| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > CEIDG > Zawieszenie działalności gospodarczej

Zawieszenie działalności gospodarczej

Zawieszenie działalności gospodarczej może być wynikiem charakteru prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności, która w określonych miesiącach w roku najzwyczajniej może nie przynosić dochodów. Powodem zawieszenia działalności może być również chociażby choroba przedsiębiorcy. Poniżej przedstawiamy konsekwencje jakie wynikają ze skorzystania z tego uprawnienia.

Zawieszenia działalności gospodarczej mogą dokonać tylko przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników, na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Głównym skutkiem zawieszenia działalności, jest to, że przedsiębiorca nie może w tym czasie wykonywać działalności gospodarczej i osiągać z niej bieżących przychodów. Dla zachowania ciągłości, przedsiębiorca ma prawo do wykonywania w tym okresie wszelkich czynności niezbędnych do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Ma również prawo przyjmować należności i obowiązek regulować zobowiązania powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności oraz zbywać własne środki trwałe i wyposażenia. W czasie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca może zostać poddany kontroli, na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.

Polecamy także: Przesyłanie wniosku do CEIDG pocztą

Zawieszenia działalności gospodarczej dokonuje się poprzez dokonanie zmiany we wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Konsekwencją wpisu jest zwolnienie przedsiębiorcy z obowiązku opłacania zaliczki na poczet podatku dochodowego. Podatnicy VAT, z pewnymi wyjątkami, są zwolnieni zaś z obowiązku składania deklaracji za okresy rozliczeniowe, których zawieszenie dotyczy. Zawieszenie działalności nie zwalnia podatnika od obowiązku złożenia rocznego zeznania podatkowego, nawet jeśli zawieszenie trwało przez okres całego roku podatkowego.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Adamczak

Ekspert z zakresu podatków i rachunkowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK