REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność komplementariusza w spółce komandytowej

Bartosz Mikołajczyk
Odpowiedzialność komplementariusza
Odpowiedzialność komplementariusza

REKLAMA

REKLAMA

Rozróżnienie wspólników spółki komandytowej na komplementariuszy i komandytariuszy pociąga za sobą także różnice w zakresie ich odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Odpowiedzialność komplementariusza, wspólnika co do zasady mającego prawo do zaciągania zobowiązań w imieniu spółki komandytowej, jest znacznie szersza i w przeciwieństwie do odpowiedzialności komandytariusza nie podlega ograniczeniu.

REKLAMA

Zgodnie z art. 102 Kodeksu spółek handlowych (KSH), definiującego formę prawną prowadzenia działalności w postaci spółki komandytowej, za zobowiązania spółki wobec wierzycieli wspólnik lub wspólnicy będący komplementariuszami odpowiadają bez ograniczenia.

REKLAMA

W celu bardziej szczegółowego zapoznania się z zakresem odpowiedzialności komplementariusza należy odnieść się do przepisów KSH dotyczących spółki jawnej. Wskazuje na to art. 103 KSH, w świetle którego w sprawach nieuregulowanych w niniejszym dziale do spółki komandytowej stosuje się odpowiednio przepisy o spółce jawnej, chyba że ustawa stanowi inaczej. Konsekwencją tego przepisu jest obowiązywanie wobec wspólników spółki komandytowej zasady odpowiedzialności wynikającej z art. 22 § 2 KSH, zgodnie z którym odpowiedzialność ta jest solidarna – co za tym idzie każdy komplementariusz odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami i ze spółką.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Polecamy: Nowe obowiązki dla prowadzących księgę przychodów i rozchodów

REKLAMA

Wierzyciel może zatem domagać się spełnienia świadczenia (w całości lub części) od wszystkich wspólników i spółki łącznie, od kilku z nich, czy też od każdego z osobna. Zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia z tego obowiązku pozostałych. Odpowiednie stosowanie przepisów dotyczących spółki jawnej rodzi także konsekwencje w zakresie innej zasady dotyczącej odpowiedzialności komplementariusza. Mianowicie, jak wskazano w art. 31 § 1 KSH, odpowiedzialność komplementariusza ma charakter subsydiarny, co oznacza, iż prowadzenie egzekucji przez wierzyciela wobec komplementariusza jest możliwe jedynie w przypadku, kiedy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawo do bycia komplementariuszem w spółce komandytowej mają zarówno osoby fizyczne posiadające pełną zdolność do czynności prawnych, jak również osoby prawne. W przypadku, gdy komplementariuszem jest osoba fizyczna, zakres jej odpowiedzialności wobec wierzycieli za zobowiązania spółki nie pozostawia wątpliwości w świetle obowiązujących przepisów. Komplementariusz taki odpowiadać będzie całym swym majątkiem. Bardziej skomplikowana sytuacja nastąpi w przypadku, gdy komplementariuszem jest osoba prawna, działająca poprzez swoje organy.

Zobacz: Odpowiedzialność komandytariusza za zobowiązania spółki

Popularnym rozwiązaniem w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w postaci spółki komandytowej jest uczynienie komplementariuszem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a wspólników tej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - komandytariuszami. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w takiej sytuacji komplementariuszem odpowiadającym bez ograniczenia całym swym majątkiem jest spółka  z ograniczoną odpowiedzialnością, mająca osobowość prawną. Konsekwencją takiego ukształtowania zależności w spółce jest uniknięcie nieograniczonej odpowiedzialności przez osoby fizyczne, które w tej relacji są jedynie wspólnikami spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. To ta spółka, będąc komplementariuszem, odpowiada całym swym majątkiem za zobowiązania spółki, a warto zaznaczyć, iż prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zgodnie z art. 154 § 1 KSH, wymaga jedynie wniesienia na pokrycie kapitału zakładowego kwoty 5000 zł. Rozwiązanie tego typu przynosi także wymierne korzyści podatkowe.

Zobacz: Roczne sprawozdanie finansowe spółek komandytowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

REKLAMA

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA