| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Projekt wprowadzenia jednolitych wzorów formularzy

Projekt wprowadzenia jednolitych wzorów formularzy

14 stycznia 2014 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy wprowadzający jednolite wzory wniosków w formie elektronicznej dla formularzy w sprawach administracyjnych. Przedstawiony projekt ma znacznie ułatwić prowadzenie firm.

Projekt ustawy o standaryzacji niektórych wzorów pism w procedurach administracyjnych zakłada udostępnienie 68 projektów wzorów wniosków określonych w 22 ustawach. Wprowadzone zostaną jednolite w skali kraju wzory pism, przede wszystkim wzory wniosków o wydanie zezwolenia, wniosków o wpis do rejestru czy wydanie zaświadczenia. Przedsiębiorca będzie mógł złożyć ustandaryzowany wniosek w formie elektronicznej albo papierowej, po jego uprzednim wydrukowaniu.

Wzory pism w postaci elektronicznej zostaną zamieszczone w centralnym repozytorium wzorów dokumentów elektronicznych (CRWD), na elektronicznej platformie usług administracji publicznej (ePUAP). Będzie je można również uzyskać ze strony Biuletynu Informacji Publicznej organu odpowiedzialnego za opracowanie wzoru i ze strony internetowej elektronicznego Punktu Kontaktowego (ePK).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zwiększenie oszczędności

Wprowadzenie jednolitych wzorów wniosków w postaci elektronicznej, a co za tym idzie ich elektroniczne przesyłanie, może przynieść prawie 2 mln zł oszczędności rocznie, w tym ponad 1,3 mln zł rocznie ze względu na skrócenie czasu na poszukiwanie potrzebnego formularza i prawie 700 tys. zł z tytułu oszczędności na wysyłce. Wniosek złożony elektronicznie to także szansa na przyspieszenie rozpoczęcia danej działalności, co z kolei pomoże zaoszczędzić czas przedsiębiorcy. Według szacunków, możliwy jest dodatkowy wzrost przychodów wynikający z oszczędności czasu przedsiębiorcy w wysokości nawet 232 mln zł rocznie.

Standaryzacja wzorów wniosków nie tylko umożliwi elektronizację i uproszczenie procedur administracyjnych, ale będzie również sprzyjać przejrzystości i pewności prawa. We wzorze wniosku określone zostaną wszystkie wymogi, które trzeba będzie spełnić, oraz załączniki, co znacząco ułatwi realizację procedury i ograniczy liczbę wezwań do uzupełnienia dokumentów.

Projekt jest kontynuacją działań podejmowanych przez rząd służących deregulacji gospodarki, uproszczenia otoczenia prawnego i stworzenia ułatwień w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Zobacz również: MDM droższe od zwykłych kredytów hipotecznych

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Rybka

www.dekoria.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »