| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Uproszczenie procedur - zmiany w CEIDG

Uproszczenie procedur - zmiany w CEIDG

Rząd zajmie się projektem upraszczającym korzystanie z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, m.in. mają zostać uproszczone procedury wykreślania i dokonywania sprostowań wpisów w CEIDG oraz wprowadzona możliwość rezygnacji z wpisu, jeżeli osoba nie podjęła działalności w wyznaczonym terminie.

Uproszczenie procedury wykreślania i dokonywania sprostowań wpisów w CEIDG - to jedno z założeń projektu nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, którym we wtorek zajmie się rząd.

Zmiany mają m.in. ułatwić dochodzenie przez wierzycieli roszczeń od przedsiębiorców wpisanych do CEIDG, dzięki wskazaniu adresu do doręczeń zawartego w CEIDG, jako adresu rodzącego skutki administracyjne i sądowe.

Zobacz: Wykreślenie przedsiębiorcy z CEIDG

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to spis przedsiębiorców będących osobami fizycznymi.

Jak informują autorzy projektu, doświadczenia pierwszego okresu funkcjonowania CEIDG oraz praktyka związana z obsługą tego systemu pozwoliły na zidentyfikowanie problemów mających wpływ na funkcjonowanie CEIDG i opracowanie propozycji nowelizacji ustawy.

Zobacz: Rejestracja spółki cywilnej w CEIDG

Uproszczenie procedury wykreślania wpisów

Jedną z proponowanych zmian jest uproszczenie procedury wykreślania i dokonywania sprostowań wpisów w CEIDG zawierających błędy. Wykreślenie wpisów ze względu na zgon, 24 miesiące zawieszenia oraz poprawianie błędów we wpisie, następować będzie w drodze czynności materialno-technicznej, co wpłynie na skrócenie czasu oczekiwania na wykreślenie/sprostowanie, obniży koszty funkcjonowania administracji publicznej, zniesie konieczność prowadzenia postępowań administracyjnych.

Rezygnacja z wpisu

Kolejną proponowaną zmianą jest umożliwienie „rezygnacji” z wpisu, jeżeli osoba nie podjęła działalności w wyznaczonym terminie i niepublikowanie danych w tym zakresie. Zdaniem autorów projektu osoba taka nie jest przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy, wobec tego nie ma podstawy, aby wpis pozostał w CEIDG.

Zobacz: Jakie dane podlegają wpisowi do CEIDG ?

Zaświadczenia o wpisie w CEIDG

Nowelizacja ma doprecyzować kwestie zaświadczeń o wpisie w CEIDG - o ile same zasady określone w CEIDG są klarowne, problemy powstają na gruncie ich stosowania w kontekście przepisów innych ustaw, w szczególności KPA oraz o dostępie do informacji publicznej.

Rozszerzenie danych zawartych we wpisie

Ma również poszerzyć zakres danych zawartych we wpisie - o informację o tym, czy przedsiębiorca prowadzi działalność wyłącznie w ramach umowy spółki cywilnej. Możliwość dołączania do wniosku formularza ZUS ZUA, ZUS ZZA odpowiada na oczekiwania i prośby przedsiębiorców, zapewnia przejrzystość danych zawartych we wpisie, zwiększa zakres informacji CEIDG i poprawia bezpieczeństwo obrotu gospodarczego - informują projektodawcy. (PAP)

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »