REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można świadczyć usługi bez wpisu do CEIDG?

Redakcja serwisu Biznes
Czy można świadczyć usługi bez wpisu do CEIDG? / Fot. Fotolia
Czy można świadczyć usługi bez wpisu do CEIDG? / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcą jest osoba prowadząca działalność na podstawie wpisu do CEIDG. W razie braku wpisu, błędów w określeniu kodu PKD bądź prowadzeniu działalności bez koncesji, przedsiębiorca popełnia wykroczenie i podlega karze ograniczenia wolności bądź grzywny.

Aby osoba fizyczna mogła stać się przedsiębiorcą musi dopełnić kilku niezbędnych formalności, a przede wszystkim zarejestrować działalność w CEIDG. Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorcą staje się w dniu złożenia wniosku do CEIDG. Wpis ma zatem kluczowe znaczenie w zakresie prowadzenia działalności. Nie jest jednak prawnie wymagane, aby w dniu złożenia wniosku przedsiębiorca rozpoczął już działalność. Może bowiem we wniosku określić późniejszy dzień podjęcia działalności. W treści wpisu do CEIDG przedsiębiorca powinien zawrzeć również określenie przedmiotów wykonywanej działalności gospodarczej, zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD). W przeciwnym razie, brak wymaganego zgłoszenia do ewidencji będzie skutkował naruszeniem prawa i popełnieniem wykroczenia zgodnie z przepisami kodeksu wykroczeń.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Konsekwencje prawne braku wpisu

Osoba, która wykonuje działalność bez wymaganego zgłoszenia do ewidencji narusza przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny (art. 601 § 1 kodeksu wykroczeń). Wskazanym karom będzie podlegał również przedsiębiorca prowadzący działalność bez wymaganych koncesji bądź zezwoleń oraz osoba, która nie dopełnia obowiązku zgłaszania do ewidencji działalności gospodarczej zmian danych objętych wpisem. Przedsiębiorca zobowiązany jest bowiem dokonać zmiany wpisu w terminie 7 dni od dnia zmiany danych oraz do wykreślenia wpisu w terminie 7 dni od dnia trwałego zaprzestania wykonywania działalności. W przypadku, gdy przedsiębiorca będzie prowadził działalność bez aktualizacji kodu PKD bądź ze złym kodem wówczas będzie również podlegał karze ograniczenia wolności lub grzywny.

Polecane: Nowe obowiązki dla prowadzących księgę przychodów i rozchodów

Rejestracja firmy w CEIDG przez pełnomocnika

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wpis niezgodny ze stanem rzeczywistym

Dodatkowy problem dla przedsiębiorcy będzie stanowić sytuacja, gdy wpis w ewidencji zawiera dane niezgodne z rzeczywistym stanem rzeczy. Wówczas, zgodnie z art. 35 u.o.s.d.g. minister właściwy do spraw gospodarki wezwie przedsiębiorcę do dokonania stosownych zmian w CEIDG w terminie 7 dni od daty doręczenia wezwania. Minister może również zgłosić się do odpowiedniego organu gminy o zbadanie okoliczności sprawy. W przypadku, gdy pomimo wezwania do dokonania zmian, przedsiębiorca nie ustosunkuje się, wówczas minister właściwy do spraw gospodarki wykreśli przedsiębiorcę z CEIDG w drodze decyzji administracyjnej. Minister może również z urzędu dokonać sprostowania wpisu, który będzie zawierał oczywiste błędy na mocy postanowienia.

Przesyłanie wniosku do CEIDG pocztą

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Hipermarkety tańsze niż dyskonty? Gdzie bardziej opłaca się robić zakupy?

  W sklepach ceny wciąż rosną, ale w niektórych trochę wolniej. Gdzie teraz opłaca się robić zakupy? Co lepiej kupić w dyskoncie a co w supermarkecie? Czy w najbliższym czasie można spodziewać się, że we wszystkich sklepach wzrost rdr. będzie jednocyfrowy? 

  Pożary paneli fotowoltaicznych. Jak zminimalizować ryzyko?

  Jak każdy inny rodzaj instalacji, fotowoltaika jest narażona na usterki i awarie: przegrzanie, uszkodzenia, przepięcia, a w skrajnych przypadkach nawet na pożary. Chociaż do zaprószenia ognia dochodzi bardzo rzadko, zawsze trzeba pamiętać o środkach ostrożności. Jak zminimalizować ryzyko awarii?

  Ze sztuczną inteligencją logistyka nie będzie już taka sama

  Sztuczna inteligencja w logistyce to przyszłość. W łańcuch dostaw z użyciem AI chce zainwestować już ponad 60% firm. Co może ułatwić ta technologia? 

  Nowy trend - zmiana okularów co sezon?

  Okulary jako element stylizacji i w dodatku regularnie wymieniany zgodnie z trendami już nikogo nie dziwi. Przychody na rynku okularów są coraz wyższe i będą się jeszcze zwiększać. Nie tylko ze względu na starzejące się społeczeństwo. 

  REKLAMA

  Bezpieczeństwo w leśnictwie. Apel przedsiębiorców o interwencję państwa

  W obliczu rosnącej liczby tragicznych wypadków w leśnictwie, przedsiębiorcy leśni wzywają do pilnej reakcji ze strony państwa. Postulują o zwiększenie nadzoru nad Lasami Państwowymi, odpolitycznienie kadr oraz opracowanie strategii dla sektora leśno-drzewnego. Ale czy ich głos zostanie wysłuchany?

  Pieniądze dla rolników uprawiających kukurydzę. Do 80 proc. kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur lub rachunków. Do kiedy wnioski?

  Do 6 października 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pomoc finansową dla producenta rolnego, który w 2022 r. lub 2023 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę - poinformowała Agencja.

  Czy Technologia Internetu Rzeczy zrewolucjonizuje sektor farmaceutyczny?

  Łańcuch dostaw w sektorze farmaceutycznym to duże wyzwanie - bezpieczeństwo i jakość produktu jest obwarowana licznymi uregulowaniami i przepisami. Systemy i urządzenia oparte o technologię Internetu Rzeczy – IoT (z ang. Internet of Things) wydają się logicznym rozwiązaniem. 

  Startupy to nie korporacje. Jak przyciągnąć właściwe startupy i nie stracić pieniędzy?

  Czy granty są niezbędne, aby przyciągnąć najlepsze startupy do Polski? Niekoniecznie! Czy tylko startupy oparte na unikalnej technologii mają szansę na sukces? Także nie! Startupy trzeba najpierw zrozumieć.  

  REKLAMA

  Przedsiębiorcy powoli wychodzą na prostą? Częściej niż rok temu odwieszają firmy

  Jak wygląda obecnie sytuacja jednoosobowych działalności gospodarczych? Ile wniosków o otwarcie działalności wpłynęło w pierwszym półroczu? Ile odnotowano zawieszeń, wznowień i wniosków dotyczących zamknięcia? Jak to wyglądało w poszczególnych województwach? 

  Petsitting, czyli nowoczesna opieka nad zwierzętami. Na czym polega ta usługa?

  W dzisiejszych czasach, kiedy tempo życia jest coraz szybsze, a nasze obowiązki często wymagają od nas wyjazdów czy dłuższej nieobecności w domu, pojawia się pytanie: co zrobić z naszym pupilem? Dla wielu z nas zwierzęta są członkami rodziny, dlatego chcemy zapewnić im najlepszą opiekę. Odpowiedzią na te potrzeby jest coraz bardziej popularny petsitting. Ale co to dokładnie jest za usługa i dlaczego warto z niego skorzystać?

  REKLAMA