reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > CEIDG > Czy można świadczyć usługi bez wpisu do CEIDG?

Czy można świadczyć usługi bez wpisu do CEIDG?

Przedsiębiorcą jest osoba prowadząca działalność na podstawie wpisu do CEIDG. W razie braku wpisu, błędów w określeniu kodu PKD bądź prowadzeniu działalności bez koncesji, przedsiębiorca popełnia wykroczenie i podlega karze ograniczenia wolności bądź grzywny.

Aby osoba fizyczna mogła stać się przedsiębiorcą musi dopełnić kilku niezbędnych formalności, a przede wszystkim zarejestrować działalność w CEIDG. Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorcą staje się w dniu złożenia wniosku do CEIDG. Wpis ma zatem kluczowe znaczenie w zakresie prowadzenia działalności. Nie jest jednak prawnie wymagane, aby w dniu złożenia wniosku przedsiębiorca rozpoczął już działalność. Może bowiem we wniosku określić późniejszy dzień podjęcia działalności. W treści wpisu do CEIDG przedsiębiorca powinien zawrzeć również określenie przedmiotów wykonywanej działalności gospodarczej, zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD). W przeciwnym razie, brak wymaganego zgłoszenia do ewidencji będzie skutkował naruszeniem prawa i popełnieniem wykroczenia zgodnie z przepisami kodeksu wykroczeń.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Konsekwencje prawne braku wpisu

Osoba, która wykonuje działalność bez wymaganego zgłoszenia do ewidencji narusza przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny (art. 601 § 1 kodeksu wykroczeń). Wskazanym karom będzie podlegał również przedsiębiorca prowadzący działalność bez wymaganych koncesji bądź zezwoleń oraz osoba, która nie dopełnia obowiązku zgłaszania do ewidencji działalności gospodarczej zmian danych objętych wpisem. Przedsiębiorca zobowiązany jest bowiem dokonać zmiany wpisu w terminie 7 dni od dnia zmiany danych oraz do wykreślenia wpisu w terminie 7 dni od dnia trwałego zaprzestania wykonywania działalności. W przypadku, gdy przedsiębiorca będzie prowadził działalność bez aktualizacji kodu PKD bądź ze złym kodem wówczas będzie również podlegał karze ograniczenia wolności lub grzywny.

Polecane: Nowe obowiązki dla prowadzących księgę przychodów i rozchodów

Rejestracja firmy w CEIDG przez pełnomocnika

Wpis niezgodny ze stanem rzeczywistym

Dodatkowy problem dla przedsiębiorcy będzie stanowić sytuacja, gdy wpis w ewidencji zawiera dane niezgodne z rzeczywistym stanem rzeczy. Wówczas, zgodnie z art. 35 u.o.s.d.g. minister właściwy do spraw gospodarki wezwie przedsiębiorcę do dokonania stosownych zmian w CEIDG w terminie 7 dni od daty doręczenia wezwania. Minister może również zgłosić się do odpowiedniego organu gminy o zbadanie okoliczności sprawy. W przypadku, gdy pomimo wezwania do dokonania zmian, przedsiębiorca nie ustosunkuje się, wówczas minister właściwy do spraw gospodarki wykreśli przedsiębiorcę z CEIDG w drodze decyzji administracyjnej. Minister może również z urzędu dokonać sprostowania wpisu, który będzie zawierał oczywiste błędy na mocy postanowienia.

Przesyłanie wniosku do CEIDG pocztą

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Pamela Opoczka

Adwokat Krakowskiej Izby Adwokackiej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama