reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka komandytowa > Odpowiedzialność komplementariusza w spółce komandytowej

Odpowiedzialność komplementariusza w spółce komandytowej

Rozróżnienie wspólników spółki komandytowej na komplementariuszy i komandytariuszy pociąga za sobą także różnice w zakresie ich odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Odpowiedzialność komplementariusza, wspólnika co do zasady mającego prawo do zaciągania zobowiązań w imieniu spółki komandytowej, jest znacznie szersza i w przeciwieństwie do odpowiedzialności komandytariusza nie podlega ograniczeniu.

Zgodnie z art. 102 Kodeksu spółek handlowych (KSH), definiującego formę prawną prowadzenia działalności w postaci spółki komandytowej, za zobowiązania spółki wobec wierzycieli wspólnik lub wspólnicy będący komplementariuszami odpowiadają bez ograniczenia.

W celu bardziej szczegółowego zapoznania się z zakresem odpowiedzialności komplementariusza należy odnieść się do przepisów KSH dotyczących spółki jawnej. Wskazuje na to art. 103 KSH, w świetle którego w sprawach nieuregulowanych w niniejszym dziale do spółki komandytowej stosuje się odpowiednio przepisy o spółce jawnej, chyba że ustawa stanowi inaczej. Konsekwencją tego przepisu jest obowiązywanie wobec wspólników spółki komandytowej zasady odpowiedzialności wynikającej z art. 22 § 2 KSH, zgodnie z którym odpowiedzialność ta jest solidarna – co za tym idzie każdy komplementariusz odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami i ze spółką.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Polecamy: Nowe obowiązki dla prowadzących księgę przychodów i rozchodów

Wierzyciel może zatem domagać się spełnienia świadczenia (w całości lub części) od wszystkich wspólników i spółki łącznie, od kilku z nich, czy też od każdego z osobna. Zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia z tego obowiązku pozostałych. Odpowiednie stosowanie przepisów dotyczących spółki jawnej rodzi także konsekwencje w zakresie innej zasady dotyczącej odpowiedzialności komplementariusza. Mianowicie, jak wskazano w art. 31 § 1 KSH, odpowiedzialność komplementariusza ma charakter subsydiarny, co oznacza, iż prowadzenie egzekucji przez wierzyciela wobec komplementariusza jest możliwe jedynie w przypadku, kiedy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna.

Prawo do bycia komplementariuszem w spółce komandytowej mają zarówno osoby fizyczne posiadające pełną zdolność do czynności prawnych, jak również osoby prawne. W przypadku, gdy komplementariuszem jest osoba fizyczna, zakres jej odpowiedzialności wobec wierzycieli za zobowiązania spółki nie pozostawia wątpliwości w świetle obowiązujących przepisów. Komplementariusz taki odpowiadać będzie całym swym majątkiem. Bardziej skomplikowana sytuacja nastąpi w przypadku, gdy komplementariuszem jest osoba prawna, działająca poprzez swoje organy.

Zobacz: Odpowiedzialność komandytariusza za zobowiązania spółki

Popularnym rozwiązaniem w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w postaci spółki komandytowej jest uczynienie komplementariuszem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a wspólników tej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - komandytariuszami. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w takiej sytuacji komplementariuszem odpowiadającym bez ograniczenia całym swym majątkiem jest spółka  z ograniczoną odpowiedzialnością, mająca osobowość prawną. Konsekwencją takiego ukształtowania zależności w spółce jest uniknięcie nieograniczonej odpowiedzialności przez osoby fizyczne, które w tej relacji są jedynie wspólnikami spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. To ta spółka, będąc komplementariuszem, odpowiada całym swym majątkiem za zobowiązania spółki, a warto zaznaczyć, iż prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zgodnie z art. 154 § 1 KSH, wymaga jedynie wniesienia na pokrycie kapitału zakładowego kwoty 5000 zł. Rozwiązanie tego typu przynosi także wymierne korzyści podatkowe.

Zobacz: Roczne sprawozdanie finansowe spółek komandytowych

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GP People sp. z o.o. sp.K.

Agencja Pracy Tymczasowej i Doradztwa Personalnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama