REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rejestr przedsiębiorców, Spółka komandytowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rejestracja spółki jawnej oraz spółki komandytowej przez internet

Możliwość rejestracji spółki jawnej oraz spółki komandytowej za pośrednictwem internetu - zakłada nowela Kodeksu spółek handlowych, którą Sejm jednogłośnie uchwalił w piątek. Według ekspertów zmiana może przyczynić się do zmniejszenia biurokracji.

Senat za wprowadzeniem zmian w ustawie o KRS

Senat poparł wprowadzenie zmian w ustawie o KRS. Mają one obejmować przede wszystkim odciążenie sądów rejestrowych i podniesienia bezpieczeństwa w sektorze gospodarki poprzez oczyszczenie KRS z tzw. podmiotów martwych.

Rejestracja firmy w CEIDG przez Internet

Do zarejestrowania firmy w CEIDG konieczne jest posiadanie podpisu elektronicznego. Przedsiębiorcy mają zatem znaczne ułatwienie w rejestracji działalności. Nie wszyscy jednak są przekonani do rejestracji przez Internet. Od 2011 r. do połowy 2014 r. z takiej możliwości skorzystało jedynie 3% przedsiębiorców.

Oznaczenie stron umowy – komparycja umów

Prawidłowe oznaczenie strony umowy oraz jej reprezentantów ma kluczowe znaczenie dla skuteczności umowy oraz dochodzenia swoich praw z niej wynikających. W jaki sposób prawidłowo oznaczyć strony umowy oraz osoby je reprezentujące?

REKLAMA

Odpowiedzialność komplementariusza w spółce komandytowej

Rozróżnienie wspólników spółki komandytowej na komplementariuszy i komandytariuszy pociąga za sobą także różnice w zakresie ich odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Odpowiedzialność komplementariusza, wspólnika co do zasady mającego prawo do zaciągania zobowiązań w imieniu spółki komandytowej, jest znacznie szersza i w przeciwieństwie do odpowiedzialności komandytariusza nie podlega ograniczeniu.

Ministerstwo Gospodarki chce wprowadzenia zmian w CEIDG

Ministerstwo Gospodarki planuje wprowadzić zmiany w rejestrze CEIDG. Jest to spowodowane zbyt długim okresem rozpatrywania wniosków o dokonanie zmian w CEIDG. Jakie zmiany są planowane?

Zmiany w ustawie o KRS – opinia przedsiębiorców

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt założeń zmian w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym. Zmiany obejmą np. wprowadzenie uproszczonej procedury wykreślania podmiotów, które nie są aktywne i nie posiadają majątku. Jak postrzegają zmiany sami przedsiębiorcy?

Prawno – podatkowe aspekty spółki z o.o. komandytowej

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa jest specyficzną formą prowadzenia działalności, w której sprawy całej spółki prowadzi spółka z o.o. jako komplementariusz. Komandytariuszami są natomiast zazwyczaj osoby fizyczne. W jaki sposób rozliczać podatkowo taką spółkę?

REKLAMA

Czy można wpisać pełnomocnika do CEIDG?

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to jawny rejestr przedsiębiorców będących osobami fizycznymi lub będących członkami spółki cywilnej. Istnieje jednak także możliwość, by w tym rejestrze ujawnić swojego pełnomocnika, co znacznie uprości procedurę korzystania z jego pomocy przed urzędem.

Zmiana danych w CEIDG przez Internet

By wprowadzić zmiany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej przedsiębiorca nie musi już tracić czasu w urzędzie gminy. Zmian można dokonać drogą internetową - szybko i nie wychodząc z domu. Jak zmienić dane w CEIDG przez Internet?

Czy można świadczyć usługi bez wpisu do CEIDG?

Przedsiębiorcą jest osoba prowadząca działalność na podstawie wpisu do CEIDG. W razie braku wpisu, błędów w określeniu kodu PKD bądź prowadzeniu działalności bez koncesji, przedsiębiorca popełnia wykroczenie i podlega karze ograniczenia wolności bądź grzywny.

Niższe koszty założenia firmy od 2015 r.

Od 2015 r. mają obowiązywać ułatwienia dotyczące zakładania firmy. Przedsiębiorcy, którzy nie potrzebują potwierdzenia rejestracji VAT zaoszczędzą 170 z, czyli koszt opłaty skarbowej w tym zakresie. Rząd planuje znieść obligatoryjny obowiązek uzyskania potwierdzenia.

Zmiana profilu działalności a spis z natury

Przedsiębiorcy zobowiązani są przeprowadzać tzw. spis z natury, który określi dokładnie wszystkie składniki majątku przedsiębiorstwa. Zmiana profilu działalności nie wiąże się z jej likwidacją. Czy wówczas trzeba przeprowadzać spis z natury?

Adidas czy adidos czyli mylące nazwy firm

Rozważając od strony praktycznej zakładanie własnej firmy niejeden przedsiębiorca ma problem z wyborem nazwy dla swojej działalności. Zdarza się, że nazwa, którą wymyślił jest już używana przez innego przedsiębiorcę, czasem jednak celowo wybiera nazwę kojarzącą się z istniejącą i nawet długo prosperującą firmą aby skorzystać z jej renomy. Skutkiem jest wprowadzając w błąd klientów sądzących, iż kupują produkt firmy renomowanej a tymczasem otrzymują podróbkę nie spełniającą standardów przedsiębiorcy pod, którego się ktoś się podszywa.

Czasowe świadczenie usług transgranicznych w Polsce

Przedsiębiorcy, którzy zamierzają podjąć się czasowego świadczenia usług w Polsce nie mogą zapominać o zapleczu administracyjnym, czyli wszystkich formalnościach związanych z prowadzeniem działalności. O jakich istotnych kwestiach należy pamiętać?

Jak założyć firmę na próbę?

Brak stabilności przychodów, zła kondycja finansowa czy zbyt mały kapitał na założenie firmy? Oto częste problemy, z którymi borykają się nowi przedsiębiorcy. Aby podjąć się prowadzenia działalności warto rozważyć wszystkie wady i zalety. Warto zatem pomyśleć o firmie na próbę. Jak ją założyć? Gdzie zarejestrować?

Rejestracja firmy w CEIDG przez pełnomocnika

Przedsiębiorca, który chce zarejestrować firmę w CEIDG może skorzystać z pomocy pełnomocnika. Wystarczy jedynie udzielenie odpowiedniego pełnomocnictwa bez wymaganej formy papierowej. Jak zarejestrować pełnomocnika? W jaki sposób rejestrować firmę przez pełnomocnika?

Dokonywanie zmian i sprostowań w KRS

Każda zmiana danych podmiotu wpisanego w KRS musi zostać zarejestrowana. Przedsiębiorcy zobowiązani są do składania wniosków o zmianę wpisu w KRS na urzędowych formularzach. Mogą tego dokonywać również drogą elektroniczną.

Projekt wprowadzenia jednolitych wzorów formularzy

14 stycznia 2014 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy wprowadzający jednolite wzory wniosków w formie elektronicznej dla formularzy w sprawach administracyjnych. Przedstawiony projekt ma znacznie ułatwić prowadzenie firm.

Informacja o zaległościach finansowych przedsiębiorców

Minister Finansów przedstawił informacje o zaległościach finansowych przedsiębiorców na rzecz sektora finansów publicznych.

Czy warto założyć spółkę komandytową?

Istotą spółki komandytowej jest występowanie dwóch różnych wspólników, którzy w odmienny sposób odpowiadają za jej zobowiązania. Jeżeli przedsiębiorcy planują założenie spółki na większą skalę, ale z mniejszym kapitałem to spółka komandytowa jest stosownym rozwiązaniem. Czym charakteryzuje się ten rodzaj spółki?

Jakich zasad przestrzegać przy prowadzeniu działalności gospodarczej?

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą powinien przestrzegać zasad uczciwej konkurencji oraz poszanowania interesów konsumentów. Jakich obowiązków powinna ponadto dopełnić osoba prowadząca działalność gospodarczą?

Wkłady komandytariusza w spółce komandytowej

Podstawowym obowiązkiem wspólników osobowych spółek handlowych jest wniesienie wkładów do nowo powstającej spółki. Wkłady mogą mieć charakter świadczenia pieniężnego lub niepieniężnego Wkład pieniężny występuje w postaci znaków pieniężnych wyrażonych w polskiej walucie, natomiast charakter wkładów niepieniężnych jest zróżnicowany, gdyż może stanowić zarówno świadczenie pracy lub usług jak i zbywalne prawa rzeczowe, obligacyjne lub prawa na dobrach niematerialnych.

Komandytariusz nieprowadzący działalności musi opłacać ZUS

Komandytariusz jako wspólnik w spółce prowadzi działalność gospodarczą i podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu niezależnie od tego, czy faktycznie działalność prowadzi i uzyskuje przychody.

Czas na przerejestrowanie spółek z Rejestru Handlowego B.

Czas na przerejestrowanie spółek z Rejestru Handlowego B. upływa wraz z końcem tego roku. Konsekwencje niedochowania terminu nie są do końca znane.

Roczne sprawozdanie finansowe spółek komandytowych

Każda spółka komandytowa ma obowiązek złożenia rocznego sprawozdania finansowego do właściwego sądu rejestrowego w terminie 3 miesięcy od dnia bilansowego. Sprawozdanie zostaje poddane badaniu biegłego rewidenta w przypadku kontynuacji działalności. Roczne sprawozdanie finansowe składa komplementariusz prowadzący sprawy spółki w terminie 15 dni od jego zatwierdzenia.

Opodatkowanie wniesienia know-how do spółki komandytowej

Czy wniesienie know-how aportem do spółki komandytowej jest opodatkowane przez komandytariusza, który nie jest podatnikiem VAT oraz nie prowadzi działalności gospodarczej?

Firmy spółek i ich skróty

Firma jako oznaczenie przedsiębiorcy określa spółki prawa handlowego. Firmę każdej ze spółek prawa handlowego reguluje Kodeks spółek handlowych.

Zgłoszenie spółki osobowej do sądu rejestrowego

Zgłoszenie spółki do rejestru przedsiębiorców jest konieczne dla powstania spółki ze zdolnością prawną, podlegającej przepisom Kodeksu spółek handlowych.

Rejestracja spółek komandytowych a odpowiedzialność komandytariusza

Nieznajomość przepisów prawa handlowego może skutkować konsekwencjami na bardzo szeroką skalę. Tak właśnie dzieje się w przypadku niezachowania pewnych zasad podczas rejestracji spółki komandytowej.

Cudzoziemiec spoza UE rejestruje działalność gospodarczą w Polsce

Czy obywatel kraju spoza Unii Europejskiej (np. z Japonii) może zarejestrować działalność gospodarczą w polskiej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej ?

Sprzedaż akcji po przekształceniu spółki a podatek dochodowy

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie na temat podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia przychodu oraz kosztów uzyskania przychodów w przypadku sprzedaży akcji przez spółkę osobową.

Kto reprezentuje spółkę komandytową?

Co do zasady spółkę komandytową reprezentują komplementariusze, którzy nie zostali wyłączeni od reprezentacji. Komandytariusze mogą reprezentować spółkę jako pełnomocnicy.

Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki komandytowej

Spółka komandytowa jest jednym z typów spółki osobowej. Do jej powstania będzie potrzebne zarejestrowanie w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Skutki podatkowe wniesienia spółki z o.o. do spółki komandytowej

Kwestia wątpliwości co do powstania po stronie wspólników obowiązku podatkowego od dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych po wniesieniu przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa jako wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej stała się przedmiotem jednej z ostatnich interpretacji indywidualnych wydanej 7 marca 2012 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (nr ITPB1/415-1255/11/AK).

Odpowiedzialność komandytariusza za zobowiązania spółki

Komandytariusz ponosi odpowiedzialność jedynie do wysokości oznaczonej sumy komandytowej. Nie oznacza to jednak, że nie można prowadzić egzekucji z majątku komandytariusza.

Uprawnienia komandytariusza w spółce komandytowej

Spółka komandytowa jest spółką osobą, w której jeden co najmniej jeden wspólnik odpowiada całym swoim majątkiem, a co najmniej jeden wspólnik do oznaczonej z góry sumy.

Czy cudzoziemiec może założyć spółkę przez Internet?

Od 1 stycznia 2012 roku istnieje możliwość założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez Internet. Aby ją założyć należy wypełnić odpowiedni formularz wpisując w nim właściwe dane. Czy cudzoziemiec będzie mógł w taki sposób założyć spółkę?

Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością założymy przez internet

Zawiązanie spółki przez internet ma na celu ułatwienie i przyspieszenie całego procesu zakładania spółki z o.o. Wiąże się to także z uproszczenie niektórych procedur.

Nowy komplementariusz w spółce komandytowej lub komandytowo-akcyjnej

Przystąpienie komplementariusza do spółki jest korzystne z punktu widzenia zarówno wierzycieli, jak i kontrahentów spółki.

Adres mailowy w rejestrze KRS

Nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym wprowadza szereg zmian. Od 1 stycznia 2012 r. w rejestrze można zamieścić adres strony internetowej i poczty elektronicznej przedsiębiorcy.

Likwidacja spółki jawnej

Rozwiązanie spółki jawnej następuje z chwilą wykreślenia z rejestru. Zanim jednak to nastąpi najczęściej przeprowadzone musi być postępowanie likwidacyjne. Jak ono wygląda?

Odpłatna działalność pożytku publicznego

Za działalność pożytku publicznego uważa się działalność społecznie użyteczną, prowadzoną przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych określonych w ustawie. Działalność pożytku publicznego może mieć charakter odpłatny i nieodpłatny.

Zawieszenie postępowania rejestrowego

Wspólnikom spółki przysługuje roszczenie o stwierdzenie niezgodności z prawem uchwał spółki sprzecznych z literą ustawy. W takiej sytuacji możliwe jest zabezpieczenie powództwa poprzez zawieszenie postępowania rejestrowego.

Zmiany w postępowaniu cywilnym - zapis dźwięku albo obrazu i dźwięku z przebiegu posiedzenia jawnego

1 października 2011 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 10 sierpnia 2011 r. w sprawie zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku z przebiegu posiedzenia jawnego (Dz.U. 2011 nr 175 poz. 1046).

Przedsiębiorstwo - czym tak naprawdę jest?

Wydawać by się mogło, że zagadnienia dotyczące samego przedsiębiorstwa są doskonale znane i zrozumiałe. Praktyka ukazuje jednak sytuacje, które mogą być trudne do zrozumienia i realizacji. Tak jest między innymi w przypadku kwestii zachowania odpowiedniej formy czynności prawnej, jaką jest sprzedaż przedsiębiorstwa.

Odpowiedzialność partnerów w spółce partnerskiej

Prowadząc działalność gospodarczą w ramach spółek osobowych warto wiedzieć, iż w określonych sytuacjach wierzyciele będą mogli także sięgnąć do majątku wspólników. Jak i kiedy?

Czy spółka cywilna może powołać prokurenta?

Spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą. Nie stanowi ona odrębnego podmiotu, nie dysponuje także majątkiem. Co jednak z ustanawianiem prokurentów?

Co można wnieść aportem do spółki kapitałowej?

Nie każdy przedmiot i prawo może być przedmiotem wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej.

Jakie formy opodatkowania mogą wybrać wspólnicy spółek osobowych?

Jeżeli masz zamiar zostać wspólnikiem spółki osobowej, zastanów się, którą z nich wybrać. Twoja decyzja będzie miała wpływ na późniejszą możliwość skorzystania z formy opodatkowania. Ekspert wyjaśnia jakie formy opodatkowania dostępne są dla poszczególnych rodzajów spółek osobowych.

REKLAMA