REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokonywanie zmian i sprostowań w KRS

Monika Pązik
Dokonywanie zmian i sprostowań w KRS
Dokonywanie zmian i sprostowań w KRS

REKLAMA

REKLAMA

Każda zmiana danych podmiotu wpisanego w KRS musi zostać zarejestrowana. Przedsiębiorcy zobowiązani są do składania wniosków o zmianę wpisu w KRS na urzędowych formularzach. Mogą tego dokonywać również drogą elektroniczną.

Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U.2013.1203 -j.t.) zawiera wytyczne dotyczące rejestracji i wszelkich zmian danych podmiotów w obrocie gospodarczym. Każdy z podmiotów posiada w KRS akta rejestrowe, które są jawne i nie mogą zostać usunięte (chyba, że przepisy szczególne stanowią inaczej). Formularze, na podstawie których dokonuje się wpisów bądź zmian są różnorodne, w zależności od tego, jakiego podmiotu dotyczą oraz od rodzaju wpisu. Można zatem wyróżnić formularze udostępnione przez Ministerstwo Sprawiedliwości na stronie internetowej, niebarwne formularze stanowiące wydruki komputerowe oraz niebarwne formularze będące kserokopiami formularzy urzędowych.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Wymogi formalne dotyczące wniosków

Art. 19 ustawy o KRS wskazuje na konsekwencje niedopełnienia wymogów formalnych wniosków kierowanych do sądu rejestrowego. Otóż wnioski składane na formularzach elektronicznych powinny być opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu. W razie niespełnienia wskazanego wymogu wniosek zostanie zwrócony bez wcześniejszego wezwania do uzupełnienia braków formalnych. W innym przypadku stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego. Odnośnie wniosków do KRS błędy w większości dotyczą błędnego uzupełnienia formularza czy też użycie niezrozumiałych sformułowań. Co do zasady treści zamieszczone w formularza powinny odpowiadać zasadom ogólnym dotyczącym pism procesowych, a mianowicie:

1. oznaczenie sądu, do którego jest skierowane,

2. imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. oznaczenie rodzaju pisma;

4. osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności;

5. podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;

6. wymienienie załączników.

Zobacz również: Adres mailowy w rejestrze KRS

Wniosek o zmianę wpisu

Art 19b ustawy o KRS nakłada na przedsiębiorcę, dokonującego zmian w rejestrze obowiązek dołączenia:

1)   wniosku o wpis albo zmianę nr REGON,

2)   zgłoszenia płatnika składek albo jego zmiany,

3)   zgłoszeń identyfikacyjnych albo aktualizacyjnych, o którym mowa w ustawie o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników wraz ze wskazaniem właściwego naczelnika urzędu skarbowego pod rygorem zwrotu wniosku.

Jednakże w sytuacji, gdy wniosek obejmuje jedynie zmiany obejmowane wpisem w KRS, wówczas przedsiębiorca nie ma obowiązku składania dokumentów we wszystkich urzędów.

Zobacz: Zgłoszenie spółki osobowej do sądu rejestrowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaka umowa dla pracownika sezonowego?

Jaką umowę najlepiej zawrzeć z pracownikiem sezonowym? To zależy. Od konkretnej sytuacji, rodzaju wykonywanej pracy i jej warunków.

Jak globalne firmy przyspieszyły swój rozwój dzięki outsourcingowi

W czasach niepewności i nowych wyzwań największe światowe firmy szukają nowych rozwiązań biznesowych. Historie Procter & Gamble, Unilever, Google, Microsoft, Apple czy Nike udowadniają, że outsourcing pomaga zarówno w rozwoju firmy, jak i w utrzymaniu wysokiego poziomu jakości usług.

Przedsiębiorca jedzie (wreszcie) na wakacje. Co może i powinien zrobić przedtem?

Zanim przedsiębiorca wyjedzie na zasłużony urlop, musi zatroszczyć się o swoją firmę. Podczas swojej nieobecności mogą wydarzyć się różne sytuacje. Warto wyznaczyć osobę, która będzie mogła reprezentować wtedy właściciela. Jeśli natomiast przedsiębiorca zdecyduje się zawiesić działalność, musi zgłosić to w odpowiednim urzędzie. 

92 218 zł dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jak zdobyć pieniądze?

16 lipca br. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomi nabór w ramach programu dofinansowania projektów gospodarki o obiegu zamkniętym. Budżet wynosi 10 mln zł, a maksymalna kwota dofinansowania pojedynczego projektu to 92 218 zł.

REKLAMA

Generator wideo od TikToka (TikTok Symphony AI). Jak wykorzystać w firmie? Cyfrowe awatary - Twój ulubiony twórca będzie mówił po polsku?

TikTok chce ugruntować swoją pozycję w świecie reklam w mediach społecznościowych. Proponuje markom, aby wykorzystywały cyfrowe awatary mówiące w wielu językach. Po to, aby ich przekaz był jeszcze bardziej dopasowany do klientów w poszczególnych regionach. Ma być taniej niż w przypadku zatrudniania influencerów czy aktorów z konkretnych krajów. 

Tamara Czartoryska: za kolekcję Czartoryskich zapłacili polscy podatnicy

W 2016 roku polski Skarb Państwa kupił kolekcję sztuki od Fundacji XX Czartoryskich za pół miliarda złotych. Gdy środki ze sprzedaży trafiły do nowej Fundacji Czartoryskich w Liechtensteinie, mówiło się nawet o grabieży majątku narodowego. Dziś Tamara Czartoryska wspomina skandal sprzed lat.

CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

REKLAMA

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA