REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uproszczenie procedur - zmiany w CEIDG

Zmiany w CEIDG/ Fot. Fotolia
Zmiany w CEIDG/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rząd zajmie się projektem upraszczającym korzystanie z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, m.in. mają zostać uproszczone procedury wykreślania i dokonywania sprostowań wpisów w CEIDG oraz wprowadzona możliwość rezygnacji z wpisu, jeżeli osoba nie podjęła działalności w wyznaczonym terminie.

Uproszczenie procedury wykreślania i dokonywania sprostowań wpisów w CEIDG - to jedno z założeń projektu nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, którym we wtorek zajmie się rząd.

REKLAMA

Zmiany mają m.in. ułatwić dochodzenie przez wierzycieli roszczeń od przedsiębiorców wpisanych do CEIDG, dzięki wskazaniu adresu do doręczeń zawartego w CEIDG, jako adresu rodzącego skutki administracyjne i sądowe.

Zobacz: Wykreślenie przedsiębiorcy z CEIDG

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to spis przedsiębiorców będących osobami fizycznymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak informują autorzy projektu, doświadczenia pierwszego okresu funkcjonowania CEIDG oraz praktyka związana z obsługą tego systemu pozwoliły na zidentyfikowanie problemów mających wpływ na funkcjonowanie CEIDG i opracowanie propozycji nowelizacji ustawy.

Zobacz: Rejestracja spółki cywilnej w CEIDG

Uproszczenie procedury wykreślania wpisów

Jedną z proponowanych zmian jest uproszczenie procedury wykreślania i dokonywania sprostowań wpisów w CEIDG zawierających błędy. Wykreślenie wpisów ze względu na zgon, 24 miesiące zawieszenia oraz poprawianie błędów we wpisie, następować będzie w drodze czynności materialno-technicznej, co wpłynie na skrócenie czasu oczekiwania na wykreślenie/sprostowanie, obniży koszty funkcjonowania administracji publicznej, zniesie konieczność prowadzenia postępowań administracyjnych.

Rezygnacja z wpisu

Kolejną proponowaną zmianą jest umożliwienie „rezygnacji” z wpisu, jeżeli osoba nie podjęła działalności w wyznaczonym terminie i niepublikowanie danych w tym zakresie. Zdaniem autorów projektu osoba taka nie jest przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy, wobec tego nie ma podstawy, aby wpis pozostał w CEIDG.

Zobacz: Jakie dane podlegają wpisowi do CEIDG ?

Zaświadczenia o wpisie w CEIDG

Nowelizacja ma doprecyzować kwestie zaświadczeń o wpisie w CEIDG - o ile same zasady określone w CEIDG są klarowne, problemy powstają na gruncie ich stosowania w kontekście przepisów innych ustaw, w szczególności KPA oraz o dostępie do informacji publicznej.

Rozszerzenie danych zawartych we wpisie

Ma również poszerzyć zakres danych zawartych we wpisie - o informację o tym, czy przedsiębiorca prowadzi działalność wyłącznie w ramach umowy spółki cywilnej. Możliwość dołączania do wniosku formularza ZUS ZUA, ZUS ZZA odpowiada na oczekiwania i prośby przedsiębiorców, zapewnia przejrzystość danych zawartych we wpisie, zwiększa zakres informacji CEIDG i poprawia bezpieczeństwo obrotu gospodarczego - informują projektodawcy. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA