| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Informacja o zaległościach finansowych przedsiębiorców

Informacja o zaległościach finansowych przedsiębiorców

Minister Finansów przedstawił informacje o zaległościach finansowych przedsiębiorców na rzecz sektora finansów publicznych.

Dane zawarte w informacji obejmują przedsiębiorców posiadających osobowość prawną, spółki nie posiadające osobowości prawnej, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą (bez względu na strukturę własności czy charakter zobowiązań publicznoprawnych).

Dokument przygotowano na podstawie przepisów dotyczących udzielania pomocy publicznej. Zgromadzone informacje ukazują skalę zadłużenia przedsiębiorców i służą ustaleniu potencjalnej wielkości pomocy publicznej. Część przedsiębiorców, posiadających zaległości we wpłatach na rzecz sektora finansów publicznych, nie mogąc uregulować ww. zaległości występuje o udzielenie pomocy publicznej – np. w formie rozłożenia na raty czy odroczenia terminu płatności.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zaległości finansowe w poszczególnych sektorach

Zaległości przedsiębiorców na 31 grudnia 2011 roku, łącznie z zaległościami, które na skutek działań podjętych przez organy zobowiązane do poboru należności nie uległy przedawnieniu wyniosły 41 153 mln zł, co stanowi 2,69 proc. PKB za rok 2011, w tym:

- zaległości wobec organów skarbowych – 49,47 proc. całości,

- zaległości wobec ZUS – 35,97 proc. całości,

- zaległości wobec jednostek samorządu terytorialnego – 7,13 proc. ,

- zaległości wobec organów celnych – 6,37 proc.

Zaległości przedsiębiorców prowadzących czynnie działalność gospodarczą na 31 grudnia 2012 r., łącznie z zaległościami, które na skutek działań podjętych przez organy zobowiązane do poboru należności nie uległy przedawnieniu, wyniosły 50 166 mln zł, co stanowi 3,14 PKB za rok 2012. Największe zaległości odnotowały organy skarbowe – 48,06 proc. całości, ZUS – 37,13 proc., jednostki samorządu terytorialnego – 8,2 proc. oraz organy celne - 5,66 proc. całości.

Z przedstawionych danych wynika, że największy przyrost zaległości w stosunku do roku 2011 odnotował ZUS – o 3,8 mld zł, organy skarbowe – o 3,75 mld zł oraz jednostki samorządu terytorialnego – o 1,2 mld zł.

Największą natomiast dynamikę wzrostu zaległości od 2011 r. odnotowują jednostki samorządu terytorialnego – tu zaległości wzrosły o 41 proc.

Organy podatkowe podejmowały wiele czynności, których celem było wyegzekwowanie zaległości, m.in. przez wpisy do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych, składanie wniosków do sądu o wyjawienie majątku dłużnika, wszczynanie postępowań egzekucyjnych, występowanie do sądów o ogłoszenie upadłości, zajęcie rachunków bankowych.

Przyczyny niemożności egzekwowania należności

Do podstawowych przyczyn niemożności egzekwowania zaległości należą:

1. brak możliwości zaspokojenia zaległości z posiadanych przez dłużników składników majątkowych, w tym brak składników o wartości licytacyjnej,

2. brak środków na rachunkach bankowych,

3. niska wartość posiadanych nieruchomości,

4. wykorzystywanie przez dłużników majątku nie podlegającego egzekucji (dzierżawa, leasing),

5. utrudniony kontakt z podatnikami (zmiana miejsc zamieszkania lub pobytu),

6. wydłużenie czasu postępowań sądowych,

7. brak możliwości egzekucji z majątku osób trzecich.

Zobacz również: Wycena majątku firmy na koniec roku

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kubarski

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »