REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ministerstwo Gospodarki chce wprowadzenia zmian w CEIDG

Ministerstwo Gospodarki chce wprowadzenia zmian w CEIDG. / fot. Fotolia
Ministerstwo Gospodarki chce wprowadzenia zmian w CEIDG. / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Gospodarki planuje wprowadzić zmiany w rejestrze CEIDG. Jest to spowodowane zbyt długim okresem rozpatrywania wniosków o dokonanie zmian w CEIDG. Jakie zmiany są planowane?

CEIDG, czyli Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, to rejestr firm prowadzonych przez osoby fizyczne w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Jej uruchomienie miało pozwolić mikroprzedsiębiorcom na bezpłatną rejestrację, dokonywanie zmian, aktualizację danych online - bez składania jakichkolwiek papierowych dokumentów.

REKLAMA

Jednak, jak zauważa samo ministerstwo, tylko ok. 3 proc. przedsiębiorców, którzy dokonali rejestracji w CEIDG, zrobiło to przez internet i korzysta z jego funkcji online. Pozostałe 97 proc. wybiera "formę papierową za pośrednictwem wniosków składanych w organach gmin".

"Założenie, które przyświecało idei stworzenia rejestru online z dostępem do tego rejestru bez pośrednictwa organów administracji, mimo że zostało zrealizowane, nie jest przez przedsiębiorców wykorzystywane" - przyznał resort w propozycji zmian w ustawie, które mają nieco poprawić funkcjonowanie Ewidencji.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Czy można świadczyć usługi bez wpisu do CEIDG?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dotychczasowe przepisy stanowią, że wykreślenie przedsiębiorcy z rejestru lub dokonanie w nim poprawek dokonuje się w drodze decyzji administracyjnej wydawanej przez ministra gospodarki. A w związku z dużą liczbą wniosków wydłuża się czas ich realizacji. Od momentu przejęcia obowiązków organu rejestrowego dla przedsiębiorców w 2012 roku, resort został dosłownie zalany wnioskami. Jak podaje samo MG, do połowy 2014 r. do ministra gospodarki wpłynęło łącznie ponad 210 tys. wniosków wymagających wydania decyzji związanej z rejestrem CEIDG, z czego udało się załatwić niecałe 140 tys. Na rozpatrzenie czekało ponad 70 tys. wniosków. Jednak po wprowadzeniu usprawnień technicznych w ostatnim czasie, liczba oczekujących wniosków spadła o połowę. Co miesiąc wpływa prawie 7 tys. kolejnych.

Resort proponuje więc zmiany w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej regulującej działalność CEIDG, które pozwolą mu ograniczyć napływ wniosków. Chodzi przede wszystkim o uproszczenie procedury wykreślania i dokonywania sprostowań wpisów w CEIDG zawierających błędy. Drugą najistotniejszą zmianą ma być umożliwienie "rezygnacji" z wpisu, jeżeli dana osoba nie podjęła działalności w wyznaczonym terminie, oraz automatycznego ich wykreślania po okresie zawieszenia działalności gospodarczej.

"Decyzja administracyjna jest potrzebna wtedy, gdy trzeba dokonać jakichś rozstrzygnięć, tymczasem prawie 70 proc. spraw, które do nas wypływają, w ogóle nie powinno się prowadzić, bo są one oczywiste: związane np. ze zgonem przedsiębiorcy albo wydaniem sądowego zakazu prowadzenia działalności gospodarczej. To powinna być czynność czysto techniczna” - powiedział PAP Jerzy Molak z Ministerstwa Gospodarki.

REKLAMA

"Nowelizacja ma też wprowadzić zasadę +każdy poprawia swoje błędy+. Dziś, gdy gminny urzędnik pomyli się, przepisując papierowy wniosek do rejestru, sprostowania musi dokonać Ministerstwo. Chcemy, by urzędnik robił to sam” - dodał. Jego zdaniem wbrew pozorom nie oznacza to zwiększenia obowiązków urzędników samorządowych, bo złożenie wniosku do resortu o sprostowanie jest bardziej pracochłonne niż jego poprawienie. Nowela ma też rozwiązać pewne problemy interpretacyjne.

Poza odciążeniem resortu gospodarki, zmiany mają przyspieszyć aktualizowanie danych, poprawić ich jakość, a przez to zwiększyć wiarygodność CEIDG i zwiększyć bezpieczeństwo obrotu gospodarczego. Nie wpłyną one jednak na wzrost zainteresowania przedsiębiorców korzystaniem z informatycznych funkcji rejestru.

"Barierą w korzystaniu przez przedsiębiorców z CEIDG zgodnie z jego założeniami, czyli tylko online, bez papierów, jest kwestia uwiarygodnienia poprzez bezpieczny podpis elektroniczny albo profil zaufany na platformie ePUAP" - ocenił Molak. Jak podkreślił, resort nie może jednak jej usunąć. "Zakładanie działalności gospodarczej wiąże się z zaufaniem i dużą odpowiedzialnością, nie możemy więc zrezygnować z procedury weryfikacyjnej" - wskazał.

Postulowana przez resort "samorejestracja" i późniejsze dokonywanie zmian przez mikroprzedsiębiorców tylko online rozpowszechni się, gdy bardziej popularne stanie się korzystanie z bezpłatnego profilu zaufanego na platformie ePUAP. Konto na platformie założył sobie jednak, jak do tej pory, zaledwie jeden procent dorosłych Polaków, bo bezpieczny podpis elektroniczny jest płatny.

Zmiana danych w CEIDG przez Internet

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TOP 5 trendów w fakturowaniu w 2025 roku

Rok 2025 w obszarze fakturowania to istotne zmiany, związane z cyfryzacją i nowymi regulacjami. Prognozy wskazują, że rynek e-fakturowania w Europie wzrośnie o 6,13 miliarda USD do 2028 roku, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 20%. Wraz z rozwojem technologii, te zmiany będą miały kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw. Przedstawiamy pięć nadchodzących zmian, które warto uwzględnić, by utrzymać konkurencyjność i zgodność z przepisami w 2025 roku.

Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

REKLAMA

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

REKLAMA