) w uchwale z dnia 4 września 2009 r. wyraził pogląd, iż wykreślenie spółki jawnej z rejestru przedsiębiorców nie wyłącza nadania tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko spółce klauzuli wykonalności przeciwko wspólnikowi ponoszącemu odpowiedzialność za zobowiązania wymienione w tytule egzekucyjnym.

Śmierć wspólnika spółki cywilnej

Niejednokrotnie zdarza się, że rozwój dobrze prosperującej spółki cywilnej zostaje zatrzymany przez nieoczekiwaną śmierć jednego ze wspólników. Na etapie konstruowana umowy spółki cywilnej warto gruntownie przemyśleć, co powinno stać się ze spółką w razie śmierci jednego ze wspólników.

Konflikt w spółce cywilnej

Umowa spółki cywilnej łączy co najmniej dwie osoby w celu osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Ustawodawca zakłada, że wspólnicy będą zgodnie działać na rzecz spółki. Ale w praktyce niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, w której wspólnicy przestają się dogadywać i dochodzi między nimi do konfliktów.

Firma spółki komandytowej

O ile co do zasady nazwa spółki komandytowej (firma) może być dowolna, istnieją pewne reguły, których naruszenie może spowodować negatywne konsekwencje dla wspólników.

Wzory podpisów w aktach krs

Czy mogę zapoznać się ze wzorem podpisu osoby upoważnionej do reprezentacji podmiotu wpisanego do krs? W jaki sposób mam to zrobić? Czyjego wzoru podpisu nie znajdę w krs?

Dla kogo spółka partnerska?

Kodeks spółek handlowych reguluje kilka typów spółek- z których każdą można dodatkowo dostosować do swoich potrzeb. Spółka partnerska dedykowana jest wolnym zawodom (lekarzom, prawnikom, czy architektom). Co szczególnego daje udział w tej spółce?

Działalność gospodarcza a dziedziczenie

Osoba fizyczna może prowadzić działalność gospodarczą w wielu formach: samodzielnie, wspólnie z innymi osobami (spółka cywilna) czy w ramach odrębnego podmiotu jakim jest spółka prawa handlowego. Śmierć przedsiębiorcy i kwestie dziedziczenia po nim mogą jednak sprowadzić na spadkobierców wiele problemów.

Odpowiedzialność za długi spółki

Nie zawsze prowadzenie działalności w ramach spółki zwolni cię od odpowiedzialności za zobowiązania. Sprawdź kiedy i jak będzie odpowiadać.

Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółek osobowych

W odróżnieniu od spółek kapitałowych (spółki z o.o. i spółki akcyjnej) wspólnicy spółek osobowych co do zasady ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania przez nie zaciągnięte - wynika to z samej konstrukcji tzw. ułomnych osób prawnych.

Odpowiedzialność za zobowiązania spółki komandytowej

Spółka komandytowa jest spółką osobową, a co za tym idzie „ułomną osobą prawną”. Pociąga to daleko idące skutki w zakresie odpowiedzialności wspólników za jej zobowiązania.

Zbycie udziałów w spółkach osobowych

Pomimo, iż cechą odróżniającą spółki osobowe od spółek kapitałowych, jest teoretycznie większa trwałość i stabilności składu osobowego ich wspólników, to jednak ustawodawca w art. 10 ksh przewidział możliwość zbycia udziałów przez wspólników.

Zbycie nieruchomości przez prokurenta sp. z o.o.

Prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa, udzielanego przez przedsiębiorców wpisanych do odpowiednich rejestrów. Funkcjonowanie prokurenta i zakres jego obowiązków budzi jednak czasem pewne wątpliwości w obrocie.

Wnoszenie nieruchomości jako wkładu do spółki osobowej

Wkładem do spółki osobowej może być własność nieruchomości. Z uwagi jednak na przejściową (lub trwałą) jej utratę przez wspólnika jest to niebezpieczne i niezalecane. Bywa jednak także kłopotliwe z innych przyczyn.

Ustanowienie zastawu rejestrowego na udziale w spółce osobowej

Często wspólnicy, przy formułowaniu umowy spółki, nie odnoszą się wprost do możliwości ustanowienia zastawu na jej udziałach. W takim przypadku należy sprawdzić czy umowa spółki zezwala na zbycie jej udziałów (rozumiane jako przeniesienie ogółu praw i obowiązków wspólnika na rzecz osoby trzeciej). Ponadto, zgodnie z treścią art. 10 ksh, zbycie udziałów spółki jest możliwe – o ile umowa spółki nie stanowi inaczej - po uzyskaniu zgody pozostałych udziałowców.

Przedawnienie roszczeń wobec spółki a odpowiedzialność wspólników spółek osobowych

Wspólnicy spółek osobowych (m.in. sp. jawnej) odpowiadają za zobowiązania tych spółek (z pewnymi wyjątkami, uzależnionymi od typu spółki). Mogą jednak powoływać się na zarzuty przysługujące spółce wobec wierzyciela (w tym zarzut przedawnienia).

Czym są spółki osobowe?

Spółki osobowe są podmiotami ujawnianymi w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Wybierając formę spółki dla prowadzenia działalności gospodarczej warto zapoznać się z podstawowymi informacjami w tym zakresie.

Jakie informacje są ujawniane w rejestrze przedsiębiorców KRS?

Rejestr przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego („KRS”) jest jednym z trzech rejestrów prowadzonych przez sąd rejestrowy. Przedsiębiorcy określeni w ustawie mają obowiązek rejestracji w KRS zarówno rozpoczęcia działalności gospodarczej, zmiany swoich danych jak i informacji o zawieszeniu czy zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej.

Kto jest wpisywany do rejestru przedsiębiorców KRS?

Rejestr Przedsiębiorców jest jednym z trzech rejestrów prowadzonych przez sądy rejestrowe KRS. Pełni zarówno funkcję legalizacyjną jak i informacyjną, a wpisy w nim ujawniane są co do zasady objęte domniemaniem prawdziwości. Jednak nie wszyscy przedsiębiorcy podlegają obowiązkowi rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym.

REKLAMA