Czy można świadczyć usługi bez wpisu do CEIDG?
REKLAMA
REKLAMA
Aby osoba fizyczna mogła stać się przedsiębiorcą musi dopełnić kilku niezbędnych formalności, a przede wszystkim zarejestrować działalność w CEIDG. Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorcą staje się w dniu złożenia wniosku do CEIDG. Wpis ma zatem kluczowe znaczenie w zakresie prowadzenia działalności. Nie jest jednak prawnie wymagane, aby w dniu złożenia wniosku przedsiębiorca rozpoczął już działalność. Może bowiem we wniosku określić późniejszy dzień podjęcia działalności. W treści wpisu do CEIDG przedsiębiorca powinien zawrzeć również określenie przedmiotów wykonywanej działalności gospodarczej, zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD). W przeciwnym razie, brak wymaganego zgłoszenia do ewidencji będzie skutkował naruszeniem prawa i popełnieniem wykroczenia zgodnie z przepisami kodeksu wykroczeń.
REKLAMA
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Konsekwencje prawne braku wpisu
Osoba, która wykonuje działalność bez wymaganego zgłoszenia do ewidencji narusza przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny (art. 601 § 1 kodeksu wykroczeń). Wskazanym karom będzie podlegał również przedsiębiorca prowadzący działalność bez wymaganych koncesji bądź zezwoleń oraz osoba, która nie dopełnia obowiązku zgłaszania do ewidencji działalności gospodarczej zmian danych objętych wpisem. Przedsiębiorca zobowiązany jest bowiem dokonać zmiany wpisu w terminie 7 dni od dnia zmiany danych oraz do wykreślenia wpisu w terminie 7 dni od dnia trwałego zaprzestania wykonywania działalności. W przypadku, gdy przedsiębiorca będzie prowadził działalność bez aktualizacji kodu PKD bądź ze złym kodem wówczas będzie również podlegał karze ograniczenia wolności lub grzywny.
Polecane: Nowe obowiązki dla prowadzących księgę przychodów i rozchodów
Rejestracja firmy w CEIDG przez pełnomocnika
Wpis niezgodny ze stanem rzeczywistym
Dodatkowy problem dla przedsiębiorcy będzie stanowić sytuacja, gdy wpis w ewidencji zawiera dane niezgodne z rzeczywistym stanem rzeczy. Wówczas, zgodnie z art. 35 u.o.s.d.g. minister właściwy do spraw gospodarki wezwie przedsiębiorcę do dokonania stosownych zmian w CEIDG w terminie 7 dni od daty doręczenia wezwania. Minister może również zgłosić się do odpowiedniego organu gminy o zbadanie okoliczności sprawy. W przypadku, gdy pomimo wezwania do dokonania zmian, przedsiębiorca nie ustosunkuje się, wówczas minister właściwy do spraw gospodarki wykreśli przedsiębiorcę z CEIDG w drodze decyzji administracyjnej. Minister może również z urzędu dokonać sprostowania wpisu, który będzie zawierał oczywiste błędy na mocy postanowienia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.