Zawieszenie działalności gospodarczej
REKLAMA
REKLAMA
Zawieszenia działalności gospodarczej mogą dokonać tylko przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników, na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Głównym skutkiem zawieszenia działalności, jest to, że przedsiębiorca nie może w tym czasie wykonywać działalności gospodarczej i osiągać z niej bieżących przychodów. Dla zachowania ciągłości, przedsiębiorca ma prawo do wykonywania w tym okresie wszelkich czynności niezbędnych do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Ma również prawo przyjmować należności i obowiązek regulować zobowiązania powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności oraz zbywać własne środki trwałe i wyposażenia. W czasie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca może zostać poddany kontroli, na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.
REKLAMA
Polecamy także: Przesyłanie wniosku do CEIDG pocztą
Zawieszenia działalności gospodarczej dokonuje się poprzez dokonanie zmiany we wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Konsekwencją wpisu jest zwolnienie przedsiębiorcy z obowiązku opłacania zaliczki na poczet podatku dochodowego. Podatnicy VAT, z pewnymi wyjątkami, są zwolnieni zaś z obowiązku składania deklaracji za okresy rozliczeniowe, których zawieszenie dotyczy. Zawieszenie działalności nie zwalnia podatnika od obowiązku złożenia rocznego zeznania podatkowego, nawet jeśli zawieszenie trwało przez okres całego roku podatkowego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.