Rejestracja spółki cywilnej w CEIDG
REKLAMA
REKLAMA
Podstawowe wiadomości o spółce cywilnej
Kup książkę: Kodeks spółek handlowych z komentarzem do zmian
REKLAMA
Spółka cywilna to jednostka organizacyjna, która nie posiada osobowości prawnej. Należy pamiętać, że do rejestracji spółki cywilnej niewymagalny jest kapitał, a za zobowiązania zaciągnięte przez spółkę odpowiadają wszyscy wspólnicy swym majątkiem wspólnym, jak również każdy z nich swym majątkiem osobistym. Warto podkreślić, że przedsiębiorcą jest wspólnik spółki cywilnej.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!
Rejestracja spółki cywilnej
- Na początku każdy ze wspólników musi założyć działalność gospodarczą. W tym celu należy wypełnić wniosek CEIDG-1 i złożyć go elektronicznie za pomocą strony internetowej, celem nadania numeru identyfikacyjnego wniosku. Wspólnicy muszą w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku, udać się do dowolnego Urzędu Miasta (Gminy) celem złożenia podpisu na wniosku. Wniosek CEIDG-1 można także złożyć w formie papierowej w dowolnym Urzędzie Miasta (Gminy).
- Następnie spisuje się umowę spółki cywilnej.
- Po spisaniu umowy spółki cywilnej, należy udać się do Głównego Urzędu Statystycznego, w celu otrzymania numeru REGON. Niezbędne jest to dla każdego podmiotu gospodarki krajowej, jakim jest także spółka cywilna. Do GUS należy zabrać umowę spółki oraz zaświadczenia o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej każdego ze wspólników.
- Kolejnym krokiem jest złożenie w Urzędzie Skarbowym, właściwym ze względu na siedzibę spółki, wniosku na druku NIP-2, NIP-D, złożenie deklaracji oraz zapłata podatku od czynności cywilnoprawnych (stawka tego podatku to 0,5 %, a podstawa opodatkowania to wartość wkładów wniesionych do majątku spółki) – deklaracja na druku PCC-3, PCC-3A (w terminie 14 dni), zgłoszenie rejestracyjne do podatku VAT (przed dniem dokonania pierwszej sprzedaży towarów lub usług) – formularz VAT-R (wiąże się on z opłatą skarbową w wys. 170 zł).
- W przypadku, gdy spółka nie zatrudnia pracowników, płatnikami składek są wspólnicy i każdy z nich płaci je za siebie. Jeśli spółka będzie zatrudniać pracowników lub zleceniobiorców, należy dokonać zgłoszenia spółki jako płatnika składek za osoby zatrudnione - formularz ZUS ZPA. Następnie każdego z pracowników do wszystkich ubezpieczeń – formularz ZUS ZUA, ewentualnie tylko do ubezpieczenia zdrowotnego – formularz ZUS ZZA.
- Ostatecznie każdy ze wspólników powinien dokonać aktualizacji swojego wniosku CEIDG-1 w zakresie podania informacji, które dotyczą spółki cywilnej – podaje się nadany spółce numer NIP i numer REGON. Uzupełnienia informacji należy dokonać w terminie 7 dni.
Jakie dane podlegają wpisowi do CEIDG ?
Dodatkowe wiadomości podatkowe
Na fakturach i deklaracji VAT posługujemy się numerem NIP spółki, natomiast przy rozliczaniu podatku dochodowego przez wspólników, każdy z nich posługuje się własnym numerem NIP. Podobnie wygląda sytuacja z imiennymi dokumentami składanymi w ZUS.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.