REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można świadczyć usługi bez wpisu do CEIDG?

Redakcja serwisu Biznes
Czy można świadczyć usługi bez wpisu do CEIDG? / Fot. Fotolia
Czy można świadczyć usługi bez wpisu do CEIDG? / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcą jest osoba prowadząca działalność na podstawie wpisu do CEIDG. W razie braku wpisu, błędów w określeniu kodu PKD bądź prowadzeniu działalności bez koncesji, przedsiębiorca popełnia wykroczenie i podlega karze ograniczenia wolności bądź grzywny.

Aby osoba fizyczna mogła stać się przedsiębiorcą musi dopełnić kilku niezbędnych formalności, a przede wszystkim zarejestrować działalność w CEIDG. Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorcą staje się w dniu złożenia wniosku do CEIDG. Wpis ma zatem kluczowe znaczenie w zakresie prowadzenia działalności. Nie jest jednak prawnie wymagane, aby w dniu złożenia wniosku przedsiębiorca rozpoczął już działalność. Może bowiem we wniosku określić późniejszy dzień podjęcia działalności. W treści wpisu do CEIDG przedsiębiorca powinien zawrzeć również określenie przedmiotów wykonywanej działalności gospodarczej, zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD). W przeciwnym razie, brak wymaganego zgłoszenia do ewidencji będzie skutkował naruszeniem prawa i popełnieniem wykroczenia zgodnie z przepisami kodeksu wykroczeń.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Konsekwencje prawne braku wpisu

Osoba, która wykonuje działalność bez wymaganego zgłoszenia do ewidencji narusza przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny (art. 601 § 1 kodeksu wykroczeń). Wskazanym karom będzie podlegał również przedsiębiorca prowadzący działalność bez wymaganych koncesji bądź zezwoleń oraz osoba, która nie dopełnia obowiązku zgłaszania do ewidencji działalności gospodarczej zmian danych objętych wpisem. Przedsiębiorca zobowiązany jest bowiem dokonać zmiany wpisu w terminie 7 dni od dnia zmiany danych oraz do wykreślenia wpisu w terminie 7 dni od dnia trwałego zaprzestania wykonywania działalności. W przypadku, gdy przedsiębiorca będzie prowadził działalność bez aktualizacji kodu PKD bądź ze złym kodem wówczas będzie również podlegał karze ograniczenia wolności lub grzywny.

Polecane: Nowe obowiązki dla prowadzących księgę przychodów i rozchodów

Rejestracja firmy w CEIDG przez pełnomocnika

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wpis niezgodny ze stanem rzeczywistym

Dodatkowy problem dla przedsiębiorcy będzie stanowić sytuacja, gdy wpis w ewidencji zawiera dane niezgodne z rzeczywistym stanem rzeczy. Wówczas, zgodnie z art. 35 u.o.s.d.g. minister właściwy do spraw gospodarki wezwie przedsiębiorcę do dokonania stosownych zmian w CEIDG w terminie 7 dni od daty doręczenia wezwania. Minister może również zgłosić się do odpowiedniego organu gminy o zbadanie okoliczności sprawy. W przypadku, gdy pomimo wezwania do dokonania zmian, przedsiębiorca nie ustosunkuje się, wówczas minister właściwy do spraw gospodarki wykreśli przedsiębiorcę z CEIDG w drodze decyzji administracyjnej. Minister może również z urzędu dokonać sprostowania wpisu, który będzie zawierał oczywiste błędy na mocy postanowienia.

Przesyłanie wniosku do CEIDG pocztą

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA