Odpowiedzialność komplementariusza w spółce komandytowej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 102 Kodeksu spółek handlowych (KSH), definiującego formę prawną prowadzenia działalności w postaci spółki komandytowej, za zobowiązania spółki wobec wierzycieli wspólnik lub wspólnicy będący komplementariuszami odpowiadają bez ograniczenia.
REKLAMA
W celu bardziej szczegółowego zapoznania się z zakresem odpowiedzialności komplementariusza należy odnieść się do przepisów KSH dotyczących spółki jawnej. Wskazuje na to art. 103 KSH, w świetle którego w sprawach nieuregulowanych w niniejszym dziale do spółki komandytowej stosuje się odpowiednio przepisy o spółce jawnej, chyba że ustawa stanowi inaczej. Konsekwencją tego przepisu jest obowiązywanie wobec wspólników spółki komandytowej zasady odpowiedzialności wynikającej z art. 22 § 2 KSH, zgodnie z którym odpowiedzialność ta jest solidarna – co za tym idzie każdy komplementariusz odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami i ze spółką.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Polecamy: Nowe obowiązki dla prowadzących księgę przychodów i rozchodów
REKLAMA
Wierzyciel może zatem domagać się spełnienia świadczenia (w całości lub części) od wszystkich wspólników i spółki łącznie, od kilku z nich, czy też od każdego z osobna. Zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia z tego obowiązku pozostałych. Odpowiednie stosowanie przepisów dotyczących spółki jawnej rodzi także konsekwencje w zakresie innej zasady dotyczącej odpowiedzialności komplementariusza. Mianowicie, jak wskazano w art. 31 § 1 KSH, odpowiedzialność komplementariusza ma charakter subsydiarny, co oznacza, iż prowadzenie egzekucji przez wierzyciela wobec komplementariusza jest możliwe jedynie w przypadku, kiedy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna.
Prawo do bycia komplementariuszem w spółce komandytowej mają zarówno osoby fizyczne posiadające pełną zdolność do czynności prawnych, jak również osoby prawne. W przypadku, gdy komplementariuszem jest osoba fizyczna, zakres jej odpowiedzialności wobec wierzycieli za zobowiązania spółki nie pozostawia wątpliwości w świetle obowiązujących przepisów. Komplementariusz taki odpowiadać będzie całym swym majątkiem. Bardziej skomplikowana sytuacja nastąpi w przypadku, gdy komplementariuszem jest osoba prawna, działająca poprzez swoje organy.
Zobacz: Odpowiedzialność komandytariusza za zobowiązania spółki
Popularnym rozwiązaniem w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w postaci spółki komandytowej jest uczynienie komplementariuszem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a wspólników tej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - komandytariuszami. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w takiej sytuacji komplementariuszem odpowiadającym bez ograniczenia całym swym majątkiem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, mająca osobowość prawną. Konsekwencją takiego ukształtowania zależności w spółce jest uniknięcie nieograniczonej odpowiedzialności przez osoby fizyczne, które w tej relacji są jedynie wspólnikami spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. To ta spółka, będąc komplementariuszem, odpowiada całym swym majątkiem za zobowiązania spółki, a warto zaznaczyć, iż prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zgodnie z art. 154 § 1 KSH, wymaga jedynie wniesienia na pokrycie kapitału zakładowego kwoty 5000 zł. Rozwiązanie tego typu przynosi także wymierne korzyści podatkowe.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.