reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Uproszczenie procedur - zmiany w CEIDG

Uproszczenie procedur - zmiany w CEIDG

Rząd zajmie się projektem upraszczającym korzystanie z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, m.in. mają zostać uproszczone procedury wykreślania i dokonywania sprostowań wpisów w CEIDG oraz wprowadzona możliwość rezygnacji z wpisu, jeżeli osoba nie podjęła działalności w wyznaczonym terminie.

Uproszczenie procedury wykreślania i dokonywania sprostowań wpisów w CEIDG - to jedno z założeń projektu nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, którym we wtorek zajmie się rząd.

Zmiany mają m.in. ułatwić dochodzenie przez wierzycieli roszczeń od przedsiębiorców wpisanych do CEIDG, dzięki wskazaniu adresu do doręczeń zawartego w CEIDG, jako adresu rodzącego skutki administracyjne i sądowe.

Zobacz: Wykreślenie przedsiębiorcy z CEIDG

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to spis przedsiębiorców będących osobami fizycznymi.

Jak informują autorzy projektu, doświadczenia pierwszego okresu funkcjonowania CEIDG oraz praktyka związana z obsługą tego systemu pozwoliły na zidentyfikowanie problemów mających wpływ na funkcjonowanie CEIDG i opracowanie propozycji nowelizacji ustawy.

Zobacz: Rejestracja spółki cywilnej w CEIDG

Uproszczenie procedury wykreślania wpisów

Jedną z proponowanych zmian jest uproszczenie procedury wykreślania i dokonywania sprostowań wpisów w CEIDG zawierających błędy. Wykreślenie wpisów ze względu na zgon, 24 miesiące zawieszenia oraz poprawianie błędów we wpisie, następować będzie w drodze czynności materialno-technicznej, co wpłynie na skrócenie czasu oczekiwania na wykreślenie/sprostowanie, obniży koszty funkcjonowania administracji publicznej, zniesie konieczność prowadzenia postępowań administracyjnych.

Rezygnacja z wpisu

Kolejną proponowaną zmianą jest umożliwienie „rezygnacji” z wpisu, jeżeli osoba nie podjęła działalności w wyznaczonym terminie i niepublikowanie danych w tym zakresie. Zdaniem autorów projektu osoba taka nie jest przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy, wobec tego nie ma podstawy, aby wpis pozostał w CEIDG.

Zobacz: Jakie dane podlegają wpisowi do CEIDG ?

Zaświadczenia o wpisie w CEIDG

Nowelizacja ma doprecyzować kwestie zaświadczeń o wpisie w CEIDG - o ile same zasady określone w CEIDG są klarowne, problemy powstają na gruncie ich stosowania w kontekście przepisów innych ustaw, w szczególności KPA oraz o dostępie do informacji publicznej.

Rozszerzenie danych zawartych we wpisie

Ma również poszerzyć zakres danych zawartych we wpisie - o informację o tym, czy przedsiębiorca prowadzi działalność wyłącznie w ramach umowy spółki cywilnej. Możliwość dołączania do wniosku formularza ZUS ZUA, ZUS ZZA odpowiada na oczekiwania i prośby przedsiębiorców, zapewnia przejrzystość danych zawartych we wpisie, zwiększa zakres informacji CEIDG i poprawia bezpieczeństwo obrotu gospodarczego - informują projektodawcy. (PAP)

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Olimpia Bronowicka

Rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama