REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rejestracja działalności w CEIDG od 2015 r.

Rejestracja działalności w CEIDG od 2015 r. / Fot. Fotolia
Rejestracja działalności w CEIDG od 2015 r. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rejestracji działalności w CEIDG można dokonać zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Większość przedsiębiorców korzysta z tradycyjnej formy, co znacznie wydłuża czas oczekiwania. Od 2015 r. będą obowiązywać zmiany, które mają ulepszyć funkcjonowanie CEIDG, w tym poprawić jakoś znajdujących się tam danych, usprawnić walkę z fałszowaniem adresów oraz skrócić czas oczekiwania na sprostowania omyłek.

Z założenia CEIDG miało być łatwo dostępną i całkowicie zelektronizowaną ewidencją działalności gospodarczych w Polsce. Jednak już w pierwszym roku od wejścia przepisów o CEIDG (lata 2011-2012) jedynie około 3% przedsiębiorców wpisało się do CEIDG przez internet, przeważająca większość nadal składała papiery w gminach. Największą wadą tradycyjnego papierowego rozwiązania jest spora ilość błędów popełnianych przy wprowadzaniu papierowych wniosków do systemu elektronicznego (oraz wynikająca stąd duża liczba postępowań administracyjnych o sprostowanie). Trwają pracę nad projektem ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (projekt jest na etapie uzgodnień).

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

W okresie od 1 lipca 2011 r. (wejście w życie nowych przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i rozpoczęcie funkcjonowania CEIDG) do 30 czerwca 2014 r. w CEIDG zarejestrowanych przedsiębiorców było 3 229 097 (w tym przedsiębiorcy przeniesieni poprzez migrację danych). Z niecałego miliona przedsiębiorców, którzy zarejestrowali się tym okresie samodzielnie, tylko 25 195 zrobiło to przez internet, 831 657 dokonało rejestracji w CEIDG za pośrednictwem urzędu gminy.

Ułatwienia w dokonywaniu sprostowań

Od czerwca przyszłego roku wykreślenie przedsiębiorcy z CEIDG czy sprostowanie wpisu ma następować bez wszczynania postępowania administracyjnego. Automatycznie wykreślani mają być zaprzestający na stałe wykonywanie działalności z powodu zgonu, a także ci, którym mija 24-miesięczny okres zawieszenia wykonywania działalności oraz przedsiębiorcy z orzeczeniem prawomocnego zakazu prowadzenia działalności gospodarczej. W celu szybszego wyeliminowania własnych błędów, jakie popełniają urzędy gmin przy przekształcaniu wniosków z papierowych na elektroniczne, urzędy będą mogły poprawiać je od razu, a nie jak ma to miejsce obecnie, w drodze postanowienia Ministra Gospodarki.

Zobacz również: 8 kroków do założenia własnej firmy w CEIDG

Od początku istnienia CEIDG do 30 czerwca 2014 r. do Ministra Gospodarki wpłynęło w sumie ponad 210 tys. wniosków o wydanie decyzji o wykreślenie przedsiębiorcy z rejestru czy też o wydanie postanowienia o sprostowanie jego wpisu. To około 6 tys. wniosków miesięcznie.

Planuje się też poszerzyć dane przedsiębiorców zawierane we wpisie o m.in. dane niezbędne do zgłoszenia przedsiębiorcy oraz jego rodziny do ubezpieczenia społecznego czy zdrowotnego. Pozwoli to przedsiębiorcy za jednym razem złożyć wniosek do CEIDG oraz automatyczne przesłać dane do ZUS/KRUS (aktualnie trzeba wybrać się do ZUS/KRUS osobiście).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uproszczone uzyskiwanie zaświadczeń o wpisie

Udostępnianie danych przez CEIDG ma się od drugiej połowy 2015 r. odbywać elektronicznie. Ponadto, przedsiębiorca będzie mógł uzyskać z CEIDG zaświadczenie o swoim wpisie, zawierające jego dane adresowe, datę urodzenia czy PESEL.

Usprawnione zawieszanie działalności

Przedsiębiorca, który będzie chciał zawiesić działalność, we wniosku o zmianę wpisu nie będzie już musiał podawać swoich wszystkich danych adresowych, jak ma to miejsce aktualnie. Przedsiębiorca będzie mógł również zrezygnować ze wpisu do CEIDG (tj. publikacji swoich danych), jeśli wpisując się, poda przyszłą datę rozpoczęcia działalności i do tej daty nie uruchomi biznesu.

Zobacz: Zawieszenie działalności gospodarczej

Wykreślanie fałszywych adresów

Aby zapobiec podawaniu przez nieuczciwych przedsiębiorców nieprawdziwych danych adresowych, Minister Gospodarki ma uzyskać w przyszłym roku możliwość wykreślenia z CEIDG przedsiębiorcy posługującego się adresem nieruchomości, do której nie ma tytułu prawnego.

Autorzy: Katarzyna Miazek, Dominik Mędrzycki, 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Tax Care

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

REKLAMA

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

REKLAMA

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

REKLAMA